Latyczów- zamek (Ukraina)

Posty: 2042
Rejestracja: czwartek 19 lut 2015, 23:08

Latyczów- zamek (Ukraina)

Postautor: buba » poniedziałek 04 sty 2016, 12:08

W Latyczowie znajduje sie baszta i mury zamku Potockich
Miasto znane przed r. 1400. Miasto było wielokrotnie palone przez Tatarów. W XVI wieku, dla większego bezpieczeństwa, Potoccy zbudowali w Latyczowie mury obronne i zamek. Do 1793 roku miasto powiatowe w województwie podolskim, później miasto powiatowe w guberni podolskiej.
Baszta starego Zamku zbudowanego za Króla Stefana przez Jana Potockiego r. 1607.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Latycz%C3%B3w

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od 1606 roku w Latyczowie znajduje się słynny klasztor dominikański z cudownym obrazem Matki Boskiej Latyczowskiej. Ze względu na wielką liczbę cudów i łask, jakich doznawali tutaj pielgrzymi, papież Pius VI w 1778 roku wydał dekret o koronacji obrazu. Oryginał tego obrazu znajduje się w Polsce, w Lublinie. W roku 2006 została wprowadzona kopia obrazu, która została poświęcona przez papieża Benedykta XVI w Krakowie.

W 1935 roku klasztor był miejscem czystek stalinowskich, w jego katakumbach spoczywają tysiące zamordowanych. W czasie II wojny Niemcy „wyprostowali” drogę przez Latyczów (Lwów – Front Wschodni), prowadząc ją przez tereny ogrodów klasztornych i niszcząc zabytkowe mury klasztorne. Drogę tę budowali Żydzi, po jej ukończeniu zamordowani pod lasem za Zalatyczówką.

Klasztor nie został wysadzony w powietrze w czasach Breżniewa, bo jeden z ówczesnych pracowników „kijowskiej architektury”, pochodzący z Latyczowa, wstawił się za jego pozostawieniem. Kościół i klasztor są obecnie odbudowane

Obrazek

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Ukraina”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość