Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Moderator: warschauer44

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: kusmanek » piątek 23 lis 2018, 16:18

Jeszcze do niedawna nie miałem pojęcia, że w Dąbrowie Górniczej znajdowały się jakieś baterie przeciwlotnicze.
Dopiero przy okazji tej przy ul. Chopina tom1977 otworzył mi oczy :D
Jedna z podesłanych przez Niego lokalizacji oscylowała w okolicach dawnego cmentarza ewangelickiego. Na mapie topograficznej z lat 1958-61, nieco dalej od potencjalnego położenia baterii zaintrygował mnie równomierny układ sześciu dołów, nieopodal żydowskiego cmentarza na Mydlicach:
FlaK_Mydlice.jpg
FlaK_Mydlice.jpg (169.63 KiB) Przejrzano 9908 razy

Źródło.

Niestety, przekształcenia urbanistyczne miasta zmieniły kompletnie układ terenu w tym miejscu. Dokładnie w centrum obiektu wybudowano plebanię kościoła p.w. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Wschodni narożnik świątyni wypada dokładnie na jednym ze stanowisk:
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... nID=130724

Po odkryciu tych rewelacji dałem znać Karolinie i Andrzejowi, co niedługo potem zaowocowało Ich wizytą na miejscu. Zagadnięty Ksiądz Proboszcz potwierdził istnienie w tym miejscu baterii przeciwlotniczej. Nadmienił także, iż w wyniku zabudowy osiedla teren znacząco nadsypano, w związku z czym na powierzchni nie zachował się żaden ślad wojennych fortyfikacji.

Na koniec dodam jeszcze informacje od Toma, pochodzące z alianckiej mapy: według niej w lipcu 1944 bateria w tym okresie była czynna, składała się z czterech dział i radaru. Po układzie stanowisk można domniemywać, iż w późniejszym okresie baterię przebudowano do sześciu stanowisk.
Born to make history

Posty: 27957
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: Karolina Kot » piątek 23 lis 2018, 17:09

Niestety, teren jest tak przekształcony, że nic się nie zachowało.
Załączniki
Mydlice (1).JPG
Mydlice (1).JPG (123 KiB) Przejrzano 9901 razy
Mydlice (2).JPG
Mydlice (2).JPG (132.34 KiB) Przejrzano 9901 razy
Mydlice (3).JPG
Mydlice (3).JPG (143.47 KiB) Przejrzano 9901 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: tom1977 » piątek 23 lis 2018, 17:33

Bateria na alianckiej mapie - czynna ,4 dział oraz urządzenie radarowe
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (116.86 KiB) Przejrzano 9898 razy
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: tom1977 » piątek 23 lis 2018, 18:04

Ponieważ kusmanek rozpoczynając temat flaku na Zagłębiu Dobrowskim wywołał poniekąd mnie do tablicy, przedstawiam nieco faktów.

W skład Stab/Heimat-Flak-Abteilung 50/VIII Königshütte (Chorzów) wchodziło kilka baterii m.in. cztery baterie zlokalizowane w Dąbrowie Górniczej:

s.Heimat-Flak-Bttr. 261/VIII, - Dąbrowa Górnicza
s.Heimat-Flak-Bttr. 262/VIII, - Dąbrowa Górnicza
s.Heimat-Flak-Bttr. 263/VIII, - Dąbrowa Górnicza
s.Heimat-Flak-Bttr. 264/VIII, - Dąbrowa Górnicza

Pojawiają się one w składnie tego dywizjonu z dniem 1.5.44 i widnieją do dnia 1.12.44 .Na chwilę obecną nie udało mi się przypisać konkretnego numeru do konkretnego miejsca. Co ciekawe na alianckiej mapie znaczono pięć baterii 3+1 (3 czynne + 1 nieczynna) w DG oraz 1 czynną w Będzinie. Podejrzewam że ta nieczynna to bateria kwietnikowa z wcześniejszego okresu, wiec Będzin został podciągnięty pod DG.

Jedną z zagadek jest bateria z Mysłowic nosząca numer s.Heimat-Flak-Bttr. 225/VIII, - Myslowitz/ Mysłowice ( mapa którą posiadam nie obejmuje tego rejonu), na znanych mi zdjeciach lotniczy również jej nie wypatrzyłem.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: kusmanek » niedziela 25 lis 2018, 14:25

Dzięki za uzupełnienie :D
Bez Twojej pomocy temat byłby dalej w lesie ;)
Może bateria z Będzina to ta z Syberki, o ktorej kiedyś wspominał Eworu?
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: tom1977 » niedziela 25 lis 2018, 16:31

Bateria z Będzina jest na mapie umiejscowiona tam gdzie jest, czyli: http://www.straznicyczasu.pl/viewtopic.php?f=680&t=5320

Posiadam relacje, że bateria z Mysłowic uzbrojona w działa na betonowych podstawach i przypadkowo w styczniu 1945 ostrzelała zamiast wojsk sowieckich własne oddziały wermachtu, strzelała z rejonu Ćmok/Janów Miejski .

O baterii na oś. Syberka oprócz tego co napisał Eworu, nie słyszałem ale nie wykluczam (baterie były przenoszone z miejsca na miejsce).
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: kusmanek » poniedziałek 26 lis 2018, 18:34

tom1977 pisze:Posiadam relacje, że bateria z Mysłowic uzbrojona w działa na betonowych podstawach i przypadkowo w styczniu 1945 ostrzelała zamiast wojsk sowieckich własne oddziały wermachtu, strzelała z rejonu Ćmok/Janów Miejski .


W dzienniku 43. Korpusu jest taka wzmianka z 26.01.1945:
artyleria.jpg
artyleria.jpg (77.54 KiB) Przejrzano 9786 razy


Interesujący jest tutaj Sosnowiec - Szabelnia, to w zasadzie ten kierunek co Ćmok / Janów miejski.
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... nID=130801

Jeszcze muszę pogrzebać, bo Mysłowice zdobywał chyba 115 Korpus. Może w dzienniku którejś z jego dywizji będzie więcej info.

Edit: i jeszcze przekład własny powyższego tekstu (uprzedzam, nie jestem specem od rosyjskiego ;) ):
Artyleria i miotacze min przeciwnika z rejonów: ŁĘKNICE, BABIA ŁAWA, DZIEWIĄTY, poł.-zach. DĄBROWA GÓRNICZA, półn.-zach. krańce SOSNOWCA, SZABELNIA, NIWKA - prowadziły systematyczny ogień krótkimi seriami na nasze pozycje bojowe.

Rozpoznano w akcji: 12 batalionów artylerii /różnego kalibru/, 4 bataliony miotaczy min 120 mm oraz do 11 samodzielnych 81 mm miotaczy min.
W ciągu jednego dnia wystrzelono 1500 pocisków i 600 min różnego kalibru.
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: tom1977 » poniedziałek 26 lis 2018, 20:24

Hmm...
Swego czasu przeszukiwałem rejon : https://www.google.pl/maps/place/Parafi ... 0826?hl=pl


W poszukiwaniu baterii lecz amnezja mnie dopadła , nie mogę sobie przypomnieć co było impulsem do przeszukania tego a nie innego rejonu , być może ten dokument:
IS_IMG_8769.jpg
IS_IMG_8769.jpg (88.44 KiB) Przejrzano 9782 razy


Z tajemniczą baterią "flakbatterie GiescheGrube " czyli pobliska KWK Wieczorek.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: kusmanek » wtorek 27 lis 2018, 15:47

Rewelacja :) Gieschewald - Mitte to Nikiszowiec?
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Dąbrowa Górnicza - Bateria FlaK na os. Mydlice

Postautor: tom1977 » wtorek 27 lis 2018, 20:11

Tak to Nikisz ;)

Przy okazji taka ciekawostka na jednej z baterii służył czeskiego pochodzenia flakhelfer František Bocek (rocznik 1928) który wspomina tak styczeń 1945 roku:

"Zostałem przydzielony do obrony przeciwlotniczej w Katowicach, nie przeszedłem żadnego szkolenia, podawałem amunicje przy armacie Flak 88. W mieście Sosnowiec zginął wartownik zastrzelony przez polskiego partyzanta. Niemcy złapali partyzantka i go zastrzelili . Był z miasta Sosnowiec. Jako zemstę na rozkaz dowódcy zostało ostrzelane miasto. Poprosiłem dowódcę dlaczego strzelają. Oddaliśmy dwadzieścia cztery strzały, a pół godziny później był ogień wszędzie. "
Ostatnio zmieniony wtorek 27 lis 2018, 20:48 przez tom1977, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość