Oświęcim - schron przeciwlotniczy przy ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego

Niemieckie schrony przeciwlotnicze z Oświęcimia i okolic

Moderator: warschauer44

Posty: 27970
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Oświęcim - schron przeciwlotniczy przy ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 maja 2018, 23:58

Przy ulicy generała Jarosława Dąbrowskiego w Oświęcimiu, nieopodal budynku z numerem 58, znajduje się niemiecki schron przeciwlotniczy z II Wojny Światowej.
Podczas mojej wizyty był on zawalony śmieciami i starymi oponami.

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z roku 2016.
Załączniki
Schron (3).jpg
Schron (3).jpg (76.86 KiB) Przejrzano 7288 razy
Schron (2).jpg
Schron (2).jpg (55.71 KiB) Przejrzano 7288 razy
Schron (1).jpg
Schron (1).jpg (66.02 KiB) Przejrzano 7288 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświęcim - schron przeciwlotniczy przy ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego

Postautor: tom1977 » wtorek 17 lip 2018, 12:39

Schron od kilu dni znajduje się pod opieką Pro Fortalicum koło terenowe Oświęcim . W przyszłości zostanie wyremontowany i przeznaczony pod izbę muzealną.
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27970
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Oświęcim - schron przeciwlotniczy przy ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego

Postautor: Karolina Kot » wtorek 17 lip 2018, 22:29

Powodzenia! Nareszcie jakieś dobre informacje z Oświęcimia. :)
Przez ostatnie lata raczej słyszało się o kolejnych schronach, które znikały z krajobrazu miasta.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Oświęcim - schron przeciwlotniczy przy ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego

Postautor: warschauer44 » środa 04 wrz 2019, 18:14

Bardzo ucieszyła mnie wiadomość o rewitalizacji tego obiektu, jednakże będąc ostatnio przejazdem w Oświęcimiu - widać że prace prowadzone są od czasu do czasu - czyżby słomiany zapał?
Z tego co pamiętam z roku ubiegłego - wnętrze nie przedstawiało specjalnie zniszczonego - owszem był tam bałagan, okopcone ściany (efekt wypalania kabli), oraz w drugiej części stało trochę wody.
Natomiast ciekawy jestem o ile cały projekt wypali - jak pomysłodawca zaplanował dostosowanie na izbę muzealną? W środku jest dość ciasno .... :shock:
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 2019
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Oświęcim - schron przeciwlotniczy przy ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego

Postautor: tom1977 » środa 04 wrz 2019, 20:54

Pracę idą w żółwim tempie bo sprawa rozbija się oto co zwykle czyli o kasę . W środku mają być eksponaty związane z Oświęcimiem czasów wojny , mam kontakt z ekipą zajmująca się schronem i co chwilę podsyłają mi foto nowych artefaktów ( czego to ludzie nie mają po domach ,strychach ,szopach ,stodołach ;) ).
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Oświęcim”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości