Biała Rawska - cmentarz żydowski

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Biała Rawska - cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 22 sty 2018, 01:06

Na obrzeżach Białej Rawskiej, wśród pól i nieużytków rozciągających się na północ od ulicy Polnej, znajdują się relikty nieczynnego i nieco zapomnianego cmentarza żydowskiego.
Jest to bardzo stara nekropolia, pochodząca prawdopodobnie z XVIII wieku (jak podaje portal kirkuty.xip.pl najstarszy znaleziony tu fragment nagrobka nosi datę 1791).
Kirkut o powierzchni około 1,2 hektara założono na planie czworoboku, zbliżonego kształtem do trapezu. Całość otoczono nadal dobrze czytelnym ziemnym wałem, czyli tzw. okopem, bardzo typowym dla starszych cmentarzy żydowskich.
Obiekt ten funkcjonował jako miejsce pochówków do II Wojny Światowej, podczas której został zdewastowany przez Niemców. Dalszych zniszczeń oraz kradzieży płyt nagrobnych dokonywano także już po wojnie.

Obecnie cmentarz żydowski w Białej Rawskiej przedstawia sobą kępę zarośniętą krzakami i wysoką trawą, wśród której odszukać można fragmenty zachowanych macew. Centralnym punktem nekropolii jest współcześnie wykonany nagrobek, upamiętniający cadyka Awrahama Mosze, zmarłego w dniu 27 grudnia 1829 roku. Na marmurowej płycie umieszczono hebrajską inskrypcję: "Ten kamień stoi w miejscu ohelu nauczyciela i mistrza, świętego męża pana Awrahama Mosze z Przysuchy, syna nauczyciela i mistrza, świętego męża pana Bunema z Przysuchy, niech jego zasługi nas ochraniają. Stowarzyszenie Ohele cadyków pod przewodnictwem nauczyciela i mistrza Izraela Meira Gabaja"
Źródło: kirkuty.xip.pl

Podczas mojej wizyty, w styczniu 2018 roku, Biała Rawska i jej okolice tonęły w śniegu i próby szukania fragmentów starych nagrobków mijały się z celem. Na symbolicznym grobie Awrahama Mosze stała świeca przywieziona przez kogoś, kto do Białej dotarł aż z Izraela. Nie wypaliła się, prawdopodobnie zgasła zaraz po odpaleniu.
Ponieważ od kilku lat zawsze mam na podorędziu paczkę zapałek, pozwoliłam sobie odpalić ponownie jej knot. Żółta, ciepła iskierka płomienia żegnała mnie, gdy szybkim krokiem maszerowałam w stronę samochodu.

Lokalizacja
Załączniki
Cmentarz żydowski Biała Rawska (1).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (1).JPG (28.02 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (3).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (3).JPG (62.9 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (4).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (4).JPG (83.7 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (5).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (5).JPG (47.17 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (7).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (7).JPG (81.84 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (6).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (6).JPG (47.09 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (8).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (8).JPG (32.48 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (10).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (10).JPG (75.63 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (9).JPG
Cmentarz żydowski Biała Rawska (9).JPG (38.32 KiB) Przejrzano 3955 razy
Cmentarz żydowski Biała Rawska (2).JPG
Okopisko
Cmentarz żydowski Biała Rawska (2).JPG (57.53 KiB) Przejrzano 3955 razy
Okopisko.jpg
Okopisko.jpg (78.5 KiB) Przejrzano 3955 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo łódzkie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości