Kuczki

Dział poświęcony reliktom kultury żydowskiej.
Kirkuty i synagogi opisane są w działach poświęconych odpowiednio cmentarzom i świątyniom
Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuczki

Postautor: Karolina Kot » środa 08 lis 2017, 06:41

Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika 21. Ten drewniany ganek, znajdujący się w podwórku zabytkowej kamienicy, zlokalizowanej tuż obok współczesnej cerkwi prawosławnej pod wezwaniem Częstochowskiej Ikony Matki Bożej, jest uznawany za kuczkę.
Załączniki
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (1).JPG
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (1).JPG (45.89 KiB) Przejrzano 12354 razy
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (2).JPG
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (2).JPG (40.14 KiB) Przejrzano 12354 razy
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (4).JPG
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (4).JPG (41.96 KiB) Przejrzano 12354 razy
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (3).JPG
Częstochowa, ulica Mikołaja Kopernika (3).JPG (53.22 KiB) Przejrzano 12354 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuczki

Postautor: Karolina Kot » środa 08 lis 2017, 06:44

Również w tym przypadku prawdopodobieństwo, że prezentowana przybudówka była niegdyś kuczką, jest bardzo wysokie. Znalezisko znajduje się w podwórku starej, częstochowskiej kamienicy, w dawnej dzielnicy żydowskiej, przy ulicy Nadrzecznej.
Zdjęcia wykonałam w listopadzie 2017 roku.
Załączniki
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (1).JPG
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (1).JPG (95.33 KiB) Przejrzano 12354 razy
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (2).JPG
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (2).JPG (52.87 KiB) Przejrzano 12354 razy
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (4).JPG
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (4).JPG (50.65 KiB) Przejrzano 12354 razy
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (3).JPG
Częstochowa, ulica Nadrzeczna (3).JPG (58.46 KiB) Przejrzano 12354 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuczki

Postautor: Karolina Kot » niedziela 17 mar 2019, 07:59

Po prostu nie wierzę, żeby taki ganek z przedwojennego Będzina jesienią nie spełniał przez kilka dni zupełnie odmiennej funkcji.
Zdjęcie wykonałam kilka lat temu w podwórzu opuszczonego domu przy ulicy Tadeusza Kościuszki.
Załączniki
Będzin, ulica Tadeusza Kościuszki (2).JPG
Będzin, ulica Tadeusza Kościuszki (2).JPG (46.54 KiB) Przejrzano 11502 razy
Będzin, ulica Tadeusza Kościuszki (1).JPG
Będzin, ulica Tadeusza Kościuszki (1).JPG (59.61 KiB) Przejrzano 11502 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 7
Rejestracja: czwartek 13 cze 2019, 19:24

Re: Kuczki

Postautor: Wawrzyniec » sobota 15 cze 2019, 19:14

Cześć,
przemierząjąc dziś ulice Radomia w oczy rzucił mi się obiekt z linku poniżej (nie mogę dodać zdjęcia - "Błąd, plik jest za duży" chociaż zdjęcie ma tylko 300 KB). Od jakiegoś czasu interesuję się historią Żydów w Polsce i skojarzenie nasunęło się samo. Czy to w ogóle przypomina Wam kuczkę? Zamieszczam to tutaj na forum prosząc doświadczonych poszukiwaczy o ocenę. Ja jestem całkowitym nowicjuszem jeżeli chodzi o poszukiwanie i identyfikowanie pamiątek żydowskich w Polsce, także wybaczcie jeśli się wygłupiłem i wstawiłem zdjęcie zwykłego ganku:)

https://www.google.pl/maps/@51.4195941, ... 312!8i6656

Pozdrawiam
Wawrzek

PS. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak na przyszłość wstawiać zdjęcia?

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuczki

Postautor: Karolina Kot » sobota 15 cze 2019, 19:33

Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Lepiej zrobić zdjęcie i napisać, że być może to jest to, ale nie jest się pewnym, niż potem tego żałować (wiem z własnego doświadczenia).
Generalnie nad kuczką nie powinno być okna, ale widzieliśmy już takie kuczki - ganki.
Najważniejsze w tym przypadku byłoby sprawdzenie przeszłości budynku. Ustalenie, czy należał do rodziny żydowskiej.

P.S.
Waga zdjęcia musi być poniżej 250 kB, ja na programie zmniejszającym zdjęcia Fotosizer ustawiam 850 pikseli szerokości na około 600 wysokości i zwykle zdjęcie się mieści. Czasem muszę je jeszcze troszkę zmniejszyć. A czasem jeszcze raz i jeszcze raz. Nie wiem, od czego to zależy.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 7
Rejestracja: czwartek 13 cze 2019, 19:24

Re: Kuczki

Postautor: Wawrzyniec » sobota 15 cze 2019, 19:46

Dziękuję Ci za szybką odpowiedź i za wskazówki w sprawie wstawiania zdjęć (a mam trochę do wstawienia w dziale archeologicznym lub fortyfikacji).
Nie mam w tym momencie żadnej wiedzy co do historii budynku, ale postaram się czegoś dowiedzieć. Co ciekawe, w okolicy, a dokładnie w odległości 750m znajduje się świetnie zachowany, bo używany obecnie jako szkoła podstawowa, budynek dawnego żydowskiego domu starców - Dom Starców i Kalek Wyznania Mojżeszowego im. Bekermanów.

Posty: 1871
Rejestracja: środa 19 sie 2015, 18:35
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Kuczki

Postautor: Eworu » sobota 15 cze 2019, 22:19

Jesteście pewni? Kiedyś rozmawiałem z Josephem z Izraela na temat kuczek i pokazywał mi fotki współczesnych umieszczonych w blokach gdzie nad nimi znajdowały się całe rzędy okien. Jedynie co to nad kuczką nie może innych tego typu konstrukcji, które zasłaniałyby niebo po otwarciu dachu. Dlatego też w takich blokach balkony układa się kaskadowo. Wydaje mi się że w tym przypadku to okno nie ma znaczenia. Tyle tylko że kuczki tworzono w miastach w momencie gdy nie było możliwości rozłożenia namiotu na podwórku. Tworzenie ganku-kuczki na poziomie gruntu jak dla mnie trochę mija się z jej celem, ale kto wie...
Zapraszam na moje stronki Opuszczone_Zaglebie oraz Kolekcja_breloków

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuczki

Postautor: Karolina Kot » sobota 15 cze 2019, 23:09

Eworu, masz rację, pamiętam doskonale, że pisałeś mi o tej rozmowie odnośnie współczesnych kuczek. Obecnie rzeczywiście podchodzi się do tego tematu bardziej liberalnie.
Nie wiem, jak z tą liberalnością było w przedwojennym Radomiu.
Bez wywiadu terenowego lub bez dokładnego obejrzenia dachu pod kątem obecności ewentualnych klap (a dachy przez dziesięciolecia mogły i ze dwa razy być wymieniane) nigdy nie będziemy mieć pewności.
Zawsze warto jednak szukać i pytać.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27830
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Kuczki

Postautor: Karolina Kot » niedziela 30 cze 2019, 23:17

Kalisz, ulica Fryderyka Chopina 15.
W podwórku domu zachowała się przedwojenna kuczka. Na klatce schodowej domu znajdziemy ponadto ładne płytki podłogowe i kurtynowe drzwi do mieszkań.

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2019 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Ulica Fryderyka Chopina 15 (1).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (1).JPG (60.64 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (2).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (2).JPG (77.77 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (7).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (7).JPG (99.55 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (6).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (6).JPG (26.29 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (5).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (5).JPG (46.09 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (4).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (4).JPG (44.86 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (3).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (3).JPG (88.36 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (9).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (9).JPG (76.35 KiB) Przejrzano 11087 razy
Ulica Fryderyka Chopina 15 (8).JPG
Ulica Fryderyka Chopina 15 (8).JPG (43.34 KiB) Przejrzano 11087 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2
Rejestracja: wtorek 09 lip 2019, 22:33

Re: Kuczki

Postautor: kamilakulik » piątek 12 lip 2019, 15:21

W Końskich jest kilka kuczek - ta, którą pokazuję jest najbardziej znana i w najlepszym stanie. Znajduje się w podwórku główne ulicy miasta (z której jest widoczna), czyli ul. Piłsudskiego. Jeżeli ktoś chciałby poczytać o koneckich kuczkach to zapraszam na stronę: https://www.konskie.org.pl/2016/08/zagi ... uczki.html
Załączniki
konskie.jpg
konskie.jpg (179.63 KiB) Przejrzano 10993 razy


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Judaika”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość