Strona 1 z 1

Blizna - Park Historyczny

: poniedziałek 27 lip 2015, 22:21
autor: reporter
Blizna. Ta niewielka wieś (zaledwie kilkanaście gospodarstw) zamknięta szerokim, kilkukilometrowym leśnym pierścieniem, była świadkiem ściśle tajnych doświadczeń przeprowadzanych na niemieckiej "cudownej broni odwetowej".


Jak podają źródła historyczne, w 1943 roku po zbombardowaniu niemieckiego ośrodka rakietowego w Peenemunde, w Tajnej Kwaterze w Wilczym Szańcu, zapadła decyzja o przeniesieniu poligonu doświadczalnego poza zasięg alianckich samolotów.

W 2011 roku władze gminne, widząc potencjał drzemiący w terenie o tak bogatym zapleczu historycznym, zrealizowały projekt w postaci Parku Historycznego, mającego na celu, jak sami twierdzą "...ocalenie od zapomnienia prawdy historycznej o miejscu, które odegrało bardzo dużą rolę w historii II wojny światowej oraz późniejszym kształtowaniu techniki wojskowej..."

Jednak sam Park i to co skryte za drewnianym parkanem, nie jest jedynym świadectwem tamtych wydarzeń.
Najważniejszym i wręcz namacalnym dowodem na decyzje jakie zapadły ponad siedemdziesiąt lat temu w oddalonym o setki kilometrów potężnym kompleksie bunkrów, są pozostałości instalacji rakietowych skrytych do dnia dzisiejszego w bliźnieńskiej leśnej głuszy.

Poniżej kilka zdjęć tego co kryje się, w nie tak dawno powstałym Parku Historycznym.

Re: Park Historyczny- Blizna (podkarpackie)

: poniedziałek 27 lip 2015, 22:23
autor: reporter
cd

Re: Park Historyczny- Blizna (podkarpackie)

: poniedziałek 27 lip 2015, 22:24
autor: reporter
cd

Re: Blizna - Park Historyczny

: niedziela 28 paź 2018, 07:40
autor: Karolina Kot
A tak przedstawia się widok ogólny z lotu ptaka na Park Historyczny.
Zdjęcia wykonał Fala.