Trzciana koło Mielca - wiatrak koźlak z 1889 roku

Trzciana koło Mielca - wiatrak koźlak z 1889 roku

Postautor: jaro.c » czwartek 05 mar 2015, 20:30

Trzciana – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie mieleckim, w gminie Czermin.
Trzciana była wioską wiatraków. Do 1939 r. stały podobno 42, z których pozostały jeszcze dwa. Wiatrak Samborskich – stoi koło cmentarza, należy do Janiny Samborskiej. Został zbudowany w Woli Mieleckiej. W 1933 r. rozebrany na części, wyremontowany i przeniesiony do Trzciany. Drewniany wiatrak ma zachowaną konstrukcję śmigieł oraz mechanizmy młyna. Podczas okupacji niemieckiej mąkę mielono tu po kryjomu. Obecnie nieczynny. Wiatrak "koźlak" – w pobliżu wiatraka Samborskich. Jego konstrukcja charakteryzuje się tym, że opiera się na potężnej dębowej belce wkopanej pionowo w ziemię, zwanej królem, a na niej z kolei osadzona jest belka pozioma – mącznica. Obie belki dźwigają ciężar całego obiektu. Umocowany doń dyszel pozwala zmienić jego położenie w zależności od kierunku wiatru.
Załączniki
aaTrzciana k Mielca6aa.jpg
aaTrzciana k Mielca6aa.jpg (172.13 KiB) Przejrzano 1891 razy
aaTrzciana k Mielca7aa.jpg
aaTrzciana k Mielca7aa.jpg (181.9 KiB) Przejrzano 1891 razy
aaTrzciana k Mielcaaa.jpg
aaTrzciana k Mielcaaa.jpg (182.82 KiB) Przejrzano 1891 razy
aaTrzciana k Mielca2aa.jpg
aaTrzciana k Mielca2aa.jpg (171.57 KiB) Przejrzano 1891 razy
aaTrzciana k Mielca3aa.jpg
aaTrzciana k Mielca3aa.jpg (177.15 KiB) Przejrzano 1891 razy

Re: Trzciana koło Mielca - wiatrak koźlak z 1889 roku

Postautor: Eworu » poniedziałek 14 sie 2017, 21:51

Cóż, jechałem tam ze świadomością że będzie to ogromny wiatrak stojący pośród pól i urządzę sobie z gospodarzem godzinną pogawędkę o jego rozwiązaniach technicznych. Po podjechaniu na miejsce okazało się że jest niewiele większy ode mnie samego ;) Ma może z 3,5 metra wysokości. Nieco ostudzony z zapału, czując na plecach oddech uciekającego czasu nie zdecydowałem się szukać właściciela by zajrzeć do środka i zadowoliłem się zdjęciami z zewnątrz. Nie był niestety otwarty na oścież tylko trzeba by się było mocować z drzwiami.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo podkarpackie”