Zagrożony P.O.Radoszowy

Moderator: warschauer44

Posty: 1236
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: tom1977 » czwartek 18 kwie 2019, 18:51

Wygląda na to że inwestycja pochłonie p.o. Radoszowy


W Rudzie Śląskiej - Kochłowicach powstaje nowa inwestycja. W rejonie dawnego boiska rugby od jakiegoś czasu trwa wycinka drzew. Powód? Niebawem zostaną tam zbudowane hale magazynowe, które postawi firma Prologis.

Zgodnie z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego wskazana pod inwestycję działka przeznaczona jest pod zabudowę usługowo-produkcyjną, gastronomiczną, rekreacyjną. W jej sąsiedztwie znajdują się m.in.: kopalnia węgla, ogródki działkowe oraz zabudowa mieszkaniowa. Inwestor chwali się, że miejsce to posiada dobrą lokalizację, ponieważ obiekt znajduje się w Rudzie Śląskiej, niedaleko autostrady A4 i w odległości około 10 km od autostrady A1.

Powstanie 7 hal magazynowych

Inwestycja będzie zlokalizowana na obszarze 30 ha. Centrum logistyczne Prologis Park Ruda Śląska, które powstanie w Kochłowicach będzie składało się z siedmiu hal magazynowych. Przestrzeń oferowana do wynajęcia obejmuje około 101 000 mkw. Powierzchnia najmniejszego z budynków wynosić będzie 6 624 m kw., a największego - 15 798 m kw.

Nie jest to pierwsza inwestycja tego rodzaju na Śląsku. W bliskim sąsiedztwie rudzkiej inwestycji magazyny znajdują się m.in. w Centrum logistycznym Prologis Park Chorzów, przy ul. Niedźwiedziniec, a także w Katowicach - w Centrum logistycznym RevitaParknKatowice oraz w Centrum logistycznym Żelazna przy ul. Żelaznej. Także w Rudzie Śląskiej istnieje już kilka takich magazynów. Są w Centrum logistycznym Panattoni Park Ruda Śląska przy ul. Szyb Walenty oraz przy ul. Zabrzańskiej, gdzie umieszczono aż dwie inwestycje - Centrum logistyczne Silesia Logistyka i Centrum logistyczne Hillwood Ruda Śląska.

Teraz przyszła kolej na Kochłowice. Kompleksowe informacje o inwestycji można zdobyć wchodząc na stronę internetową inwestora.

Przypomnijmy, że Prologis jest zarówno dostawcą, jak i zarządcą powierzchni magazynowych w Polsce, Czechach, na Słowacji, Węgrzech i w Rumunii. Łącznie dysponuje 36 parkami w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce jego centra dystrybucyjne ulokowane zostały w Gdańsku, Szczecinie, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach.


https://rudaslaska.com.pl/index.php?s=2 ... 24RZ-t_uwI

Tak to ma wyglądać (czerwone punkty to obiekty OWŚ)

IS_203f5cc9d3217f8e.jpg
IS_203f5cc9d3217f8e.jpg (97.02 KiB) Przejrzano 2336 razy
Walczymy (chociaż bitwa jest już raczej przegrana :( )

W związku z planowaną w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach budową Centrum Logistycznego Prologis Park Ruda Śląska, która jest zaplanowana zgodnie z Miejskim Planem Zagospodarowania Przestrzennego oraz wskazaniem pod inwestycję działki przeznaczonej pod zabudowę usługowo-produkcyjną, gastronomiczną oraz rekreacyjną zwróciliśmy się z pismem zawierającym nasze zaniepokojenie oraz prośbę o wyjaśnienie, jak znajdujące się tam obiekty OWŚ będą chronione.

Adresatami tego pisma są:

Miejski Konserwator Zabytków w Rudzie Śląskiej
Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.
Czekamy na odpowiedź.


http://www.profort.org.pl/stowarzyszeni ... kochlowice


Trzy schrony zostaną wyburzone. Konserwator mówi o kompromisie, miłośnicy militariów są oburzeni

W Rudzie Śląskiej-Kochłowicach powstanie Centrum Logistyczne Prologis Park Ruda Śląska. Problem w tym, że na tym terenie znajduje się sześć obiektów wchodzących w skład Obszaru Warownego Śląsk.

Obszar Warowny Śląsk to ciąg umocnień wzdłuż dawnej polsko-niemieckiej granicy. Wiele schronów wchodzących w skład tego systemu przetrwało, ale ostatnio niektóre przeszkadzają różnym inwestycjom. Łukasz Urbańczyk, miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej, stanął właśnie przed problemem: albo schrony, albo budowa centrum logistycznego.

Konserwator zabytków mówi o kompromisie
– Zaczęliśmy rozważać różne możliwości. Wprawdzie w związku z budową trasy N-S udało się nam jeden niewielki bunkier przesunąć, ale tutaj mamy do czynienia z dużymi schronami bojowymi. Przesunięcie każdego z nich zaledwie o kilka metrów kosztowałoby 2-3 mln zł – mówi Urbańczyk.

Po kilku spotkaniach z inwestorem udało się dojść do kompromisu. Trzy schrony zostaną wyburzone, a trzy, które znajdują się na obrzeżach planowanego centrum logistycznego, będą zachowane i wyremontowane na koszt inwestora.http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7, ... bGVC6uxD9k
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 19106
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 kwie 2019, 21:35

Ręce opadają. W tym kraju tyle się mówi patriotyzmie i historii, jednocześnie zupełnie nie szanując przeszłości. Bo pieniążki są ważniejsze. :(
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 1335
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: warschauer44 » piątek 19 kwie 2019, 10:29

Tia, ten patriotyzm i historia jest tylko na papierze, a w czynie ogranicza się do rozbiórki dzisiaj niepoprawnych politycznie pomników i zmiany nazw ulic.
Obrazek
http://www.panoramio.com/user/4801567

Posty: 1236
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: tom1977 » poniedziałek 29 kwie 2019, 11:56

Walka o schrony na Radoszowach nabiera rozmachu coraz więcej mediów interesuje się sprawą. Sprawą zainteresował się Adam Sikorski z programu "Było, nie minęło - Kronika Zwiadowców Historii" i obiecał pomóc
Załączniki
58379287_2383376768565681_1866454776657477632_n.jpg
58379287_2383376768565681_1866454776657477632_n.jpg (94.7 KiB) Przejrzano 2236 razy
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 19106
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 29 kwie 2019, 19:49

Ruda Śląska chce ocalić część bunkrów na terenie przyszłego centrum logistycznego

Samorząd Rudy Śląskiej chce ocalić trzy z sześciu schronów bojowych z końca lat 30. XX wieku, znajdujących się na terenie przyszłego centrum logistycznego w dzielnicy Kochłowice. Samorządowcy deklarują współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi opieką nad bunkrami, których jest w mieście 66.

Znajdujące się w Rudzie Śląskiej schrony bojowe to część Obszaru Warownego Śląsk - pasma umocnień obronnych przecinających obszar Górnego Śląska na odcinku ok. 60 km, od Przeczyc na północy do miejscowości Wyry na południu. Zbudowane w okresie międzywojennym przygraniczne obiekty miały chronić Śląsk i zlokalizowany tu przemysł przed atakiem ze strony III Rzeszy.

W Rudzie Śląskiej zachowały się takie 64 obiekty, w większości z lat 1937-1938, wchodzące w skład umocnień Obszaru Warownego Śląsk, a ponadto dwa bunkry należące do niemieckiej linii obronnej Oberschlesien-stellung. Większość dawnych schronów jest w złym stanie technicznym, niektóre są zdewastowane. 57 obiektów jest niezagospodarowanych, a 9 ma stałych albo okazjonalnych opiekunów - pasjonatów historii lub lokalne stowarzyszenia.

"Już wiele lat temu, jako miasto, podjęliśmy decyzję, że jeżeli ktokolwiek zgłosi się i chce zająć się takim obiektem, użyczamy mu obiekt za darmo" - mówił podczas niedawnej sesji rudzkiej rady miasta miejski konserwator zabytków w Rudzie Śląskiej Łukasz Urbańczyk.

Zaznaczył, że część obiektów znajduje się na gruntach prywatnych. Urzędnicy zinwentaryzowali wszystkie bunkry, na części umieszczono tablice informacyjne. Remont i konserwacja wszystkich schronów, z których większość jest zdewastowana, wymagałaby jednak wielomilionowych nakładów.

W ostatnim czasie zaniepokojenie lokalnych miłośników fortyfikacji wzbudził przyszły los schronów bojowych w dzielnicy Kochłowice, gdzie znajdował się punkt oporu Radoszowy. Na tym terenie, będącym od kilkunastu lat w rękach prywatnych, ma powstać centrum logistyczne Prologis, co wiąże się z wyburzeniem części bunkrów. O wyjaśnienia w tej sprawie poprosiło m.in. Stowarzyszenie na rzecz Zabytków Fortyfikacji Pro Fortalicium, które opiekuje się jednym z innych bunkrów w Rudzie Śląskiej.

Miejski konserwator zabytków wyjaśnia, że już w 2007 r. jeden z jego poprzedników wyraził zgodę na rozbiórkę czterech, będących w złym stanie technicznym, bunkrów w Kochłowicach, przy pozostawieniu jednego jako "świadka historii". Decyzję zaaprobował wówczas wojewódzki konserwator zabytków. W efekcie samorząd zmienił tzw. plan miejscowy dla tego terenu, de facto usuwając ochronę znajdujących się tam schronów bojowych.

Dwa lata później spółka będąca właścicielem terenu wystąpiła i otrzymała pozwolenie na budowę tam obiektów; częścią tego pozwolenia była zgoda na wyburzenie czterech schronów. W 2012 r. pozwolenie na budowę przeniesiono na inną firmę, która przed rokiem poinformowała miasto o planach rozpoczęcia budowy, powiadamiając konserwatora zabytków, że - zgodnie z pozwoleniem - zamierza usunąć cztery zdewastowane bunkry.

"Biorąc pod uwagę obecny stan prawny, a także zły stan techniczny sześciu obiektów, możemy zezwolić na realizację tych inwestycji, czyli zburzenie trzech obiektów i zostawienie trzech, ale pod warunkiem - który to warunek nadałem - uratowania, wyremontowania trzech obiektów; tych, które da się uratować" - powiedział Urbańczyk.

Dzięki budowie na tym terenie centrum logistycznego ma powstać ok. 300 miejsc pracy. Brak zgody na wyburzenie trzech bunkrów oznaczałby zablokowanie inwestycji (od tej decyzji właściciel terenu mógłby odwołać się do sądu) i skazanie sześciu schronów na dalszą degradację. Ponadto naraziłoby to miasto na odszkodowanie z racji niezrealizowanej inwestycji i błędnie wydanych, sprzecznych z przepisami decyzji.

"Dla mnie wybór jest oczywisty" - podsumował miejski konserwator zabytków, opowiadając się za wyburzeniem trzech schronów oraz zachowaniem i odpowiednim wyeksponowaniem trzech pozostałych. Ostateczna decyzja będzie należała do wojewódzkiego konserwatora zabytków, który obecnie zapoznaje się z dokumentacją sprawy.

Źródło


Trzymamy kciuki!
Czy istnieje jakiś sposób, w jaki moglibyśmy pomóc jako Forum?
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Generał Admin
Posty: 1003
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: kusmanek » poniedziałek 29 kwie 2019, 20:43

Dobre pytanie. Może jakaś petycja do MKiDN?
Born to make history

Posty: 1236
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: tom1977 » wtorek 30 kwie 2019, 06:17

Pisma zostały wysłane do wielu instytucji
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 1236
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: tom1977 » poniedziałek 20 maja 2019, 06:16

Walczymy dalej http://www.profort.org.pl/stowarzyszeni ... /radoszowy

W dniu 16 maja 2019 r. w siedzibie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach odbyło się spotkanie. Zjawili się na nim:

Miejski Konserwator Zabytków z Rudy Śląskiej,
przedstawiciel inwestora,
projektant tej inwestycji,
przedstawiciele naszego stowarzyszenia Pro Fortalicium,
przedstawiciel Małopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii „Rawelin”,
przedstawiciel Fundacji im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939.
Spotkanie, które miało być próbą rozwiązania problemu, niestety nic nie dało. Nasze stowarzyszenia stanowczą sprzeciwiają się wyburzeniu obiektów. Tak nam nakazuje nasze sumienie i szacunek wobec narodowych wartości. W tym roku przypada 80-ta rocznica kampanii wrześniowej i bohaterskiej walki Polaków o wolność swojej Ojczyzny. Schrony przetrwały 80 lat. Teraz mają zostać wyburzone. Miejski Konserwator Zabytków – urząd powołany do ich ochrony, za który płacą podatnicy, przyczynia się do ich zniszczenia. Na własnym podwórku. To po co jest?

Walczymy dalej!!!
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 1784
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: Eworu » wtorek 21 maja 2019, 21:00

Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1236
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Zagrożony P.O.Radoszowy

Postautor: tom1977 » środa 22 maja 2019, 20:02

Machina medialna ruszyła

Dzisiaj o 16:00 i 23:20 "Telekurier" TVP3 Katowice
W sobotę o 18:30 "Aktualności" TVP3 Katowice
Za 2 tygodnie w "Kopalnia Reportaży" TVP3 Katowice
W czerwcu ogólnopolska TVP3

Inny reportaż w TVP Historia 17:45 "Było nie minęło..." 27.05.2019
Flak Batterie Jäger , Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Punkt oporu "Radoszowy"”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość