Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Moderator: warschauer44

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: Karolina Kot » sobota 14 gru 2019, 23:08

Sprawdziłam ulicę Kolejową w Świętochłowicach - Lipinach. Staw Marcina był lekko zamarznięty, nic jednak nie wystawało ponad jego powierzchnię.
Jeśli ten beton się zachował do dziś - znajduje się pod wodą.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2019 roku.
Załączniki
Lipiny (1).JPG
Lipiny (1).JPG (46.01 KiB) Przejrzano 7798 razy
Lipiny (2).JPG
Lipiny (2).JPG (47.88 KiB) Przejrzano 7798 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: kusmanek » niedziela 15 gru 2019, 00:18

Trzeba by się tam wybrać na "archeosnorkeling" :)
Muszę to dopisać to mojej listy rzeczy do zrobienia ;)
Born to make history

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: CoVoX » niedziela 15 gru 2019, 02:11

Karolina Kot pisze:Jeśli ten beton się zachował do dziś - znajduje się pod wodą.

@Karolina

Proponuję przeprowadzić misję zwiadowczą z wykorzystaniem drona... podwodnego ;-)
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: tom1977 » niedziela 15 gru 2019, 06:11

Trzeba osuszyć staw :)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: CoVoX » wtorek 08 wrz 2020, 22:45

Na zdjęciach satelitarnych z 2009 roku doskonale widać betonowy obiekt wystający z wody.
Pytanie tylko, czy to jest właśnie stanowisko przeciwlotnicze widoczne na filmie?
Obiekt ma mniej więcej 2 metry długości, a więc tyle, ile mieć powinien :)
Załączniki
Ruda2009.jpg
Ruda2009.jpg (48.06 KiB) Przejrzano 7058 razy
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: CoVoX » środa 09 wrz 2020, 02:37

Niestety jak tam byłem, to z wody wystawało niewiele :(
Załączniki
Ruda1.jpg
Ruda1.jpg (35.94 KiB) Przejrzano 7044 razy
Ruda2.jpg
Ruda2.jpg (60.28 KiB) Przejrzano 7044 razy
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: tom1977 » środa 09 wrz 2020, 06:16

Jacku wiesz żeby było zaliczone muszą być spełnione pewne warunki które sam ustaliłeś ;) Jeden nie został :lol:
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: CoVoX » środa 09 wrz 2020, 22:48

Na okoliczność poszukiwań podstawy WR w Grabiach zrobiłem kurs płetwonurków, ale niestety dotarłem do gościa, który osobiście rozkruszył ją na drobny mak :(
A miałem nadzieję, że leży sobie gdzieś na dnie jeziora...
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos

Posty: 777
Rejestracja: wtorek 09 maja 2017, 01:01

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: CoVoX » środa 09 wrz 2020, 22:55

CoVoX pisze:Pytanie tylko, czy to jest właśnie stanowisko przeciwlotnicze widoczne na filmie?

Rozwiązanie zagadki przyszło niespodziewanie i sam sobie odpowiedziałem na swoje pytanie ;)
Odnalazłem zdjęcie zrobione kilka lat temu, na którym widoczny jest przedmiotowy beton.
Dopiero teraz zwróciłem uwagę na pewien szczegół, a mianowicie szczelinę obserwacyjną.
Ten betonowy obiekt wystający z wody to schron Splitterschutzzelle :)
Załączniki
Ruda3.jpg
Ruda3.jpg (47.12 KiB) Przejrzano 7011 razy
Pozdrawiam,
CoVoX

Google Maps
Google Photos

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Zagadkowe stanowiska betonowe związane z liniami kolejowymi i rozważania o ruchomych Flakach

Postautor: Karolina Kot » środa 09 wrz 2020, 23:25

Ja bym na Waszym miejscu za nic w świecie do tej wody nie wlazła.
Raz, że to cuś obok to dawna huta cynku, ale to jeszcze nic.
Wśród niektórych tubylczych środowisk nadal żywa jest wielopokoleniowa tradycja topienia niechcianych zwierząt w okolicznych stawach.
Więcej informacji na temat tego lokalnego "dziedzictwa kulturowego" znajdziecie w tym temacie.
Załączniki
Delikatna sugestia.jpg
Delikatna sugestia.jpg (144.79 KiB) Przejrzano 6992 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Niemieckie baterie przeciwlotnicze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości