Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Polska Sahara w świetle jej militarnej przeszłości

Moderator: warschauer44

Posty: 1999
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: warschauer44 » czwartek 28 cze 2018, 17:00

kusmanek pisze:Albo jakiś powojenny raport LWP odnośnie budowy ;)

A wiadomo jakie wojska na poligonie ćwiczyły ?
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: tom1977 » czwartek 28 cze 2018, 20:35

lotnictwo LWP - 2, 39 i 40 pułki lotnictwa myśliwskiego
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 1999
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: warschauer44 » czwartek 28 cze 2018, 20:47

W takim wypadku znalezienie materiałów na temat budowy może być ciężkie, akta Dowództwa Wojsk Lotniczych zostały nieźle przetrzebione (brakowanie).
www.facebook.com/Luftschutz3345

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: kusmanek » piątek 29 cze 2018, 11:15

Jeszcze jedna sprawa. Zdjęcie z czołgami zrobiono w 1950 roku, podczas jednej z wycieczek PTTK.
Z tej samej pochodzi druga fotografia. Nie jestem pewny na 100%, ale wydaje mi się że przedstawia właśnie Dąbrówkę w Chechle. Bez wieży i schronu.
Born to make history

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: Karolina Kot » sobota 30 cze 2018, 22:42

Co tu dużo pisać: Kusmanek - Pogromca Mitów! :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: kusmanek » sobota 30 cze 2018, 23:07

Ja tylko wyciągnąłem wnioski z artykułów podanych na tacy przez użytkownika tom1977 ;)
Ale to ciekawe, jak mit o Rommlu wbił się w świadomość ludzi. Praktycznie w każdym artykule o przeszłości Pustyni jest wzmianka o Afrika Korps. Aż mnie dziwi, że nie ma nic o V1, przecież "Wunderwafe" to też niezły chwyt marketingowy, a dowody na ich testy zamieszczałem już na Forum.
Born to make history

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: kusmanek » środa 04 lip 2018, 09:16

Wygrzebałem takie informacje:
Z zachowanych w Rejonowym Zarządzie Infrastruktury w Krakowie dokumentów wiemy, że w latach 60 ubiegłego wieku, teren pustyni wykorzystywany był jako 27 Poligon Lotniczy Olkusz-Błędów, na którym zlokalizowany był budynek koszarowy, budynek garażowo-stajenny, magazyn MPS (ziemianka kryta drewnianym dachem), stanowisko dowodzenia, dwa bunkry z kamienia łamanego, trzy dwudziestometrowe drewniane wieże obserwacyjne oraz wieża topograficzna. Stanowisko dowodzenia zlokalizowane było od strony Chechła oraz na górze Czubatce w Kluczach, jednak z powodu groźby zawalenia, ruiny usunięto.

Źródło.
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: tom1977 » środa 04 lip 2018, 12:07

Pytanie tylko czy jednostka - 27 Poligon Lotniczy Olkusz-Błędów wykorzystała infrastrukturę przejęta po Niemcach ,czy na nowo wybudowaną ?
Dziwne że niedługo po wybudowaniu musiano wyburzyć SD - " Stanowisko dowodzenia zlokalizowane było od strony Chechła oraz na górze Czubatce w Kluczach, jednak z powodu groźby zawalenia, ruiny usunięto" , wiec wychodzi na to że był to budynek raczej odziedziczony po poprzednich właścicielach poligonu (Niemcy ,WP przed 1939 r.)

Co do mitów ,to co napisane Wikipedii dla niektórych jest święte , jakby ludzie zapomnieli że sami ją tworzą. Później już tylko kopij-wklej i mit jest powielany ;)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: kusmanek » środa 04 lip 2018, 13:54

Chodzi o stanowisko dowodzenia na górze Czubatka ( Jałowce ) w Kluczach. Wyburzono je jakoś po roku 2000, ale dobrze je pamiętam. Zdjęcie tutaj :
https://i.iplsc.com/do-katastrofy-budow ... 122-F4.jpg

Na zdjęciach lotniczych Pustyni z maja 1944 można się go dopatrzeć (chociaż korzystałem z kopii o bardzo słabej jakosci), więc na pewno w czasie wojny już stało, a może nawet powstało przed nią. Na mapie Orsip z lat 1958-63 dobrze widać wszystkie obiekty tego poligonu, a na lidarze wypatrzyć można pozostałości ziemianek i umocnień.
Born to make history

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Pustynia Błędowska - podstawa pod wieżę obserwacyjną

Postautor: tom1977 » środa 04 lip 2018, 15:41

Myślałem że rozebrano SD dużo wcześnie , w czasie funkcjonowania poligonu :oops: No tak to jest jak się nigdy nie było na miejscu ;)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pustynia Błędowska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości