Kraków - Zesławice, dawna cegielnia

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kraków - Zesławice, dawna cegielnia

Postautor: Karolina Kot » wtorek 22 sie 2017, 23:14

W Zesławicach, dzisiejszej dzielnicy Krakowa, niegdyś stanowiącej odrębną wieś, przy ulicy Gustawa Morcinka 5, znajdują się pozostałości cegielni. Był to duży zakład produkcyjny, wybudowany w roku 1952.
Z wytwarzanej tu cegły przez dziesięciolecia istnienia firmy wybudowano wiele obiektów, głównie na terenie Nowej Huty i Kombinatu im. Lenina.
Obiekt posiadał piece kręgowe (na drzwiach należącej do zakładu wieży ciśnień zachowała się nawet tabliczka z jednego z nich).
Znalazłam rewelacyjny filmik, pochodzący z początków cegielni kronikarp.pl - warto rzucić okiem!
Jak widać, w zesławickiej cegielni na równi pracowały kobiety i mężczyźni.
W sąsiedztwie wybudowano osiedle mieszkaniowe dla pracowników cegielni, które zapewniało nie tylko wygodne mieszkania, ale i kompleksowo zaspokajało inne potrzeby: znalazły się tu m.in. sklepik, żłobek dla dzieci, świetlica.

Niestety, obecnie zesławicka cegielnia od dawna nie jest już czynna. Część jej zabudowy wyburzono w 2015 roku, a ja ze swoją wizytą w tym miejscu spóźniłam się znacznie.
Na szczęście do dziś przetrwała unikalna, jedyna w Polsce kopuła obrotowa, będąca interesującym przykładem architektury przemysłowej wykonanej z żelbetu monolitycznego.
Moje zdjęcia pochodzą z sierpnia 2017 roku.
Obecnie cegielnia to głównie skład materiałów budowlanych.
Lokalizacja
Załączniki
Cegielnia Zesławice (1).JPG
Cegielnia Zesławice (1).JPG (65.67 KiB) Przejrzano 12087 razy
Cegielnia Zesławice (2).JPG
Cegielnia Zesławice (2).JPG (79.63 KiB) Przejrzano 12087 razy
Cegielnia Zesławice (5).JPG
Cegielnia Zesławice (5).JPG (76.46 KiB) Przejrzano 12087 razy
Kopuła obrotowa (3).JPG
Kopuła obrotowa (3).JPG (70.18 KiB) Przejrzano 12087 razy
Kopuła obrotowa (1).JPG
Kopuła obrotowa (1).JPG (83.13 KiB) Przejrzano 12087 razy
Detale kopuły (2).JPG
Detale kopuły (2).JPG (63.04 KiB) Przejrzano 12087 razy
Detale kopuły (1).JPG
Detale kopuły (1).JPG (64.12 KiB) Przejrzano 12087 razy
Kopuła obrotowa (2).JPG
Kopuła obrotowa (2).JPG (63.76 KiB) Przejrzano 12087 razy
Kopuła obrotowa.JPG
Kopuła obrotowa.JPG (65.29 KiB) Przejrzano 12087 razy
Napis z epoki.JPG
Napis z epoki.JPG (76.99 KiB) Przejrzano 12087 razy
Tabliczka pieca.JPG
Tabliczka pieca.JPG (80.45 KiB) Przejrzano 12087 razy
Wieża ciśnień cegielni (1).JPG
Wieża ciśnień cegielni (1).JPG (65.12 KiB) Przejrzano 12087 razy
Wieża ciśnień cegielni (2).JPG
Wieża ciśnień cegielni (2).JPG (84.1 KiB) Przejrzano 12087 razy
Budynek administracyjny.JPG
Budynek administracyjny.JPG (69.51 KiB) Przejrzano 12087 razy
Zdjęcie archiwalne lata 50..jpg
Zdjęcie archiwalne lata 50..jpg (76.22 KiB) Przejrzano 12087 razy
Archiwalne zdjecie z lat 60..jpg
Archiwalne zdjecie z lat 60..jpg (142.16 KiB) Przejrzano 12087 razy
Cegielnia Zesławice (4).JPG
Cegielnia Zesławice (4).JPG (101.91 KiB) Przejrzano 12087 razy
Cegielnia Zesławice (3).JPG
Cegielnia Zesławice (3).JPG (82.05 KiB) Przejrzano 12087 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 1340
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Kraków - Zesławice, dawna cegielnia

Postautor: RUBEX » poniedziałek 05 paź 2020, 14:12

Widoczna na terenie wieża telekomunikacji to tak naprawdę obudowa 70- metrowego komina którego przewód dymowy usunięto.
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Posty: 1
Rejestracja: sobota 15 sty 2022, 09:33

Kopuła

Postautor: Krakers » sobota 15 sty 2022, 11:01

Kopuła w Zesławicach to były magazyn gliny i pyłów z elektrociepłowni Łęg w której były te materiały wstępnie obrabiane. Przez 50 lat jak mieszkałem w Zesławicach i tam również ja pracowałem oraz moi rodzice i brat nigdy ta kopuła nie była obracana więc nie wiem skąd ta nazwa. Owszem w latach piędziesiątych XX wieku do kopuły była dostarczana glina z pobliskiej kopalni odkrywkowej poprzez system wózków kolejki linowej napowietrznej i dostarczały te koleby glinę poprzez odpowiednie wrota które były umieszczone w dachu kopuły ( widać je na zdięciach kopuły) ale nigdy kopuła nie była obracana bo nawet nie ma w środku żadnego urządzenia które by dachem obracało. Więc nie mam pojęcia z kąd ta nazwa "kopuła obrotowa".

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - Zesławice, dawna cegielnia

Postautor: Karolina Kot » sobota 15 sty 2022, 20:28

Bardzo dziękuję za uzupełnienie wątku oraz ciekawe informacje i to z pierwszej ręki! :)

Nie potrafię wyjaśnić, skąd wymyśliłam akurat taki podpis do zdjęć kopuły. Pewnie skopiowałam z innego źródła nie zastanawiając się nad tym zbyt głęboko, więc tym bardziej jestem wdzięczna za zwrócenie uwagi. Konstrukcja rzeczywiście nie wygląda na obrotową.

Dla jasności: piece kręgowe także się nie obracały. Nazwa pochodzi od specyficznej technologii wypalania, podczas którego użytkowano kolejne komory umieszczone "po okręgu", bez potrzeby wygaszania paleniska na czas załadunku niewypalonych cegieł i wybrania gotowego materiału.
Miałam swego czasu przyjemność odwiedzić pracujące cegielnie w Sosnowcu i Zawierciu, przy czym w tej ostatniej zostałam oprowadzona i pokazano mi zasady działania pieca Hoffmanna.
W efekcie przez kolejny rok polowałam na wszelakie cegielnie w najbliższej okolicy, takiego chwyciłam bakcyla. Niestety, bardzo niewielkie ich już zostało.

Serdecznie pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję! :)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości