Oldbury (Anglia) - zegar Bundy'ego

Czyli browary, gorzelnie, cegielnie, wieże ciśnień, kuźnie, wapienniki i inne zabytki związane z szeroko pojętym przemysłem
Posty: 6492
Rejestracja: poniedziałek 22 lip 2019, 10:17
Lokalizacja: Stratford - upon - Avon - Anglia

Oldbury (Anglia) - zegar Bundy'ego

Postautor: piotrwilczek » poniedziałek 30 paź 2023, 22:01

Na przystanku autobusowym na przedmieściu Oldbury zobaczyłem dziwny zegar z literami WBC. Na pierwszy rzut oka widać , że ma on już swoje lata ale jago przeznaczenie było dla mnie zagadką. Poszperałem troszeczkę i okazało się , że to dość rzadko spotykany relikt przeszłości na Angielskich ulicach. Zegar ten to tzw zegar Bundy'ego służący do kontroli czasu (punktualności) pracy kierowców autobusów miejskich i motorniczych tramwajów. Zegary Bundy były produktem Bundy Manufacturing Company z Binghamton (Nowy Jork) w Ameryce i zostały zakupione przez Birmingham City Transport dla swoich linii tramwajowych i autobusowych. Ten konkretny należał do West Bromwich Corporation. Wewnątrz, w dużej, pudełkowej części zegara, znajdowała się szpula z taśmą papierową, która obracała się synchronicznie z zegarem na górze. Kiedy kierowca autobusu lub tramwaju docierał do końca swojej trasy, wkładał unikalny klucz do zegara Bundy'ego, przekręcał go, a zegar rejestrował na taśmie czas, w którym autobus lub tramwaj był na miejscu. Po zebraniu stanowiło to papierowy dowód dla menedżerów Birmingham City Transport na temat terminowości (lub braku) autobusów i tramwajów oraz ich kierowców.
Załączniki
wbc.jpg
wbc.jpg (66.09 KiB) Przejrzano 397 razy
wbc4.jpg
wbc4.jpg (181.01 KiB) Przejrzano 397 razy
wbc2.jpg
wbc2.jpg (157.82 KiB) Przejrzano 397 razy
wbc3.jpg
wbc3.jpg (167.13 KiB) Przejrzano 397 razy
Wszystko co piękne jest przemija , wszystko co piękne jest zostaje.

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Zabytki techniki”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość