Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Znajdują się tu opisy cmentarzy wszystkich wyznań, w tym katolickich, ewangelickich oraz żydowskich, a także zapomniane miejsca pochówków, groby wojenne, powstańcze i mogiły epidemiczne
Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: Karolina Kot » piątek 04 wrz 2015, 23:07

Marian Kantor - Mirski, opisując Pustynię Błędowską, wspomniał o przedziwnym miejscu pochówku, znajdującym się wśród piasków.
"Jedynem urozmaiceniem tego pustkowia, to jakieś dziwne cmentarzysko, otoczone wałem z piachu, na którym widnieje pochylony starością krzyż, a obok cudacznie powykręcana sosna, rozpościerająca smętnie swe wykoślawione konary."

- pisał w latach trzydziestych XX wieku.

Okazuje się, że opisywana mogiła nie jest jedynie legendą lub tworem wyobraźni autora. Krzyż i charakterystyczne, samotne drzewo, zostały zaznaczone na mapach sprzed II Wojny Światowej!
Kto pod nią mógł spoczywać? Mogli to być powstańcy, ofiary zarazy, wojacy przybyli aż z dalekiej Szwecji...?

W grudniu 2012 roku wybraliśmy się na poszukiwania tego miejsca.
Wiele ścieżek prowadziło w góry i wiele przełęczy otwierało przez nie przejście, lecz większość tych dróg była tylko zwodniczą pułapką i nie prowadziła nigdzie albo też prowadziła do katastrofy; na wszystkich też niemal ścieżkach czyhały złe moce i okropne niebezpieczeństwa. Krasnoludy jednak wraz z naszym hobbitem, wspomagane mądrymi radami Elronda oraz wiedzą i pamięcią Gandalfa, obrały właściwą drogę* do właściwej przełęczy.


* na skróty, przez Oklahoma City
Załączniki
Cmentarz na Pustyni Błędowskiej.JPG
Cmentarz na Pustyni Błędowskiej.JPG (62.08 KiB) Przejrzano 12554 razy
Na właściwej drodze.jpg
Na właściwej drodze.jpg (52.69 KiB) Przejrzano 12554 razy
Biała Przemsza zimą.jpg
Biała Przemsza zimą.jpg (86.3 KiB) Przejrzano 12554 razy
Szlaki turystyczne.jpg
Szlaki turystyczne.jpg (92.62 KiB) Przejrzano 12554 razy
Wśród nasadzonych w rówych szpalerach drzewek....jpg
Wśród nasadzonych w rówych szpalerach drzewek....jpg (91.14 KiB) Przejrzano 12554 razy
Jedna z sosen wybitnie wyróżniała się wiekiem i rozmiarami.jpg
Jedna z sosen wybitnie wyróżniała się wiekiem i rozmiarami.jpg (60.43 KiB) Przejrzano 12554 razy
Powyginane konary.jpg
Powyginane konary.jpg (78.09 KiB) Przejrzano 12554 razy
Stara sosna.jpg
Stara sosna.jpg (82.72 KiB) Przejrzano 12554 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: kusmanek » niedziela 23 paź 2016, 21:02

Dla dociekliwych dodam, iż wspomniany krzyż (bez sosny) zaznaczono na mapach sprzed Wielkiej Wojny. Poniżej fragment niemieckiego przedruku rosyjskiej mapy, wydany w 1915 roku (na moje oko oparto go o sporo starszy podkład).
pustynia.jpg
pustynia.jpg (189.56 KiB) Przejrzano 11968 razy


A owa sosna niestety została bezlitośnie potraktowana piłą. Zdjęcia z lipca 2015:
DSC07583 (Copy).JPG
DSC07583 (Copy).JPG (83.16 KiB) Przejrzano 11968 razy

DSC07586 (Copy).JPG
DSC07586 (Copy).JPG (92.14 KiB) Przejrzano 11968 razy

DSC07584 (Copy).JPG
DSC07584 (Copy).JPG (94 KiB) Przejrzano 11968 razy
Born to make history

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: Karolina Kot » niedziela 23 paź 2016, 21:39

Bardzo szkoda tego drzewa...
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: kusmanek » niedziela 23 paź 2016, 22:13

Szkoda. Teraz jest bardziej narażona na patogeny :( Sam powód obcięcia gałęzi jest dla mnie niejasny. Wygląda to, jakby ktoś chciał tym zwiększyć zasięg widzenia z pobliskiej ambony :evil:
Z bezradności policzyłem słoje roczne najgrubszej gałęzi. Wyszło około 32.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: kusmanek » czwartek 01 lut 2018, 10:21

Mam kolejną mapę, na której zaznaczono wspomniany krzyż. To mapa Galicji wschodniej (1801-1804).
pustynia.jpg
pustynia.jpg (131.51 KiB) Przejrzano 10633 razy

http://mapire.eu/en/map/firstsurvey/?la ... .380685005

Wychodzi więc na to, iż moja hipoteza o powstańczej genezie krzyża właśnie upadła ;)
Na mapie zaznaczono go w pobliżu duktu wiodącego z Lasek do Błędowa. Wychodzi więc na to, że to stary krzyż przydrożny. W dodatku na Pustyni takich krzyży było więcej, naliczyłem jeszcze cztery. Widać ludzie do serca wzięli sobie legendę o diabelskim pochodzeniu tej połaci piasku ;)
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: kusmanek » czwartek 11 lut 2021, 22:11

I kolejny raz wychodzi na to, że nic nie można wziąć za pewnik. Z relacji pewnej starszej mieszkanki Błędowa wynika, że w przybliżeniu w tej lokalizacji, za czasów jej młodości, można było natrafić na ludzkie szczątki. Trudno dziś określić, czy była to jakaś mogiła epidemiczna, powstańcza, czy prehistoryczne cmentarzysko (na Pustyni Błędowskiej znajdują się wszakże stanowiska archeologiczne z okresu neolitu). W każdym bądź razie, moją hipotezę o przydrożnym krzyżu trzeba będzie zignorować i koniecznie znów wybrać się w teren ;)
Born to make history

Posty: 1323
Rejestracja: niedziela 25 mar 2018, 18:19

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: RUBEX » sobota 13 lut 2021, 22:03

Zaciekawiła mnie wzmianka o tych pozostałościach neolitycznych na pustyni :o . Znajdują się na otwartym piasku czy jednej z dawno zalesionych częśći?
"Droga na sam szczyt, a tam nie ma nic - tylko ślady po pokoleniach..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Cmentarzyk na Pustyni Błędowskiej

Postautor: kusmanek » niedziela 14 lut 2021, 10:19

Wspomniane stanowiska znajdują się na lewym brzegu Białej Przemszy, wzdłuż rzeki. Według wykazu są tam pracownie krzemieniarskie i obozowiska. Oczywiście w terenie żadnych spektakularnych obiektów się tam nie znajdzie.
Born to make history


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Nekropolie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości