Psary koło Oławy - krzyż pokutny

Posty: 19855
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Psary koło Oławy - krzyż pokutny

Postautor: Karolina Kot » sobota 21 lis 2020, 07:39

We wsi Psary (Hünern) położonej w gminie Oława, na terenie, bardzo zdziczałego obecnie i zaniedbanego parku przypałacowego, na terenie zabagnionym i poprzecinanym niewielkimi ciekami wodnymi, z dala od cywilizowanych dróg i ścieżek, znajduje się kamienny, pochylony krzyż pokutny.
W tym konkretnym przypadku jego "pokutność" mogłaby w zasadzie zostać potwierdzona, ale pojawiły się pewne wątpliwości.

Krzyż często łączony jest z zabójstwem dokonanym około 1360 r. przez rycerza Gebharda von Kittlitz na Bavarusie von Stinavia z rodu Bavorów spod Czeskich Budziejowic, właścicielu wsi Psary, Ścinawy Polskiej i kilku innych. Przed radą miejską Brzegu odbyła się rozprawa, na której rodzinę zamordowanego reprezentowali Fransko i Mladeta von Stinavia, a w imieniu zabójcy wystąpił Mirsonus von Pogarell. Pokuta, którą zadano skazanemu i jego rodzinie nakazywała wysłanie dwóch pielgrzymów - do Rzymu i Akwizgranu, przy czym w Rzymie wysłannik Kittlitzów miał obowiązek uzyskać pisemne poświadczenie od papieża, które miał następnie przekazać wdowie, Annie von Stinavia. W okolicznych klasztorach Kittlitzowie musieli opłacić tysiąc mszy w intencji ofiary, a także zapłacić główszczyznę (okup za głowę zabitego) jego rodzinie. Niektóre z takich umów zawierały również nakaz wystawienia przez zabójcę krzyża lub kapliczki (tzw. krzyż pokutny lub pojednania). Jednak umowa dotycząca zabójstwa Bavarusa von Stinavia takiego nakazu nie zawiera[5] dlatego łączenie opisywanego krzyża z tym zabójstwem nie ma podstaw i jest oparte jedynie na nieuprawnionym założeniu, że wszystkie stare kamienne krzyże monolitowe, o których nic nie wiadomo, zwłaszcza te z rytami broni, są krzyżami pokutnymi[6], chociaż w rzeczywistości powód fundacji takiego krzyża może być różnoraki, tak jak każdego innego krzyża. Niestety hipoteza ta stała się na tyle popularna, że zaczęła być odbierana jako fakt i pojawiać się w lokalnych opracowaniach, informatorach czy przewodnikach jako faktyczna informacja. Tymczasem w przypadku morderstwa dokonanego przez Gebharda von Kittlitz istnieje właściwie pewność, że krzyż pokutny w ogóle nie powstał.

- Wikipedia

Krzyż znajduje się w grupie olch czarnych, około 200 metrów na południe od południowo zachodniego narożnika wiejskiego boiska.
Jest prawidłowo zaznaczony na Wikimapii oraz na mapach Google.
Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2020 roku.
Załączniki
Dawna aleja parkowa.JPG
Dawna aleja parkowa.JPG (135.75 KiB) Przejrzano 47 razy
Krzyż pokutny (1).JPG
Krzyż pokutny (1).JPG (127.46 KiB) Przejrzano 47 razy
Krzyż pokutny (3).JPG
Krzyż pokutny (3).JPG (90.89 KiB) Przejrzano 47 razy
Krzyż pokutny (2).JPG
Krzyż pokutny (2).JPG (87.57 KiB) Przejrzano 47 razy
Krzyż pokutny (4).JPG
Włócznia
Krzyż pokutny (4).JPG (64.69 KiB) Przejrzano 47 razy
Krzyż pokutny (5).JPG
Krzyż pokutny (5).JPG (81.13 KiB) Przejrzano 47 razy
Krzyż pokutny (6).JPG
Krzyż pokutny (6).JPG (100.2 KiB) Przejrzano 47 razy
Olchy czarne kryjące krzyż (2).JPG
Olchy czarne kryjące krzyż (2).JPG (101.8 KiB) Przejrzano 47 razy
Olchy czarne kryjące krzyż (1).JPG
Olchy czarne kryjące krzyż (1).JPG (81.34 KiB) Przejrzano 47 razy
Kryj Ryj!
Noś maseczkę.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo dolnośląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość