Żywiec - miejsce po synagodze

Posty: 68
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:31
Lokalizacja: Sosnowiec

Żywiec - miejsce po synagodze

Postautor: Fala » piątek 13 paź 2017, 23:23

W Żywcu, na lewym brzegu Soły, w dzielnicy zwanej Zabłocie, w rejonie dzisiejszej ulicy Dworcowej, Szkolnej i Wesołej, do czasów II Wojny Światowej istniał kompleks synagogalny, w skład którego, oprócz XIX - wiecznej bóżnicy reformowanej, zwanej Tempel, wchodziła także mykwa, Żydowska Szkoła Powszechna i Żydowski Dom Ludowy.

Żywiecka synagoga była architektonicznie podobna do krakowskiej synagogi "Tempel". Troje drzwi wejściowych znajdowało się od strony szkoły. Po trzech schodach można było wejść jedną z trzech bram. W holu po prawej stronie stała umywalnia do ablucji, a po lewej szafa z modlitewnikami. W głównej sali ławki ułożone zostały w dwa rzędy, przejścia pomiędzy nimi prowadziły do podwyższenia, bimy na której rozwijano zwoje Tory i odczytywano święty tekst. Po prawej i lewej stronie bimy zostały ułożone ławki dla najważniejszych osób w gminie. Za bimą stała szafa zwana arką przymierza, w której przechowywano zwoje Tory. Z lewej strony szafy stała duża menora, zaś z prawej strony arki siadywał rabin Bau a obok niego kantor Ausenberg. Sala kończyła się mizrach, czyli ścianą zwróconą na wschód w stronę Jerozolimy. W synagodze znajdowało się specjalne miejsce dla kobiet zwane babińcem. Na balkon babińca sięgającego jednej trzeciej długości głównej sali wchodziło się z holu po schodach. Ławki w babińcu były ustawione w różnych kierunkach. W czasie świąt i szabatów w synagodze zgromadzało się około 150 osób.

Opis wyglądu wnętrza synagogi według relacji Ariela Rufeisena spisał Eugeniusz Gradek.
Źródło informacji: http://zywieckz.republika.pl/synagoga.html

Ich zabudowania zostały zburzone przez Niemców w czasie okupacji, do dziś zachowały się jednak stare drzewa, otaczające nieistniejący już zespół budynków. Dziś znajduje się tam Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych im. Armii Krajowej.

W dniu 7 lipca 2003 roku w sąsiedztwie dawnej synagogi uroczyście odsłonięty został pomnik autorstwa Mirosława Ciślaka, upamiętniający zarówno sam budynek, jak i żywiecką ludność pochodzenia żydowskiego, zamordowaną w czasie Holocaustu.
Na ogromnym, czterotonowym głazie piaskowca zamontowano dwie granitowe tablice z napisami w języku polskim i hebrajskim:

W tym miejscu stała synagoga "Tempel" która została zburzona przez nazistowskiego okupanta w czasie II Wojny Światowej.
Pamięci Żydów ziemi żywieckiej - mieszkańcy Żywca - lipiec 2003.


Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z października 2017 roku.
Załączniki
Na starej pocztówce.jpg
Na starej pocztówce.jpg (81.13 KiB) Przejrzano 859 razy
Pomnik (1).jpg
Pomnik (1).jpg (181.85 KiB) Przejrzano 859 razy
Pomnik (2).jpg
Pomnik (2).jpg (196.88 KiB) Przejrzano 859 razy
Pomnik (3).jpg
Pomnik (3).jpg (186.44 KiB) Przejrzano 859 razy
Pomnik (4).jpg
Pomnik (4).jpg (203.64 KiB) Przejrzano 859 razy
Pomnik (5).jpg
Pomnik (5).jpg (214.96 KiB) Przejrzano 859 razy
Pomnik (6).jpg
Pomnik (6).jpg (202 KiB) Przejrzano 859 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość