Szczepanów - "chrzcielnica świętego Stanisława"

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Szczepanów - "chrzcielnica świętego Stanisława"

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 gru 2017, 09:37

W Szczepanowie, miejscowości położonej w gminie Brzesko, przed zabytkowym, gotyckim kościołem pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny, stała sobie kamienna chrzcielnica.
Nikt nie zwracał nią specjalnej uwagi, aż do czasu przeprowadzenia w bazylice prac konserwatorskich. Podczas badań okazało się, że aspersorium to jest znacznie starsze, niż dotychczas przypuszczano i że pochodzi z okresu romańskiego. Od razu pojawiło się przypuszczenie,że to właśnie nad tą kamienną misą ochrzczony został święty Stanisław, obecny patron Polski.

Szczepanów: Odkryto chrzcielnicę św. Stanisława

Chrzcielnica stojąca przy wejściu do bazyliki w Szczepanowie k. Tarnowa jest znacznie starsza niż przypuszczano. Pochodzi z czasów romańskich i prawdopodobnie w niej został ochrzczony św. Stanisław ze Szczepanowa, późniejszy biskup krakowski, patron Polski.


Odkrycia dokonano w czasie prac konserwatorskich prowadzonych w szczepanowskim kościele. Uwagę historyków sztuki zwróciła stojąca przy wejściu do świątyni chrzcielnica. Po analizie sposobu wykonania oraz widniejących ornamentów stwierdzono, że zabytek pochodzi z czasów romańskich. Prawdopodobnie chrzcielnica stanowiła wyposażenie pierwszego szczepanowskiego kościoła i w niej został ochrzczony Stanisław ze Szczepanowa, późniejszy biskup krakowski, patron Polski. Świątynię ufundowali rodzice Stanisława jako wotum wdzięczności za jego urodzenie. - Jest to kolejne sensacyjne odkrycie w szczepanowskiej bazylice - powiedział KAI ks. Władysław Pasiut, kustosz sanktuarium w Szczepanowie. Przed rokiem podczas prac konserwatorskich natrafiono na romańskie portale. Ks. Pasiut dodał, że w Polsce nie zachowało się wiele przedmiotów z czasów romańskich. Św. Stanisław urodził się w 1036 r. w Szczepanowie. Do dzisiaj jest wiele miejsc, które upamiętniają jego postać. Główny trakt wiodący przez miejscowość, w której znajduje się sanktuarium, został nazwany imieniem św. Stanisława. W miejscu, w którym się urodził święty, stoi wymurowana w 1861 r. tzw. Kaplica Narodzenia. Jest tu przechowywany pień dębu, przy którym miał przyjść na świat biskup-męczennik. Ludzie z wiarą i przejęciem dotykają tego wiekowego drzewa. Nieopodal Kaplicy Narodzenia znajduje się źródełko św. Stanisława, przy którym - według tradycji - matka świętego miała obmyć nowo narodzone dziecię. Pielgrzymi czerpią wodę ze studzienki i zabierają ją ze sobą, aby podzielić się z bliskimi. Natomiast w kościele parafialnym w Szczepanowie, poniesionym do godności bazyliki mniejszej, są przechowywane relikwiarze ze szczątkami św. Stanisława. Św. Stanisław był biskupem krakowskim. Zginął w 1079 r. z ręki króla Bolesława Śmiałego, kiedy sprawował Mszę świętą w kościele św. Michała na Skałce. Kult biskupa rozpoczął się z chwilą przeniesienia jego zwłok na Wawel, w 10 lat po śmierci. 8 września 1253 r. papież Innocenty IV dokonał uroczystej kanonizacji biskupa Stanisława w bazylice św. Franciszka w Asyżu. W Polsce to wydarzenie upamiętniono ogólnonarodową uroczystością w Krakowie 8 maja 1254 r. Kult św. Stanisława odegrał ogromną rolę w zjednoczeniu rozbitego na dzielnice państwa polskiego. W 1595 r. Klemens VIII rozszerzył liturgiczną uroczystość św. Stanisława na cały Kościół. Większość polskich diecezji czci św. Stanisława jako głównego patrona. Bł. Jan XXIII w 1963 r. ustanowił św. Stanisława wraz ze św. Wojciechem i Najświętszą Maryją Panną Królową Polski - patronem Polski. Relikwie św. Stanisława spoczywają w katedrze na Wawelu.

Źródło: info.wiara.pl

Osobiście za postacią świętego Stanisława jakoś tak nie przepadam, a numer z Piotrowinem uważam za całkiem udany przekręt, ale sama chrzcielnica bardzo mnie zainteresowała. Warto się jej przyjrzeć, szczególnie, że zachowały się na niej relikty dawnych zdobień.
Obecnie przechowywana jest we wnętrzu kościoła, w bocznej kaplicy gotyckiej świątyni pw. Marii Magdaleny.
Zdjęcia wykonałam w grudniu 2017 roku.
Załączniki
Chrzcielnica romańska (2).JPG
Chrzcielnica romańska (2).JPG (26.7 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (1).JPG
Chrzcielnica romańska (1).JPG (21.1 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (6).JPG
Chrzcielnica romańska (6).JPG (28.32 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (4).JPG
Chrzcielnica romańska (4).JPG (27.21 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (3).JPG
Chrzcielnica romańska (3).JPG (44.46 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (5).JPG
Chrzcielnica romańska (5).JPG (27.56 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (8).JPG
Chrzcielnica romańska (8).JPG (30.15 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (7).JPG
Chrzcielnica romańska (7).JPG (48.19 KiB) Przejrzano 4117 razy
Chrzcielnica romańska (9).JPG
Chrzcielnica romańska (9).JPG (41.2 KiB) Przejrzano 4117 razy
Kościół.JPG
Kościół.JPG (118.09 KiB) Przejrzano 4117 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Szczepanów - "chrzcielnica świętego Stanisława"

Postautor: Karolina Kot » wtorek 12 gru 2017, 09:40

A tu mamy jeszcze inne obiekty typu kropielnica/chrzcielnica, zauważone we wnętrzu bazyliki w Szczepanowie. Są one znacznie młodsze metryką.
Załączniki
Pozostałe kropielnice (1).JPG
Pozostałe kropielnice (1).JPG (37.64 KiB) Przejrzano 4116 razy
Pozostałe kropielnice (2).JPG
Pozostałe kropielnice (2).JPG (43.22 KiB) Przejrzano 4116 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo małopolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości