Zawiercie - Karlin, drewniana stodoła

Posty: 27833
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Zawiercie - Karlin, drewniana stodoła

Postautor: Karolina Kot » niedziela 28 lut 2016, 20:11

W Karlinie, bardzo starej, jurajskiej wsi, z której wywodził się Kacper Karliński, słynny obrońca zamku Olsztyn, obecnie wcielonej na prawach sołectwa do miasta Zawiercie, przy ulicy Karlińskiej, dostrzeżemy ciekawą budowlę.
Stara, mocno zniszczona i nieużytkowana już stodoła, powstała prawdopodobnie w pierwszej połowie XX wieku. Jest to drewniany obiekt, wzniesiony na planie prostokąta w technice zrębowej, kryty dwuspadowym dachem - pierwotnym pokryciem najpewniej była strzecha.
Od tyłu do obiektu przylega współczesny budynek mieszkalny.

Przed stodołą znajduje się zapewne równie stary, drewniany krzyż. Cały ten zespół, łącznie z rozwalającym się, sztachetowym płotem, zaintrygował mnie tak bardzo, iż mimo przemoczonego ubrania wygramoliłam się z samochodu, by wykonać kilka zdjęć.

Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w lutym 2016 roku.
Załączniki
Karlin - drewniana stodoła (1).JPG
Karlin - drewniana stodoła (1).JPG (95.21 KiB) Przejrzano 4344 razy
Karlin - drewniana stodoła (6).JPG
Karlin - drewniana stodoła (6).JPG (108.62 KiB) Przejrzano 4344 razy
Karlin - drewniana stodoła (5).JPG
Karlin - drewniana stodoła (5).JPG (77.39 KiB) Przejrzano 4344 razy
Karlin - drewniana stodoła (3).JPG
Karlin - drewniana stodoła (3).JPG (87.64 KiB) Przejrzano 4344 razy
Karlin - drewniana stodoła (4).JPG
Karlin - drewniana stodoła (4).JPG (93.78 KiB) Przejrzano 4344 razy
Karlin - drewniana stodoła (2).JPG
Karlin - drewniana stodoła (2).JPG (77.32 KiB) Przejrzano 4344 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość