Pustynia Błędowska - schron obserwacyjny

Polska Sahara w świetle jej militarnej przeszłości

Moderator: warschauer44

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Pustynia Błędowska - schron obserwacyjny

Postautor: Karolina Kot » czwartek 18 cze 2015, 16:04

W południowej części Pustyni Błędowskiej, po lewej stronie Białej Przemszy, znajduje się ciekawy relikt przeszłości - żelbetowy schron obserwacyjny. Powstał w czasie II Wojny Światowej, kiedy to hitlerowcy przekształcili całą pustynię w doświadczalny poligon lotniczy bazy Udetfeld, zlokalizowanej pod Siewierzem. Luftwaffe wypróbowywała tu różne rodzaje broni m.in. wojenne pociski latające (V1), pociski rakietowe (WGR), bomby kasetowe itp.
Mówi się także, że na piaskach pustyni miały ćwiczyć sprawność swych czołgów i pojazdów opancerzonych oddziały Deutches Afrikakorps przed ewentualnymi walkami na Saharze.
Lokalizacja schronu

Mniej więcej z tego samego okresu pochodzi nieistniejący już, murowany z kamieni schron na wzgórzu Dąbrówka, który zawalił się w 2009 roku oraz trójkątna podstawa pod wieżę radarową.

Lokalizacja fundamentu pod radar
Załączniki
Schron (1).jpg
Schron (1).jpg (79.91 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (4).jpg
Schron (4).jpg (66.4 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (3).jpg
Schron (3).jpg (83.55 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (2).jpg
Schron (2).jpg (90.45 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (8).jpg
Schron (8).jpg (56.89 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (7).jpg
Schron (7).jpg (61.98 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (6).jpg
Schron (6).jpg (48.21 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (5).jpg
Schron (5).jpg (67.97 KiB) Przejrzano 11991 razy
Schron (9).jpg
Schron (9).jpg (53.45 KiB) Przejrzano 11991 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Pustynia Błędowska - schron obserwacyjny

Postautor: warschauer44 » wtorek 08 mar 2016, 13:34

Karolina pisze: oraz trójkątna podstawa pod wieżę radarową.

Lokalizacja fundamentu pod radar

Masz może jakieś lepsze zdjęcia tego fundamentu? osobiście jakoś mi to nie pasuje na fundament pod radar.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Generał Admin
Posty: 2051
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Pustynia Błędowska - schron obserwacyjny

Postautor: kusmanek » wtorek 08 mar 2016, 19:07

Byliśmy tam w niedzielę, więc Karolina zapewne niebawem założy tej wieży osobny wątek :)
To raczej była wieża obserwacyjna, podobne fundamenty widziałem w internecie z podpisem "Flugwache Turm". Zapewne był to posterunek obserwacji powietrznej. związany z poligonem doświadczalnym Udetfeld. Co ciekawe, wieża ta jest jeszcze zaznaczona na mapach z lat 1958-61. Być może wtedy jeszcze stała.
Born to make history

Posty: 2000
Rejestracja: poniedziałek 22 cze 2015, 22:45

Re: Pustynia Błędowska - schron obserwacyjny

Postautor: warschauer44 » wtorek 08 mar 2016, 19:27

kusmanek pisze:Byliśmy tam w niedzielę, więc Karolina zapewne niebawem założy tej wieży osobny wątek :)
To raczej była wieża obserwacyjna, podobne fundamenty widziałem w internecie z podpisem "Flugwache Turm". Zapewne był to posterunek obserwacji powietrznej. związany z poligonem doświadczalnym Udetfeld. Co ciekawe, wieża ta jest jeszcze zaznaczona na mapach z lat 1958-61. Być może wtedy jeszcze stała.

Właśnie, ja również patrząc na te pozostałości pomyślałem o Flugwache. W tym temacie zastanawia mnie tylko to, ile z wież (a troszkę ich w Polsce jest) zostało wzniesionych rzeczywiście dla posterunku, a ile została na ten cel zaadaptowana z istniejących wież przeciwpożarowych.
www.facebook.com/Luftschutz3345

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Pustynia Błędowska - schron obserwacyjny

Postautor: Karolina Kot » wtorek 08 mar 2016, 19:46

Przepraszam za zamieszanie, pierwszy post w tym temacie pisałam nie mając jeszcze bladego pojęcia o tym, jak wyglądają podstawy pod radary. :mrgreen:
A nasza wieża zyskała już osobny wątek.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pustynia Błędowska”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości