Powstaje szlak zabytkowych śląskich wież wodnych

Dział poświęcony przede wszystkim wieżom ciśnień i wieżowym zbiornikom wodnym.
Znajdują się tu także latarnie morskie, wieże obserwacyjne, widokowe i inne.
Posty: 27829
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Powstaje szlak zabytkowych śląskich wież wodnych

Postautor: Karolina Kot » czwartek 10 wrz 2015, 10:29

Śląskie. Powstaje szlak zabytkowych wież wodnych

Społecznicy skupieni wokół Kongresu Ochrony Zabytków chcą stworzyć zupełnie nowy szlak w ramach turystyki industrialnej. Ma się na nim znaleźć ponad sto wodnych wież. - Wiele z nich jest w opłakanym stanie i to być może ostatnia szansa, żeby o nich przypomnieć - wyjaśniają społecznicy.

Wieże wodne są wszędzie i zapewne każdy widział w swoim życiu niejedną. Dlaczego? Bo służyły do różnych celów i budowano je w wielu miejscach. Wśród nich są wieże stojące przy torach, wykorzystywane przy zasilaniu parowozów, ale też wieże wykorzystywane w przemyśle - jak te w hutach. Stoją też nadal wieże, które zapewniały ciśnienie w kranach.

Choć dziś prawie wcale się z nich nie korzysta, to krajobraz Śląska zdobi ponad setka. - Stoi nadal sporo ciekawych obiektów tego typu. Najwyższa wieża znajduje się na katowickich Borkach, ale z tego co wiem, ma zostać rozebrana. W samym Zabrzu jest też druga, potężna wieża ośmiofilarowa z lokalami mieszkalnymi, która stoi przy ul. Zamoyskiego. Także w Gliwicach są dwie monumentalne wieże o walcowatym kształcie - dla przykładu obiekt stojący przy ul. Sobieskiego. Na granicy Świętochłowic i Chorzowa jest kolejna wieża, a w samych Katowicach jest ich aż 15. Można by tak wymieniać i wymieniać. Niestety, wielu z nich grozi zagłada - mówi Kamil Żbikowski, jeden z koordynatorów projektu Śląski Szlak Wież Ciśnień.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest też wieża wodna, znajdująca się na terenie dawnej huty cynku Uthemann w Szopienicach. Zaprojektowali ją architekci Georg i Emil Zillmannowie.
Społecznicy najpierw chcą uruchomić stronę internetową szlaku, a następnie nanieść wszystkie obiekty na mapę, co umożliwi w przyszłości organizowanie wycieczek tym szlakiem. Potem mapy różnych miast z naniesionymi na nie wskazówkami, gdzie można szukać wieży, zostaną przygotowane w wydaniu papierowym.


Źródło
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Wieże wodne, wieże obserwacyjne i inne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość