Lublin - synagoga Chewra Nosim

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Lublin - synagoga Chewra Nosim

Postautor: Karolina Kot » środa 17 paź 2018, 21:28

W centrum Lublina, przy ulicy Lubartowskiej 10, znajduje się budynek czynnej synagogi, pochodzącej z końca XIX wieku. Bóżnica, pierwotnie należąca do Bractwa Pogrzebowego „Chewra Nosim”, mieści się na piętrze kamienicy, a do środka dostać się można przez bramę domu z numerem 8.
Wyposażenie domu modlitwy zostało zdewastowane i rozkradzione w czasie II Wojny Światowej, ale sam budynek przetrwał i był wykorzystywany przez Niemców jako magazyn, gdyż znalazł się już poza obrębem getta (granica biegła chodnikiem po drugiej stronie ulicy).
Po roku 1945 ocaleni Żydzi, którzy wrócili do Lublina, starannie wyremontowali wnętrze synagogi i nadal wykorzystywali ją do celów religijnych.

Jak podaje Wikipedia:
Murowany budynek synagogi w stylu klasycystycznym, wzniesiono na planie prostokąta. W przedniej części znajdują się dwie, zaś w tylnej trzy kondygnacje. Jej charakterystycznym elementem są cztery wielkie półokrągło zakończone okna, rozdzielone pilastrami, skierowane w stronę głównej ulicy. Cały budynek zwieńczony jest gzymsem koronującym i przykryty dachem dwuspadowym. Główna sala modlitewna, z płaskim drewnianym stropem znajduje się na piętrze. Na parterze znajdują się sklepy, które pierwotnie przeznaczone były na utrzymanie modlitewni. Wejście do synagogi znajduje w bramie kamienicy numer 8.

Wewnątrz, na ścianie wschodniej, między dwoma oknami znajduje się półokrągła wnęka po aron ha-kodesz. Po jej lewej stronie stoi pulpit kantora, nakryty aksamitną płachtą z wyhaftowaną pośrodku gwiazdą Dawida. Na pulpicie stoi elektryczna menora. Na środku sali znajduje się bima, również nakryta aksamitną płachtą z wyhaftowaną na środku gwiazdą Dawida, na której wyeksponowano zabytkowy zwój Tory oraz drewniany jad.

Na ścianie północnej znajduje się galeria zdjęć przedstawiających życie Żydów w Lublinie w okresie międzywojennym oraz podczas II wojny światowej. Podczas nabożeństw ściana ta zasłaniana jest specjalną kotarą, ze względu na to, że zdjęcia przedstawiają również sylwetki ludzkie, co jest zakazane przez judaizm. Na środku tej ściany znajduje się tablica pamiątkowa w języku polskim, hebrajskim i jidysz upamiętniająca Polaków, którzy pomagali Żydom podczas II wojny światowej:
"Chwała Polakom, którzy nieśli pomoc Żydom w latach okupacji hitlerowskiej 1939–1945."


Obecnie rolę lubińskiej synagogi przejęła synagoga w Jeszywas Chachmej, mieszcząca się na piętrze hotelu Ilan, przy ulicy Lubartowskiej 85.
W dawnej synagodze Bractwa Pogrzebowego modlitwy odbywają się sporadycznie, nadal jednak pozostaje ona czynnym obiektem.

Akurat podczas naszej wizyty, w październiku 2018 roku, w piękne, sobotnie, wczesne popołudnie, coś tam się w synagodze działo. Nie pukaliśmy do drzwi bo nie byliśmy pewni, czy nie będziemy przeszkadzać. Sfotografowaliśmy budynek z zewnątrz, nie zapominając o kuczce, znajdującej się w podwórku sąsiadującej z bóżnicą kamienicy.

Lokalizacja
Załączniki
Synagoga (1).JPG
Synagoga (1).JPG (77.38 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (2).JPG
Synagoga (2).JPG (50.91 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (4).JPG
Synagoga (4).JPG (39.83 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (5).JPG
Synagoga (5).JPG (49.75 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (9).JPG
Synagoga (9).JPG (39.49 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (8).JPG
Synagoga (8).JPG (68.52 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (7).JPG
Synagoga (7).JPG (25.73 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (6).JPG
Synagoga (6).JPG (51.51 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (11).JPG
Synagoga (11).JPG (32.63 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (10).JPG
Synagoga (10).JPG (36.83 KiB) Przejrzano 3414 razy
Ulica Lubartowska  - kuczka.JPG
Ulica Lubartowska - kuczka.JPG (31.31 KiB) Przejrzano 3414 razy
Synagoga (3).JPG
Synagoga (3).JPG (80.68 KiB) Przejrzano 3414 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Inne województwa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości