Jaworzno - Kopalnie Węgla Kamiennego

Posty: 24
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 12:35
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaworzno - Kopalnie Węgla Kamiennego

Postautor: DerErsatz » niedziela 14 lip 2019, 11:08

Wysokość wieży Witold II - 71,19 m.

Posty: 536
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Jaworzno - Kopalnie Węgla Kamiennego

Postautor: RUBEX » niedziela 14 lip 2019, 12:33

Dziękuję za informację.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 24
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 12:35
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaworzno - Kopalnie Węgla Kamiennego

Postautor: DerErsatz » niedziela 14 lip 2019, 14:14

Ponad 10 lat temu w okolicy jaworznickiej 'dwójki' tuż przy ul. Martyniaków znalazłem coś jakby nasyp. Jego wielkość pasowała mocno do kolejki wąskotorowej. Im głębiej w las tym zarys zanikał lub całkiem się stracił. Wszystkie źródła wówczas milczały o takim obiekcie w okolicy. Czy to była kolejka elektrowniana? Kopalniana? Czy to w ogóle była kolejka?
orsip jan kanty.jpg
orsip jan kanty.jpg (297.58 KiB) Przejrzano 470 razy


Sprawa została nieco zapomniana. Mijały lata i nadal nigdzie nie znalazłem odpowiedzi co to za twór. Ciągle w głębi duszy uważałem, że to obiekt kolejowy, a nie jakiś ot zwykły, przypadkowy leśny nasyp. Z pomocą przyszedł Internet. Dokładniej FotoPolska i jej zasoby.

http://fotopolska.eu/1328975,foto.html? ... 1896.5&c=5

Zdjęcia lotnicze z 1945 roku. Jeszcze nie tak dawno strasznie skąpo było o takie widoki z góry. Fotografia przedstawia kopalnianą linię kolejową łączącą budowane przez Niemców upadowe Tonnlage I i II. Czyli późniejsze up. Danuta i up. Feliks. Na zdjęciu jest to jasna linia biegnąca prawie równolegle do obecnej ulicy Katowickiej. Tor prostym odcinkiem biegł od up. Danuta mając na północ bocznicę do Feliksa i prawdopodobnie szybu wentylacyjnego tejże upadowej. W rejonie obecnego skrzyżowania ulic Wojska Polskiego i Martyniaków linia ta skręcała na południe (wzdłuż Martyniaków) i właśnie w zaznaczonym fragmencie mapy skręcała po tym 'moim' nasypie w stronę kopalni Jan Kanty (wówczas Dachs). Czyli teoria o wąskotorówce obroniona. Dla szybu Ryszard (obecna kolonia Wesołe Miasteczko, okolice ul. Darwina) także poprowadzono bocznicę. Podobnie jak i dla obozu Neu- Dachs. Zdjęcia z terenu być może dorzucę dzisiaj, o ile pogoda pozwoli je w ogóle wykonać.

Posty: 24
Rejestracja: niedziela 01 lis 2015, 12:35
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaworzno - Kopalnie Węgla Kamiennego

Postautor: DerErsatz » wtorek 12 lis 2019, 07:16

Udało mi się ostatnimi czasy pokręcić po terenie upadowej Zdzicha (dawniej kop. Komuny Paryskiej). Niestety czas robi swoje i ludzie także. Okolica przekopana, zarośnięta i powoli zapominana. Kilka obiektów, ich zarysów wspomina jeszcze o górniczej przeszłości tej ziemi. W linku krótki film, a w przyszłości kolejne z pozostałych pogórniczych obszarów.

https://www.youtube.com/watch?v=5sUZ2tMjI2Q&t=6s

Edit:

Stronę wcześniej umieściłem zdjęcie z up. Jęzor VI. Obecnie ktoś sforsował dwie tamy i mamy nieco ciekawszy widok. Poniżej film z tego obiektu

https://www.youtube.com/watch?v=dH4DcZyRUlg&t=297s


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kopalnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość