Strona 1 z 1

Radom - dawna drukarnia Trzebińskiego

: piątek 07 lip 2017, 22:52
autor: Franek D.
W podwórzu kamienicy przy ul. Stefana Żeromskiego 28 stoi ciekawy architektonicznie budynek. Zaprojektowany w 1918 roku przez Adolfa Szyszko-Bohusza w stylu eklektycznym, posiada wkomponowane w ceglane ściany duże głazy.
Budynek mieścił słynną w dziejach Radomia (nieczynną dziś) drukarnię Trzebińskiego.

Re: Radom - dawna drukarnia Trzebińskiego

: piątek 07 lip 2017, 22:57
autor: Franek D.
Widniejący na budynku napis Jan Kanty Trzebiński, upamiętnia twórcę potężnego przedsiębiorstwa poligraficznego. Trzebiński w poł. XIX w. przejął drukarnię teścia (pochodzącą z 1818 r.) i rozbudował ją, tworząc wielki zakład. W 1899 r., tuż przed śmiercią, został doceniony i nagrodzony Medalem Złotym Dużym. W 1918 r. jego synowie dobudowali do dotychczasowej drukarni (widoczny na niniejszych zdjęciach) oryginalny budynek - dzieło Adolfa Szyszko-Bohusza.

W narożniku drukarni umieszczone są drewniane drzwi w kamiennym portalu, a nad nimi tarcza z monogramem firmy JKT, kopie obu stron przyznanego ojcu medalu oraz daty 1818 i 1918 upamiętniające stulecie działania drukarni. Po bokach znajdują się kamienne portrety: wynalazcy druku Jana Gutenberga i wynalazcy litografii Alojzego Senefeldera.

Re: Radom - dawna drukarnia Trzebińskiego

: piątek 07 lip 2017, 23:52
autor: Karolina Kot
Pewnie nie zajrzałabym do tego podwórka, gdyby nie ułożone z płytek stare napisy reklamowe, zdobiące wnętrze bramy kamienicy.
Pomimo upływu lat nadal przykuwają uwagę przechodniów. ;)

Zdjęcia pochodzą z lipca 2017 roku.
Lokalizacja