Strona 1 z 1

Głogów - miejsce po synagodze

: wtorek 17 sie 2021, 06:52
autor: Karolina Kot
W centrum Głogowa (Glogau), przy dzisiejszej ulicy Hugona Kołłątaja (czyli przedwojennej Wingenstraße), znajduje się miejsce, w którym do listopada 1938 wznosiła się synagoga.
Był to wyjątkowej klasy budynek, jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Niemczech.
Wzniesiono ją w latach 1891 - 1892 w stylu eklektycznym z elementami neogotyckimi i neorenesansowymi, według projektu berlińskich architektów Hansa Abessera i Jürgena Krögera.
Jej charakterystycznymi elementami były wielkie, okrągłe okno z rozetą ozdobioną Gwiazdą Dawida oraz wieńcząca całość potężną kopuła umieszczona nad główną salą.
Bóżnica mogła pomieścić ponad pół tysiąca ludzi: 300 mężczyzn (na dole) i 250 kobiet (na babińcu).

W nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku synagoga została podpalona. Nie gaszono jej.
Ruiny dodatkowo wysadzono w powietrze.

Na pustym placu po synagodze w roku 1993 odsłonięto bardzo ładny pomnik upamiętniający świątynię i głogowskich Żydów. Zaprojektowany przez Dariusza Wojtowicza obiekt odtwarza swym kształtem zarys bóżnicy, co jest świetnie czytelne zwłaszcza na zdjęciach wykonanych z powietrza.
Centralnym punktem jest obelisk z inskrypcjami w języku polskim i hebrajskim:

Pomnik ten wzniesiony przez mieszkańców Głogowa w uznaniu wiekopomnych zasług wspólnoty żydowskiej i jej ostatniego duchowego przywódcy Rabina Dr. Leopolda Lucasa dla rozwoju społeczno-kulturalnego miasta, znajduje się w miejscu zbezczeszczonej przez Nazistów w 1938 roku synagogi i upamiętnia tragedię Żydów mieszkających na tym terenie ponad 700 lat aż do wysiedlenia w 1942 roku. Rada Miejska w Głogowie.

W sąsiedztwie ustawiono także gablotę z modelem synagogi.
Całość jest bardzo zadbana i stanowi ozdobę miasta.

Zdjęcia wykonaliśmy w czerwcu 2021 roku.
Lokalizacja