Katowice - Muzeum Śląskie

Posty: 12916
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: Karolina Kot » wtorek 01 lis 2016, 22:42

Właśnie napisaliśmy posty niemal jednocześnie.
Oto wspomniana śluza Nowa Wieś:
Załączniki
Śluza.jpg
Śluza.jpg (41.22 KiB) Przejrzano 728 razy
Śluza Nowa Wieś.jpg
Śluza Nowa Wieś.jpg (79.51 KiB) Przejrzano 728 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

Posty: 317
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: tom1977 » wtorek 01 lis 2016, 23:04

Wracając do tematu Muzeum Ślaskiego może jestem staroświecki ale jakoś odpychają mnie te nowe multimedialne muzea (światła ,lasery i inne bajery), jak dla mnie to tandetny lunapark , choć takie z przysłowiowymi kapciami na nogach równie mi nie pasują.
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 12916
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Katowice - Muzeum Śląskie

Postautor: Karolina Kot » piątek 08 wrz 2017, 18:03

Wygląda na to, że trzeba się będzie przeprosić i znowu wybrać do Muzeum. Zwłaszcza, że w budynkach oddanych właśnie do użytku znajdą swoje miejsce moje ulubione działy. ;)

Łaźnia główna już po rewitalizacji.


Zakończyła się rewitalizacja należącego do Muzeum Śląskiego budynku łaźni głównej, najbardziej zniszczonego spośród wszystkich pozostałych po kopalni Katowice.

Jeszcze niedawno łaźnia główna wyglądała jak chyląca się ku upadkowi ruina. Dziś to perełka, z odtworzonymi zdobieniami ścian i zrekonstruowaną stolarką, ale doprowadzenie jej do takiego stanu nie było łatwe. Pochodząca z początku XX wieku budowla przez ponad dwadzieścia lat stała zamknięta na głucho. Złomiarze wynieśli wszystko, co się dało, a gdy rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Śląskiego, tuż przy murze łaźni zaczynał się kilkunastometrowy wykop, który dodatkowo osłabił konstrukcję starego budynku. - To był najbardziej zniszczony budynek spośród wszystkich pozostałych po dawnej kopalni. Zostały z niego właściwie tylko zewnętrzne ściany nośne, kilka w środku i stalowa konstrukcja dachu. Fundamenty, stropy, stolarka, instalacje to wszystko nowe elementy, które zostały wbudowane w zabytkową tkankę - mówi Łukasz Dziąbek, kierownik działu inwestycji muzeum.

Prace trwały dwa lata. Jednocześnie z łaźnią rewitalizacji poddawano otwarty w maju budynek dawnej stolarni. Koszt całej inwestycji to około 30 mln złotych, z czego 12,5 pozyskano z funduszy norweskich, a resztę dołożyło województwo i miasto.
Do łaźni z budynku przy al. Korfantego przenoszą się działy archeologii, historii i etnologii, które na dolnym poziomie będą miały swoje pracownie. Główna część to 700 m kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej, w której prezentowana jest właśnie inauguracyjna wystawa - „Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych”. Potrwa do marca, potem zastąpi ją wystawa poświęcona procesowi udomowienia ssaków.

- W Polsce nie ma muzeów historii naturalnej. Muzeum Śląskie w międzywojniu miało dział przyrody ożywionej i nieożywionej, chcemy do tego wrócić. Możemy stać się jedynym ośrodkiem w kraju, który w kompleksowy sposób porusza tę tematykę - mówi dyrektorka muzeum Alicja Knast.
Kuźnia i warsztat w kolejce
Dawnej siedziby przy Korfantego Śląskie na razie nie opuszcza. Nadal ma tu swoje wystawy i część zbiorów, tak pozostanie przynajmniej przez następnych kilka lat. - Zanim zaczniemy przeprowadzać zbiory, musimy ustabilizować klimat w dawnej łaźni. To nie może być gwałtowna zmiana. Co do przyszłości budynku przy Korfantego, to stoimy na stanowisku, że nadal powinien służyć kulturze. Chcielibyśmy, żeby rozważono przekazanie go miastu, trwają rozmowy na ten temat - dodaje Knast.

Muzeum ma też plany dotyczące rewitalizacji kolejnych budynków na terenie dawnej kopalni. Następne będą kuźnia i warsztat, o ile uda się zdobyć środki unijne na ten cel. Wniosek przeszedł już ocenę formalną, czeka na merytoryczną, wyniki konkursu mają zostać ogłoszone jesienią. - Chcielibyśmy urządzić tam pracownię konserwacji metalu i przede wszystkim ekspozycję dotyczącą śląskiego przemysłu. Było to podnoszone przy okazji otwarcia naszej śląskiej wystawy stałej, że skupiamy się na historii społecznej i politycznej. Tym razem chcielibyśmy opowiedzieć o technologii. Mam nadzieję, że oceniający nasz wniosek dostrzegą wartość działań kulturowych w przestrzeni byłej kopalni i nie umknie ich uwadze, że są to działania prowadzone z dużą konsekwencją - mówi Knast.

katowice.wyborcza.pl
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość