Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: RUBEX » czwartek 20 gru 2018, 08:24

Tuż za Borem Biskupim (część Bukowna), na polu piaskowym "Ciężkowice" kopalni piasku "Szczakowa" stoi potężna koparka czerpakowa. Miałem duże wątpliwości do jakiego działu ją dodać, jednak z całą pewnością należy ją upamiętnić, zanim tak jak inne maszyny tej piaskowni pójdzie na żyletki. Jeśli ktokolwiek posiada jej dane techniczne lub informacje na temat historii prosiłbym o podzielenie się wiedzą, ponieważ w tym przypadku internet okazuje się zawodny.
Jest to już ostatnia koparka tej piaskowni, i co gorsza pracuje już tylko sporadycznie, jeżeli w ogóle- w czasie moich trzech wizyt nie udało mi się zobaczyć jej w akcji. Koparka to SRs-470 o numerze seryjnym 231 (wymalowany na dolnej sterówce). Prowadzi do niej ostatni już w okolicy tor kolei piaskowej, najwyraźniej nadal używany i oznakowany. Z powodu niewielkiej ilości informacji więcej nic pewnego powiedzieć nie mogę.
Przybliżona lokalizacja
Załączniki
IMG_4496.JPG
IMG_4496.JPG (126.05 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4497.JPG
IMG_4497.JPG (88.56 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4498.JPG
IMG_4498.JPG (148.41 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4499.JPG
IMG_4499.JPG (97.38 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4501.JPG
IMG_4501.JPG (130.11 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4502.JPG
IMG_4502.JPG (116.73 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4503.JPG
IMG_4503.JPG (110.1 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4504.JPG
IMG_4504.JPG (110.66 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_4505.JPG
IMG_4505.JPG (86.21 KiB) Przejrzano 14298 razy
IMG_0582.JPG
IMG_0582.JPG (161.68 KiB) Przejrzano 14298 razy
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 gru 2018, 12:58

Kruszynka!
Ale do Baggera 288 jeszcze trochę jej brakuje. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 20 gru 2018, 22:52

Nigdy w życiu nie przypuszczałabym, że będę miała cokolwiek więcej do powiedzenia w tym temacie, poza żartami na temat Baggera, ale tak się akurat złożyło (a podobno nie ma w życiu przypadków), że właśnie miałam okazję rozmawiać z osobą, która na podobnej koparce przepracowała ponad 30 lat. Pan Jerzy co prawda obsługiwał koparki w zakładzie KPP Maczki - Bór, które były trochę inne, większe, ale wyjaśnił mi w skórcie na podstawie zdjęć, co do czego służyło w takim urządzeniu.

Prezentowana maszyneria to koparka wielonaczyniowa, czerpakowa, najprawdopodobnie wyprodukowana gdzieś w Niemczech. Napędzana była silnikami elektrycznymi o dużej mocy, znajdującymi się w górnej części urządzenia (to ten duży, zabudowany element). Silniki zasilane były kablem elektrycznym i było ich kilka. Największy odpowiadał za rozruch całego urządzenia (główny silnik zasilający), miejsze służyły do napędzania taśmy wysypu oraz taśm podających i organu urabiającego.
Każdy silnik włączało się i wyłączało niezależnie od siebie, w odpowiedniej kolejności, niejako od końca.
A więc najpierw operator uruchamiał ostatnią z taśm, potem środkową, następnie pierwszą i dopiero, gdy taśmociągi były już w pełnym ruchu - włączał koło z czerpakami. Wyłączanie maszyny odbywało się w odwrotnej kolejności, z tym, że koparki pracowały całą dobę, także nocą, będąc oświetlone "jak choinki w Boże Narodzenie". Pracownicy obsługiwali je w systemie zmianowym 12/24 (12 godzin w pracy, 24 godziny przerwy i znów 12 godzin pracy).

Najważniejszą częścią koparki był tzw. organ urabiający, czyli widoczna na zdjęciach tarcza - koło frezowe z czerpakami (popularnie zwanymi przez pracowników "wiadrami"). W tym modelu "wiader" jest osiem, ale zdarzały się urządzenia z większą ilością czerpaków np. w kopalni Turoszowice. Czerpaki nabierały urobek i zrzucały go na pierwszą taśmę podającą, którą materiał jechał następnie w górę, by dostać się na krótką drugą taśmę podającą, a na koniec na tzw. taśmę wysypu. Na końcu taśmy wysypu znajdowały się dwa zsypy: prawy i lewy, którymi podawało się wydobyty piasek na wagony.

Urządzenie posiadało u podstawy dwie gąsienice, co w tym przypadku umożliwiało ruch jedynie do przodu i do tyłu. Zdarzały się jednak koparki z trzema gąsienicami, co pozwalało na częściowy obrót całego urządzenia. W prezentowanym modelu ruchome były jedynie taśma podająca z kołem frezowym oraz taśma wsypu. Mogły się obrócić w sumie o 270 stopni.
Widoczny na samej górze machiny hak to część suwnicy linowej, rodzaju windy, którą podnosiło się w górę elementy np. służące do naprawy koparki.

Ze względu na wielkość urządzenia tego typu obsługiwane były zazwyczaj przez 2 - 3 operatorów. Hałasowały niemiłosiernie, jednak najbardziej uciążliwymi odgłosami były dźwiękowe sygnały dla pociągów podjeżdżających na załadunek, z czasem zamieniono więc dźwięki na sygnalizację świetlną. Wbrew pozorom awarie nie przytrafiały się często. Czasem blokowały się taśmy i należało je wówczas - oczywiście po zatrzymaniu urządzenia - wyczyścić za pomocą łopaty.

Wraz z panem Jurkiem próbowliśmy ustalić, ile urobku zazwyczaj udawało się uzyskać w czasie dniówki (12 godzin). Mój rozmówca zapamiętał, że koparki były w stanie zapełnić 16 - 20 składów towarowych po 16-18 wagonów każdy. W jedym składzie mieściło się ponad 500 metrów sześciennych piasku. Bardzo dużo.

Niestety, na terenie KPP Maczki - Bór, gdzie pan Jerzy pracował, nie zachowała się ani jedna koparka (były dwie: większa i mniejsza oraz dwie zwałowarki). Wszystko to sprawia, że sfotografowane przez kolegę RUBEXa urządzenie jest już niemal reliktowe.

Rysunek poglądowy z opisem, co i jak, postaram się zamieścić jutro. :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: Karolina Kot » sobota 22 gru 2018, 00:09

I proszę bardzo:
Załączniki
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (1)..jpg
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (1)..jpg (97.9 KiB) Przejrzano 14237 razy
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (1).JPG
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (1).JPG (94.77 KiB) Przejrzano 14237 razy
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (2)..jpg
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (2)..jpg (77.99 KiB) Przejrzano 14237 razy
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (2).JPG
Zdjęcia autorstwa Forumowicza Rubexa (2).JPG (75.04 KiB) Przejrzano 14237 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 306
Rejestracja: czwartek 02 kwie 2015, 19:59

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: PL_Sheep » sobota 22 gru 2018, 19:21

Bagger 288 jest największy. Ja miałem przyjemność z bliska oglądać koparki w Bełchatowie. To nie są "kruszynki".
Kiedyś krążąc po YouTube natrafiłem na poniższy film.
Strasznie mi się spodobał.


Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: RUBEX » wtorek 25 gru 2018, 23:52

Ostatnio zmieniony środa 09 sty 2019, 16:45 przez RUBEX, łącznie zmieniany 1 raz.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: RUBEX » niedziela 30 gru 2018, 19:42

Niestety, od utworzenia tematu minęło dosłownie kilka dni, a koparka już przechodzi do historii. W czwartek 27 grudnia uroczyście załadowano ostatni skład kolei piaskowej, który pomknął zasypać kolejny szyb... Ostatnią wielką koparkę na terenie Górnego Śląska i Zagłębia czeka najprawdopodobniej los żyletek.
Zdjęcie wykonał mój znajomy 30.09. tego roku.
Świetne zdjęcia oraz ciekawe informacje można znaleźć na ciekawym blogu pana Macieja Mutwila.
Załączniki
IMG_8682.JPG
IMG_8682.JPG (147.94 KiB) Przejrzano 14125 razy
Ostatnio zmieniony poniedziałek 04 lut 2019, 09:33 przez RUBEX, łącznie zmieniany 1 raz.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 770
Rejestracja: poniedziałek 30 lis 2015, 11:09

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: pasqudek » czwartek 17 sty 2019, 16:57

To co udało się mi dowiedzieć to koparka nazywa się LauchHammerWerk SRs470, pochodzi z roku 1965 i została wyprodukowana w DDR.

Informacje uzyskane dzięki uprzejmości Pana Andrzeja Wyszyńskiego z firmy Deutsche Bahn
Jeśli chcesz wykorzystać moje zdjęcia: OK. Tylko proszę podać nazwę forum i nick.

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: RUBEX » czwartek 17 sty 2019, 18:39

Dziękuję bardzo! Wreszcie udało mi się znaleźć stronę z danymi technicznymi: oto ona.

Tak więc:
wysokość całkowita:22.00 m
szerokość 15.50 m
długość 50.3 m
napięcie elektryczne 6000V
masa 602 tony
liczba łyżek 8
wydajność 1690 metrów sześciennych/godz.
pojemność łyżki 470 litrów
prędkość 6 m/min
średnica koła 6,3 m
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Koparka SRs-470 w kopalni piasku "Szczakowa"

Postautor: Karolina Kot » czwartek 17 sty 2019, 18:57

Piękna "praca zbiorowa" nam w tym wątku wyszła. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kopalnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości