Strona 1 z 1

Szydłów - kościół Wszystkich Świętych

: sobota 27 lut 2021, 10:33
autor: Gatoma
Najstarszą świątynią Szydłowa jest gotycki kościół Wszystkich Świętych, wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, na wapiennym wzgórzu na dawnym Przedmieściu Krakowskim, poza murami średniowiecznego miasta.

Jest to skromna, kamienna budowla składająca się pierwotnie z nawy oraz krótszego i węższego prezbiterium, zamkniętego ścianą prostą. Z czasem do głównej bryły dobudowano od północy zakrystię przy prezbiterium a od zachodu dostawiono do nawy przedsionek. Całość nakrywa dach z gontu.

Kościół był kilkakrotnie restaurowany. Po raz pierwszy miało to miejsce w roku 1565, po pożarze.

Do wnętrza prowadzą trzy ostrołukowe portale, w tym jeden przy zakrystii. Zachowały się także ostrołukowe wycięcia okien oraz szkarpy od zachodu.

Bardzo ciekawy jest portal południowy. Zachowało się gotyckie okucie drzwi. Obok portalu można zobaczyć wmurowany kamień z tajemniczą inskrypcją. A może jest to gmerk?

Poniżej napisu widnieją ślady po tzw. "świdrach ogniowych" lub dołkach pokutnych :) .

Gotycką świątynię otacza kamienny murek z bramką.

Re: Szydłów - kościół Wszystkich Świętych

: sobota 27 lut 2021, 10:40
autor: Gatoma
Jednak najcenniejszym elementem wystroju świątyni jest gotycka polichromia pochodząca z trzech okresów: około 1370 roku, polowy XV wieku i drugiej połowy XV wieku.

Znalazłam informację, że freski odkryto przypadkiem. W 1944 roku, w wyniku pożaru dachu kościoła na skutek działań wojennych, pod wpływem wysokiej temperatury, tynk wierzchni zaczął się oddzielać, odkrywając znajdujące się pod nim fragmenty malowideł. Po wojnie przystąpiono do ich systematycznego odkrywania i pierwszych zabezpieczeń, choć podobno robiono to dosyć niefachowo. Polichromia przedstawia m.in. sceny pasyjne, sceny z Nowego Testamentu w tym Siedem Radości Maryi, symboliczne wyobrażenia grzechów głównych a w łuku tęczowym wizerunki proroków.

W prezbiterium warto także zwrócić uwagę na wnękę, która jest pozostałością gotyckiego ściennego tabernakulum.

Zachowały się także proste zacheuszki z czasów poświęcenia kościoła.

Jeszcze jedna ciekawostka. W 2017 roku stwierdzono za pomocą geosonaru istnienie pod posadzką krypt z pochówkami z okresu średniowiecza.