Strona 1 z 1

Olesno - kwatera z I Wojny Światowej

: poniedziałek 14 maja 2018, 07:49
autor: Karolina Kot
Na parafialnym cmentarzu w Oleśnie, pod wschodnim murem ogrodzenia, znajduje się duża i bardzo zadbana kwatera z okresu I Wojny Światowej. Spoczęło w niej łącznie 296 żołnierzy należących do armii niemieckiej, rosyjskiej, austro - węgierskiej oraz serbskiej, zmarłych w lazaretach mieszczących się w dawnym Rosenberg: największy ze szpitali zorganizowano w istniejącym do dziś budynku dawnego hotelu "Konig von Preussen" na Wielkim Przedmieściu, dziś mieszczącym Miejski Dom Kultury.

Kwatera wojenna ma kształt silnie wydłużonego czworoboku, ciągnącego się wzdłuż ogrodzenia. Ustawiono na jej obszarze w kilku rzędach pojedyncze tablice grobowe oraz większe, kamienne stele z dokładnymi danymi zmarłych. Są one zapisane dwustronnie.
Centralnym punktem całej kompozycji jest kamieny krzyż z wizerunkiem żołnierza i niemiecką inskrypcją "Ja, tak samo jak moi bracia i ciało i duszę oddaje za ojczyste sprawy".

Będąc w tym miejscu starałam się uchwycić na fotografiach wszystkie nagrobki i napisy inskrypcyjne, nie jestem pewna jednak, czy ta sztuka mi się udała.

Warto zwrócić uwagę na wyróżniający się grób, w którym spoczął pochodzący z Olesna (czyli dawnego Rosenberg) Heinrich Paprotny, żołnierz armii niemieckiej.
Zmarł on wśród swoich już pod koniec Wielkiej Wojny, w dniu 13 października 1918 roku i spoczął w wojennej kwaterze, pomiędzy innymi wojakami.

Zdjęcia pochodzą z kwietnia 2018 roku.
Lokalizacja