Brzeżany (Bereżany) (Ukraina)

Posty: 2957
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Brzeżany (Bereżany) (Ukraina)

Postautor: buba » poniedziałek 04 sty 2016, 12:18

W 1530 roku miasto Brzeżany założył Mikołaj Sieniawski, późniejszy wojewoda ruski i hetman wielki koronny. Sieniawski rozpoczął budowę renesansowego zamku, na zachowanej tablicy erekcyjnej widnieje data 1554. Zamek wzniesiono na płaskowyżu oblanym wodami dwóch odnóg rzeki Złota Lipa, wypływających ze stawu powyżej zamku i kierujących swe wody do drugiego stawu poniżej. Bagnisty teren, zwiększający walory obronne, wymusił na budowniczych wzmocnienie terenu przez wbicie dużej ilości dębowych bali w grząski grunt. Dopiero na tak przygotowanym gruncie zbudowano piwnice i grube mury zamkowe.

Obiekt powstawał od połowy XVI wieku do drugiej połowy XVII wieku i posiada w swojej architekturze cechy renesansowe i barokowe. W XVI wieku na dziedzińcu zamku wzniesiono kościół zamkowy, wyposażony później w liczne malowidła, sztukaterie i nagrobki Sieniawskich dłuta Jana Pfistera i rozbudowany o boczne kaplice z kopułami.

W latach 1648, 1665 i 1667 zamek oparł się Kozakom, a w 1676 atakom wojsk tureckich i tatarskich pod wodzą Ibrahima Szejtana. Przed 1675 z inicjatywy Mikołaja Sieniawskiego hetmana polnego koronnego zamek otoczono czworobokiem fortyfikacji ziemnych typu nowoholenderskiego z czterema bastionami. PO śmierci ostatniego z Sieniawskich Adama Mikołaja w roku 1726 zamek przeszedł na własność Czartoryskich, później Lubomirskich i Potockich. W 1772 roku Brzeżany znalazły się w zaborze austriackim, a w końcu XVIII wieku zamek nie był już zamieszkany.

Austriacy zlikwidowali umocnienia bastionowe, właścicielowi zamku Aleksandrowi Potockiemu nakazali też obniżenie bastei o rozebranie górnych kondygnacji pięciobocznej baszty. W XIX wieku w zamku istniał browar, inne budynki zajęto na koszary i magazyny dopełniając ich zniszczenia. W 1861 Stanisław Potocki podjął pewne prace remontowe, a w 1876 zlecił restaurację kościoła Leonardowi Marconiemu.

W 1916 i 1917 w czasie I wojny światowej zamek uległ częściowym uszkodzeniom na skutek ostrzału artyleryjskiego, m.in. południowo-wschodni narożnik, skrzydło pałacowe, dachy i jedna z bastei. W 1920 do Krakowa wywieziono sarkofagi Sieniawskich, przeniesione później do zamku w Pieskowej Skale. Po wojnie Jakub Potocki ofiarował zamek Wojsku Polskiemu, a wojsko postanowiło go odbudować wg stanu z 1775, jednak do 1939 wykonano jedynie część prac zabezpieczających. Jednocześnie Potocki w swoim testamencie ustanowił ze swoich majętności fundację na leczenie gruźlicy i raka.

Po zniszczeniach z okresu II wojny światowej zamek został pozbawiony dachów i stropów. Obecnie z zamku zachowane są mury pałacu z bramą, mury kościoła zamkowego, dolne kondygnacje baszty i bastei
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Brze%C5%BCanach

W Brzeżanach bylismy w maju 2009

Obrazek

Obrazek

Obrazek

na dziedzincu zamku stal sobie taki mily samochodzik

Obrazek

Posty: 1011
Rejestracja: poniedziałek 23 lut 2015, 00:19
Lokalizacja: Pschow in Preussen

Re: Brzeżany (Bereżany) (Ukraina)

Postautor: Markov » niedziela 13 mar 2016, 12:02

Obecny właściciel pielgrzymowskiego pałacu, czyli pan Ryszard, w Brzeżanach rodzony :)
Podczas jednej z wizyt pokazał zdjęcia wykonane przez wkraczających tam w 1915 roku wespół z ck armią Niemców. zamek też tam był, i masa okopów wokoło niego. I nie tylko mnie szczęka opadała przy tych fotkach, sam profesor Nicieja też był nimi zachwycony.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ukraina”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości