Niemcy - Lipsk, browar

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Niemcy - Lipsk, browar

Postautor: Eworu » środa 09 maja 2018, 13:08

Na ostatnim wyjeździe mieliśmy żelazną zasadę która strasznie mnie bolała - zero gruzów. Za każdym razem gdy za oknami auta mignęła nam jakaś rozpadająca się kamienica lub posprejowana fabryka coś pękało w moim sercu. Udało mi się jednak w końcu podstępem - pod pretekstem panoramy z dachu(nawiasem naprawdę zacnej) - namówić ekipę na zwiedzenie browaru w Lipsku.
Głównym członem kompleksu jest ogromna wieża browarnicza na samym środku zakładu. Budynek numer dwa to biurowiec z wieżą zegarową. Poza nimi w kompleksie znajdziemy szereg innych budynków technicznych. Wszystkie są równie zdewastowane co popisane ;)
Najciekawszym pomieszczeniem wieży jest dawna hala ważenia. Piękne żółte kafelki, powyrywane barierki, dziury po kotłach warzelniczych - a na suficie piękna szklana mozaika z logiem browaru.
W budynku z zegarem na parterze znajduje się ogromny skład mebli i starego sprzętu elektronicznego. Na szczycie zachowały się nawet elementy mechanizmu zegara.

Historia browaru zaczyna się od 1822 roku, gdy Maksymilian Speck zakupił dwór z browarem na przedmieściach Lipska i rozpoczął produkcję piwa. Niedługo po tym otrzymał od króla Bawarii tytuł szlachecki " von Sternberg" w zamian za zasługi dla miasta. Taką też nazwę przyjęło produkowane w browarze piwo. Z biegiem czasu browar coraz bardziej zwiększał produkcję, rozbudowywał się i stawał znaną marką. W 1882 roku przyjął nazwę Browar Freiherrlich v. Sternburg. W 1945 roku włości Sternburgów zostały znacjonalizowane. Aby ratować kolekcję obrazów i sztuki utworzono fundację pod marką piwa która miała za zadanie wystawiać je w Lipsku na salonach. Wkrótce - w 1948 - znacjonalizowano również browar. W 1959 roku włączono go do zjednoczenia przemysłu VEB pod nazwą VEB Brau- und Malzkombinat Sternburg. W 1966 roku piwo „niemiecki Pils” warzone w tym browarze zdobyło złoty medal na międzynarodowej wystawie. Stało się towarem prestiżowym w byłym NRD - było eksportowane do Węgier, Rumunii, Bułgarii i ZSRR i podawane na statkach NRD oraz w samolotach linii lotniczych NRD „Interflug”.W latach 1973-1980 r. w fabryce zainstalowano pierwsze w Niemczech 23 metrowe reaktory fermentacyjne i dojrzewające o pojemności 250 000 litrów W 1989 r. w browarze wyprodukowano około 500 000 hektolitrów piwa , a zatrudnionych było około 500 pracowników.
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku Sternburg został sprywatyzowany i stał się niezależną marką. W 1991 roku marka odzyskała budynki fabryki - wkrótce jednak nadeszło załamanie sprzedaży i fabryka została zamknięta, a cała produkcja piwa marki Sternburg przeniosła się do innego browaru. Browar istnieje do dziś i rozwija się bardzo dynamicznie - jest jednym z wiodących marek piwa we wschodnich Niemczech.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 1579
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Niemcy - Lipsk, browar

Postautor: Eworu » sobota 02 cze 2018, 22:35

Tydzień po naszej wizycie inwestor przedstawił plany zagospodarowania terenu.
http://www.lvz.de/Leipzig/Lokales/Alte- ... tel-werden

A 4 dni później budynki zostały podpalone w pięciu miejscach.
http://www.lvz.de/Leipzig/Polizeiticker ... in-Flammen
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 15178
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Niemcy - Lipsk, browar

Postautor: Karolina Kot » niedziela 03 cze 2018, 00:06

Wygląda na to, że u sąsiadów stosuje się podobne techniki, jak w naszym kraju. Przykra sprawa.
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Browary i gorzelnie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość