Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Śluzy wodne, zapory, jazy, syfony i tym podobne
Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: Karolina Kot » środa 20 lut 2019, 18:41

W Kędzierzynie - Koźlu, nieopodal ulicy Jana Pawła II, znajduje się jeden z najbardziej ciekawych zabytków hydrotechnicznych tej części Europy. Chodzi o syfon rzeczny, którym Kłodnica przepływa od Kanałem Gliwickim. Syfon powstał w okresie budowy kanału (do roku 1945 roku noszącego nazwę nazwę „Adolf Hitler Kanal”, czyli w latach 1933- 1939.
Przepust syfonowy zbudowany jest z trzech rur betonowych. Każda z nich ma przekrój 3 m² i liczy sobie około 50 metrów długości. Obecnie wykorzystywana jest tylko jedna z nich, dwie pozostałe są rezerwowe.
Lokalizacja
Rozwiązania tego typu są bardzo rzadko stosowane. W Polsce można na nie trafić jeszcze tylko w jednym miejscu, w Bydgoszczy. Mam na myśli potok Flis, biegnący pod Kanałem Bydgoskim. Jego kanał jest obiektem o znacznie mniejszych rozmiarach i zdaje się, że został ostatnio całkowicie przerobiony w związku z rozbudową tzw. bydgoskiego Węzła Zachodniego.
Lokalizacja

W roku 2018 rozpoczął się remont syfonu Kłodnicy.

Po ponad 80 latach od powstania obiektu przyszedł czas na jego remont. – Unikatowe w skali kraju rozwiązanie hydrotechniczne, za sprawą którego wody rzeki przepływają pod korytem Kanału Gliwickiego, zostało nadszarpnięte zębem czasu i by zachować funkcjonalność, potrzebowało remontu – wyjaśnia Linda Hofman z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Prace podzielono na dwa etapy. W pierwszym przygotowana ma zostać droga dojazdowa do obiektu, wymieniona zostanie ścianka szczelna wraz z zasuwą wrzecionową. Zdemontowane na czas prac balustrady oraz podest obsługowy zasuwy zostaną wymienione na nowe. Powstaną też tymczasowe ścianki szczelne wygradzające poszczególne fragmenty konstrukcji, co ma spowodować obniżenie lustra wody na czas prowadzonych prac. Renowacje przejdą też skarpy brzegowe po stronie zasuwy.

– W II etapie, który zaplanowano do realizacji w 2019 roku, wykonane będą głównie prace związane z naprawą betonów konstrukcji syfonu i odbudową umocnień brzegowych rzeki Kłodnicy. W tym etapie wykonawca oczyści elementy konstrukcyjne, usunie roślinność porastającą powierzchnię betonu. To zaś umożliwi przegląd odkrytych elementów konstrukcyjnych i pozwoli kolejno przystąpić do naprawy (reprofilacji) zużytych, uszkodzonych elementów żelbetowych wraz z koniecznym uzupełnieniem zbrojenia. W czasie realizacji tego etapu również planowana jest renowacja skarp brzegowych – informuje Linda Hofman.

Źródło

Moje zdjęcia pochodzą jeszcze sprzed remontu, z roku 2016.
Szkoda, że nie pomyślałam o zabraniu drona.
Załączniki
Syfon Kanału Gliwickiego (1).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (1).JPG (107.61 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (5).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (5).JPG (93.68 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (4).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (4).JPG (121.58 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (3).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (3).JPG (55.58 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (7).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (7).JPG (115.3 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (6).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (6).JPG (93.81 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (8).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (8).JPG (116.04 KiB) Przejrzano 7979 razy
Syfon Kanału Gliwickiego (2).JPG
Syfon Kanału Gliwickiego (2).JPG (115.99 KiB) Przejrzano 7979 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: tom1977 » piątek 22 lut 2019, 00:29

Kar
Karolina Kot pisze:Rozwiązania tego typu są bardzo rzadko stosowane. W Polsce można na nie trafić jeszcze tylko w jednym miejscu, w Bydgoszczy. Mam na myśli potok Flis, biegnący pod Kanałem Bydgoskim. Jego kanał jest obiektem o znacznie mniejszych rozmiarach i zdaje się, że został ostatnio całkowicie przerobiony w związku z rozbudową tzw. bydgoskiego Węzła Zachodniego.


Ja znam jeszcze jeden - Brzeźnica (Małopolska) http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=49.96 ... Kanałowy-2
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 lut 2019, 07:36

Super!
Muszę się tam koniecznie wybrać! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: tom1977 » piątek 22 lut 2019, 12:31

Jak złapałeś już haczyk to podsyłam następny ;) Syfon w Brzeźnicy kilka lat temu przeszedł gruntowny remont jak dobrze pamiętam :)
Wielkie Drogi (Małopolska ) - http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=49.96 ... t-kanałowy
Jeszcze nieco dalej miedzy Borkiem Szlacheckim ,a Zelczyną jest "mini syfon" - kanał melioracyjny przechodzi do swoim większym bratem Kanałem Łączyna - Skawina .
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: Karolina Kot » piątek 22 lut 2019, 14:08

I już w notatniku zapisane. Szykuje się ciekawa wycieczka. ;) ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 155
Rejestracja: piątek 16 sie 2019, 17:52
Lokalizacja: Koniaków

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: SQ9NIT » poniedziałek 02 maja 2022, 10:55

A tak wygląda to miejsce w maju 2022 roku, w trakcie budowy kolejnego etapu obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Trzeba tam będzie wrócić już po zakończeniu prac budowlanych, wtedy będzie można w to miejsce spokojnie podejść bez wrogiego wzroku ochroniarzy bazy budowlańców ;)

DJI_0156_v1.jpg
DJI_0156_v1.jpg (119.48 KiB) Przejrzano 3277 razy
Pociąg gotów do odjazdu!

Posty: 26
Rejestracja: piątek 05 cze 2020, 16:58

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: marcel » niedziela 10 wrz 2023, 07:17

Podobny , choć oczywiście dużo mniejszy syfon, jest w Dąbrowie Gorniczej. Potok Pogoria krzyżuje się tam sam że sobą.

Obrazek

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kędzierzyn - Koźle, syfon Kłodnicy

Postautor: Karolina Kot » niedziela 10 wrz 2023, 11:10

Ale numer, rzeczywiście! I to tuż obok tłumnie odwiedzanego parkingu przy ulicy Robotniczej!
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Obiekty hydrotechniczne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości