Karniowice - ruiny "Owczarni" w rezerwacie Ostra Góra

Posty: 27858
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Karniowice - ruiny "Owczarni" w rezerwacie Ostra Góra

Postautor: Karolina Kot » niedziela 19 mar 2017, 01:01

W Karniowicach, wsi położonej w powiecie chrzanowskim, w gminie Trzebinia, przy granicy z Psarami, na południowym stoku wapiennego wzniesienia, porośniętego starymi bukami, znanego jako rezerwat przyrody "Ostra Góra", odszukać można bardzo malownicze pozostałości tajemniczej budowli.
Kamienne relikty na pierwszy rzut oka przywodzą na myśl pradawne zamczysko.
W rzeczywistości stanowią one pozostałość po niewielkim folwarku "Ostra Góra", składającym się z budynku owczarni, domku mieszkalnego i dwóch stodół. Obiekt ten zaznaczono na archiwalnych, austriackich mapach.
Bardzo ciekawy artykuł, który po części pozwolę sobie zacytować poniżej, odnaleźć można także na stronie nasze-psary.net.

Przytoczono tam archiwalny opis tego miejsca, do którego udało się dotrzeć pani Joannie Dziewulskiej z Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie"
,,Składa się on z dwóch stodół i owczarni wraz z pomieszkaniem dla owczarza. W części pierwszej od wschodu, która jest cała murowana z kamienia, a ściany poprzeczne są fajermurami, jest sień, do której się wchodzi z obory. Z tych sieni na prawo są drzwi do izby, mieszkania owczarza, w tej jedno okno na obore ku zachodowi, a drugie na południe, piec do ogrzewania z blachą, drzwiczkami i rusztem, piec chlebowy z kominem, podłoga i powała, również drzwi i okna są dosyć dobre. Komin z tego pomieszkania jest wyprowadzony nad dach. Dach gontowy w dobrem dosyć stanie. Z tych sieni schody dosyć dobre prowadzą na górę, a pod niemi drugie do piwnicy murowanej, sklepionej. W tejże części dalej jest owczarnia, do której przechód ze sieni owczarza na lewo, a bramy dwie wielkie z obory. Z tą częscią zabudowania na lewo łączy się owczarnia druga, również murowana, tworząca część północną ku wschodowi ciągnąca się. W tej owczarni podobnież są dwie bramy z obory, także podbita gontem. Obie te owczarnie mają powałę z tarcic dobrą, okienka wszystkie sa opatrzone kratami żelaznymi, wewnątrz dla owiec są porządne drabiny i kozły. Do tej drugiej owczarni przytyka część trzecia zabudowania, stodoła, wzdłóż od północy ku połodniowi ciągnaca się, ściany podłużne ma z drzewa rzniętego, na podmurowaniu w słupach murowanych, a ściany poprzeczne całkiem murowane z fajermurami, poszyta strzechą z trzema szarami gontów od spodu. W stodole tej jest jedno boisko opatrzone wrotami i dwa sąsieki. Z obory jest osobny wchód do komórki, w której umieszczoną jest sieczkarnia żelazna, strzecha na tej stodole dosyć dobra. Druga stodoła równej wielkości jak pierwsza, nowa zupełnie, stoi względem pierwszej na zachód, w kierunku podobnym, pokryta strzechą, a od dołu trzema szarami gontów. Ma ściany podłużne z drzewa rzniętego na podmurowaniu, w słupach murowanych, sciany zaś poprzeczne, to jest południowa i północna, całe murowane z fajermurami. Takze i ta stodoła jest o jednym boisku i dwóch sąsiekach. Boisko jeszce nie ubite, a sąsiek północny niewyplantowany. Przy tej stodole jest spichlerz przy fajermurze południowym. Tak obu stodół jako i pierwszej owczarni, ściany porzeczne z fajermurami tworzą front całego zabudowania ku południowi. Pomiędzy stodołami zamyka dziedziniec mur od północy, a od południa tak między stodołami, jako i też między owczarnia pierwszą a stodołą srodkową, sztachety nad podmurowaniu, między filarami murowanymi, ozdoboionymi baniami garncarskiej roboty. W srodku tych sztachet są bramy, a nad tymi daszek. Całe to powyższe założenie znajduje się w stanie dobrym".

Opis ten jak żywo pasuje do widoku, jaki można obejrzeć na Geoportalu, w zakładce LIDAR.

Zdjęcia wykonałam w marcu 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Rezerwat Ostra Góra.JPG
Rezerwat Ostra Góra.JPG (79.61 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (1).JPG
Ruiny owczarni (1).JPG (139.08 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (4).JPG
Ruiny owczarni (4).JPG (143.57 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (3).JPG
Ruiny owczarni (3).JPG (149.96 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (2).JPG
Ruiny owczarni (2).JPG (157.07 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (7).JPG
Ruiny owczarni (7).JPG (89.35 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (6).JPG
Ruiny owczarni (6).JPG (141.38 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (5).JPG
Ruiny owczarni (5).JPG (141 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (9).JPG
Ruiny owczarni (9).JPG (138.96 KiB) Przejrzano 5494 razy
Ruiny owczarni (8).JPG
Ruiny owczarni (8).JPG (84.97 KiB) Przejrzano 5494 razy
Na archiwalnych mapach (1).jpg
Na archiwalnych mapach (1).jpg (72.25 KiB) Przejrzano 5494 razy
Na archiwalnych mapach (2).jpg
Na archiwalnych mapach (2).jpg (80.95 KiB) Przejrzano 5494 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość