Jerzmanowice - ciężka radiolatarnia Luftwaffe

Czyli schrony, bunkry, fortyfikacje wojenne i temu podobne obiekty
Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Jerzmanowice - ciężka radiolatarnia Luftwaffe

Postautor: Franek D. » środa 24 lut 2016, 01:16

Góra Grodzisko w Jerzmanowicach stwarza doskonałe warunki do nawiązania kontaktu radiowego. Od wielu lat dnia 1 maja, u stóp skały "502" spotykają się krótkofalowcy i radioamatorzy z Małopolski oraz Śląska i Zagłębia.

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Jerzmanowice - ciężka radiolatarnia Luftwaffe

Postautor: kusmanek » środa 24 lut 2016, 15:19

Kilka informacji odnośnie tej radiolatarni można znaleźć na bardzo ciekawej stronie: http://www.atlantikwall.info/radar/polen/rpl.htm
889 | FuFeuer | | Bei Jerzmanowice, auf dem Berg Grodtisko (512m) | | Schweres Funkfeuer


Co do domniemanych odciągów, cóż, to tylko czysta hipoteza :) Zasugerowałem się podobną odległością od wieży tajemniczego słupka i LIDAR'owym modelem terenu.
W miejscu domniemanych słupków są krzaki i i niewielkie wyniosłości terenu. O, te:
http://mapy.orsip.pl/imap/?locale=pl&gu ... onID=58309
radiolatarnia_2.jpg
radiolatarnia_2.jpg (78.27 KiB) Przejrzano 10188 razy

Bez wizji terenowej się nie obejdzie ;)
Warschauer44, masz może jakieś archiwalne zdjęcia tego typu radiolatarni? Mnie niestety nic podobnego nie udało się odnaleźć.
Born to make history

Posty: 1999
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Jerzmanowice - ciężka radiolatarnia Luftwaffe

Postautor: warschauer44 » środa 24 lut 2016, 19:46

Niestety, jak bym miał na dysku zdjęcia to bym wrzucił. Jedno zdjęcie ciężkiej radiolatarni z lat świetności widziałem na którymś z forów, które już niestety nie istnieje. A inne widziałem na aukcji na jednym z portali, niestety cena była nie do przebicia. I ani jednego ani drugiego zdjęcia nie ściągnąłem sobie na dysk :|
Co się tyczy domniemanych odciągów, raczej nimi nie są sfotografowany słupek i słup, patrząc na zdjęcia widać iż nawet beton nie jest identyczny z betonem z podstawy radiolatarni.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jerzmanowice - ciężka radiolatarnia Luftwaffe

Postautor: Karolina Kot » środa 24 lut 2016, 20:28

Ależ się zrobiło ciekawie!
Tak, do dobre spostrzeżenie - beton, z którego wykonano oba słupy jest dużo gorszej jakości, niż użyty do wykonania fundamentów pod wieżę.
Już się nie mogę doczekać powrotu w to miejsce. Koniecznie trzeba zajrzeć w krzaki zaznaczone przez Kusmanka.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Jerzmanowice - ciężka radiolatarnia Luftwaffe

Postautor: Karolina Kot » sobota 27 lut 2016, 22:52

Wygląda na to, że kolega warschauer44 ma rację.
Sprawdziliśmy dziś domniemane lokalizacje mocowań odciągów - nie ma tam takich słupków na pewno.

Coś mi się zdaje, że rozwiązanie "tajemnicy betonowego słupka" będzie tak oczywiste, że każdy z nas pacnie się dłonią w czoło i pomyśli "czemu ja na to wcześniej nie wpadłem".
Załączniki
Punkt I (2).JPG
Punkt I (2).JPG (139.77 KiB) Przejrzano 10148 razy
Punkt I (3).JPG
Punkt I (3).JPG (68 KiB) Przejrzano 10148 razy
Punkt I (1).JPG
Punkt I (1).JPG (149.84 KiB) Przejrzano 10148 razy
Punkt II (2).JPG
Punkt II (2).JPG (143.02 KiB) Przejrzano 10148 razy
Punkt II (3).JPG
Punkt II (3).JPG (113.03 KiB) Przejrzano 10148 razy
Punkt II (1).JPG
Punkt II (1).JPG (119.41 KiB) Przejrzano 10148 razy
Archimedes.JPG
Archimedes.JPG (90.37 KiB) Przejrzano 10148 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Architectura Militaris”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości