Miasteczko Śląskie - grób leśniczego Gerlacha

Znajdują się tu opisy cmentarzy wszystkich wyznań, w tym katolickich, ewangelickich oraz żydowskich, a także zapomniane miejsca pochówków, groby wojenne, powstańcze i mogiły epidemiczne
Posty: 17158
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Miasteczko Śląskie - grób leśniczego Gerlacha

Postautor: Karolina Kot » niedziela 26 lut 2017, 22:30

W lasach otaczających Miasteczko Śląskie znajduje się wiele ciekawostek i nieco zapomnianych miejsc, godnych uwagi.
Jednym z nich jest samotna mogiła, w której w roku 1900 spoczął powszechnie szanowany, ale nieco ekscentryczny leśniczy o nazwisko Gerlach.
Grób, nad którym postawiono ogromny głaz, znajduje się na szczycie Jurnej Góry, będącej tak naprawdę piaszczystą wydmą polodowcową.
Dostać się w tą okolicę można bez problemu, zostawiając samochód na wygodnym parkingu nieopodal stacji wodociągowej i maszerując leśnym duktem na zachód, w stronę obserwacyjnej wieży przeciwpożarowej.

Mogiłę, do której niegdyś, przed pożarem, prowadził szpaler drzew, łatwo przeoczyć, gdyż znajduje się w oddaleniu kilku metrów od drogi.
Na głazie nie udało mi się dostrzec żadnych inskrypcji, ustawiono przy nim jedynie współczesną tabliczkę z nazwiskiem i datą "1900". Całość obłożono kamieniami, chociaż na pierwszy rzut oka widać wyraźnie, że pierwotny obrys grobu był większy.
Według lokalnych legend i przekazów Jurna Góra i miejsce spoczynku leśniczego Gerlacha, o którym krążyły opowieści, iż parał się także czarną magią, miało być nawiedzone.

Ciekawy artykuł, autorstwa pani Ireny Lukosz - Kowalskiej, znalazłam na blogu Ciekawostki z Tarnowskich Gór
Wielu mieszkańców Miasteczka Śląskiego zapewne słyszało nazwę „Gerlach”. Niektórzy kojarzą nazwę z firma produkującą noże i sztućce. Tak nazywa się jedno z leśnych wzgórz wokół Miasteczka Śląskiego, na północ od Huty Cynku. Nazwę swą przyjęło od nazwiska leśniczego Gerlacha, pracującego w dobrach Donnersmarcków, pochowanego właśnie tutaj (interesujący jest fakt częstego występowania nazwiska Gerlach wśród leśniczych w XIX wieku, Constantin Gerlach był leśniczym cesarza Prus w obecnym Żmigrodzie, w Tułowicach –Szydłowie leśniczy Paul Gerlach ma swój pomnik.) Niestety nie znalazłam informacji dotyczących lat służby w Żyglinku leśniczego Gerlacha.

Była to nadzwyczaj interesująca postać, budząca wśród ówczesnych mieszkańców poważanie, ale również strach. Gerlach przeszedł do „historii” Miasteczka jako osoba zajmująca się czarną magią, a to dzięki ś.p. Panu Ludwikowi Siwiec, który opisał wspomnienia rodzinne i przesłał na Konkurs na „Najciekawszą legendę, podanie lub niesamowite wydarzenie”, organizowany wg mojego pomysłu przez Miejski Ośrodek Kultury w Miasteczku Śląskim kilkanaście lat temu. Służąca u Gerlacha kobieta otrzymała zakaz wchodzenia do jednego z pomieszczeń w zajmowanej przez Niego leśniczówce.

Ale ciekawość była silniejsza od zdrowego rozsądku i pewnego dnia kobieta złamała zakaz. Kiedy weszła do ciemnego pokoju spostrzegła na stole czarne pudełko o kształcie trumienki, z którego dobywały się dziwne jęki i syki. Przestraszona uciekła, Gerlach po powrocie natychmiast zorientował się, że kobieta była w zakazanym pokoju i nakazał jej milczenie.
Leśniczy pragnął, aby po śmierci pochować go w lesie, wola jego została spełniona, acz z drobnymi przeszkodami. Konie, które ciągnęły trumnę na miejsce wiecznego spoczynku co rusz stawały dęba, nie chciały iść dalej piaszczystą drogą pod górę. W końcu kondukt żałobny dotarł na miejsce. Grób Gerlacha przywalono dużym głazem i otoczono pięknymi porożami.
Niestety, stanowiły one cenny łup i niedługo po pogrzebie zostały skradzione. Od tej pory dziwne rzeczy dzieją się w pobliżu, a to nagle zrywa się silny wiatr, ludzie gubią się i tracą orientację w terenie. Jest to miejsce dość niesamowite, budzące podobnie jak leśniczy Gerlach ciekawość, ale również trwogę.


Zdjęcia wykonałam w lutym 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Grób Gerlacha (1).JPG
Grób Gerlacha (1).JPG (74.74 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób Gerlacha (7).JPG
Grób Gerlacha (7).JPG (106.71 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób Gerlacha (5).JPG
Grób Gerlacha (5).JPG (118.78 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób Gerlacha (4).JPG
Grób Gerlacha (4).JPG (122.89 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób Gerlacha (3).JPG
Grób Gerlacha (3).JPG (66.94 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób Gerlacha (2).JPG
Grób Gerlacha (2).JPG (102.94 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób Gerlacha (6).JPG
Grób Gerlacha (6).JPG (110.51 KiB) Przejrzano 2305 razy
Wydma polodowcowa i drzewa ocalałe z pożaru.JPG
Wydma polodowcowa i drzewa ocalałe z pożaru.JPG (106.04 KiB) Przejrzano 2305 razy
Droga wiodaca w kierunku grobu (2).JPG
Droga wiodaca w kierunku grobu (2).JPG (87.06 KiB) Przejrzano 2305 razy
Droga wiodaca w kierunku grobu (1).JPG
Droga wiodaca w kierunku grobu (1).JPG (115.47 KiB) Przejrzano 2305 razy
Grób na mapie z lat 50 XX wieku.jpg
Źródło: ORSIP
Grób na mapie z lat 50 XX wieku.jpg (81.42 KiB) Przejrzano 2305 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nekropolie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość