Kęty - cmentarz żydowski

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Kęty - cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » czwartek 27 sie 2015, 20:04

Przy ulicy Kęckie Góry Północne w Kętach, mieście położonym w powiecie oświęcimskim, znajduje się ogrodzony murem cmentarz żydowski.

Cmentarz żydowski w Kętach został założony w 1892 roku, daleko poza miastem, przy ul. Kęckie Góry Północne, w pobliżu wsi Witkowice. Teren cmentarza ogrodzono, a w rogu nekropolii wzniesiono dom przedpogrzebowy (Beit Tahara - Dom oczyszczenia). Co ciekawe, cmentarz służył najprawdopodobniej wyłącznie Żydom reformowanym. Ortodoksi woleli chować swoich zmarłych na cmentarzu gminy oświęcimskiej, do której administracyjnie należeli i z którą bardziej zgadzali się pod względem poglądowym, lub też w sąsiedniej gminie w Wadowicach.
Podobnie jak inne żydowskie nekropolie, cmentarz został częściowo zniszczony w czasach II Wojny Światowej, a proces dewastacji trwał też po wyzwoleniu. Do dziś zachowało się kilkadziesiąt nagrobków lub ich fragmentów, pochodzących z XX w. Nagrobki zostały wykonane z granitu, piaskowca i kamienia wapiennego. Na płaskich kamiennych tablicach nagrobnych zachowały się typowe zdobienia oraz inskrypcje w języku hebrajskim, jidysz i niemieckim.

W 1988 roku cmentarz odwiedził Henry Kanner. Ten amerykański biznesmen do dwunastego roku życia mieszkał w Kętach, cudem przeżył gehennę obozów w Auschwitz i Mauthausen. Robert Leiter w artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Focus" tak opisuje wrażenia Kannera z jego pierwszej wizyty na cmentarzu: "Teren wyglądał jak pobojowisko. Otaczający go kamienny mur walił się, żelazną bramę pokrywała rdza. Z trudem można było dostrzec jakiekolwiek nagrobki, porośnięte chwastami".
Henry Kanner, pomimo, iż nie byli tu pochowani jego bliscy - postanowił przywrócić nekropolii należny stan. Z jego inicjatywy, przy współpracy ks. Ryszarda Honkisza, jego brata p. Zbigniewa Honkisza oraz małżeństwa architektów, państwa Barbary i Szymona Zina, teren został uporządkowany.
Przewrócone płyty nagrobne ustawiono, a potłuczone kawałki macew przymocowano do muru oporowego. W centralnej części kirkutu wzniesiono niewielki pomnik z symbolem menory.
Dziś cmentarz w Kętach jest jedną z lepiej utrzymanych nekropolii żydowskich w Polsce. Nasz korespondent opisując to miejsce stwierdził: "Cmentarz wygląda jak małe arboretum".



Źródło: Wirtualny Sztetl oraz Kirkuty.pl

Klucz do bramy cmentarza znajduje się pod numerem telefonu: 601-973-193.
Zdjęcia wykonałam w marcu 2011 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Brama.jpg
Brama.jpg (124.21 KiB) Przejrzano 3885 razy
Na cmentarzu.jpg
Na cmentarzu.jpg (115.02 KiB) Przejrzano 3885 razy
Na cmentarzu..jpg
Na cmentarzu..jpg (123.28 KiB) Przejrzano 3885 razy
Pomnik z menorą.jpg
Pomnik z menorą.jpg (121.03 KiB) Przejrzano 3885 razy
Dom przedpogrzebowy.jpg
Dom przedpogrzebowy.jpg (110.55 KiB) Przejrzano 3885 razy
Dom przedpogrzebowy..jpg
Dom przedpogrzebowy..jpg (91.64 KiB) Przejrzano 3885 razy
Tablica.jpg
Tablica.jpg (105.94 KiB) Przejrzano 3885 razy
Kirkut wśród domów.jpg
Kirkut wśród domów.jpg (87.52 KiB) Przejrzano 3885 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości