Kraków - bateria przeciwlotnicza na Wzgórzu Lasoty

Moderator: warschauer44

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - bateria przeciwlotnicza na Wzgórzu Lasoty

Postautor: Karolina Kot » niedziela 08 lip 2018, 23:34

Szukaliśmy dziś w tej okolicy - niestety bez powodzenia - kolejnego WPO.
Warschauer44 regularnie podrzuca mi różne wygrzebane w archiwach lokalizacje, a ja potem, zamiast sobie posprawdzać wszystko na spokojnie w domu, biegam w terenie z zadartą głową niemal włażąc w rowerzystów oraz samochody i lustruję dachy.
Tym razem się nie udało, ale skoro już byliśmy na Wzgórzu Lasoty, postanowiliśmy ponownie rzucić okiem na znajdujące się tu relikty baterii.

Okazało się, że ogrodzenie szkoły wymieniono, a beton czwartej podstawy działka przeciwlotniczego stał się dużo lepiej czytelny.
Mieliście rację: to z całą pewnością jest to. Wyraźnie widać zarys skutego "kwietnika".

Lokalizacja
Załączniki
Czwarta podstawa (1).JPG
Czwarta podstawa (1).JPG (122.04 KiB) Przejrzano 5804 razy
Czwarta podstawa (4).JPG
Czwarta podstawa (4).JPG (129.89 KiB) Przejrzano 5804 razy
Czwarta podstawa (3).JPG
Czwarta podstawa (3).JPG (120.79 KiB) Przejrzano 5804 razy
Czwarta podstawa (2).JPG
Czwarta podstawa (2).JPG (132.55 KiB) Przejrzano 5804 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - bateria przeciwlotnicza na Wzgórzu Lasoty

Postautor: Karolina Kot » niedziela 08 lip 2018, 23:57

Z piątej podstawy chyba też coś zostało:
Domniemany relikt piątej podstawy (1).JPG
Domniemany relikt piątej podstawy (1).JPG (112.48 KiB) Przejrzano 5801 razy
Domniemany relikt piątej podstawy (2).JPG
Domniemany relikt piątej podstawy (2).JPG (104 KiB) Przejrzano 5801 razy

Lokalizacja miej więcej pokrywa się ze zdjęciem lotniczym, które zamieścił wyżej Tom1977.

Ustrojstwo sfotografowałam niejako przypadkiem, wychodząc z założenia, że na poniemieckich obiektach trzeba robić zdjęcia wszystkim napotkanym betonom, bo przecież "nie znam się na tym, a nigdy nic nie wiadomo".
Oczywiście zapomniałam sobie, że ta bateria miała sześć stanowisk, upierałam się, że było ich tylko cztery i dopiero w domu doczytałam wątek na Forum.
Z tego też powodu nie rozglądałam się za ostatnią z podstaw.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Kraków - bateria przeciwlotnicza na Wzgórzu Lasoty

Postautor: tom1977 » poniedziałek 09 lip 2018, 23:00

Brawo Karolina !

Wszytko się zgadza :) Tak mi wychodzi po nałożeniu zdjęcia lotniczego z epoki na współczesne .
IS_benedykt 3.jpg
IS_benedykt 3.jpg (148.41 KiB) Przejrzano 5772 razy


Nagroda zdjęcie z lat bodajże 60-tych , jak się dobrze się przypatrzysz widać 3 szt, kwietników w tym ten pod płotem szkoły ;)

IS_Benedek_1.jpg
IS_Benedek_1.jpg (63.49 KiB) Przejrzano 5772 razy
Ostatnio zmieniony wtorek 10 lip 2018, 06:05 przez tom1977, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27972
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kraków - bateria przeciwlotnicza na Wzgórzu Lasoty

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 09 lip 2018, 23:47

Na dobitkę wczoraj przypadkowo zauważyłam, ze dach znajdującego się po sąsiedzku fortu "Benedykt" chyba skrywa pewną "ciekawostkę". 8-)
Ludzie to mają pomysły.
Załączniki
Fort Benedykt.jpg
Fort Benedykt.jpg (91.47 KiB) Przejrzano 5765 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości