Tarczyn - cmentarz żydowski

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » czwartek 19 paź 2017, 19:47

W tym wątku nie będę się mogła pochwalić żadnymi spektakularnymi zdjęciami. Podczas mojej wizyty w Tarczynie (powiat piaseczyński), w październiku 2017 roku, obszar nieczynnego kirkutu gęsto porośnięty był trawą. Podjęłam co prawda próbę sprawdzenia, czy wśród roślinności nie zachowały się czasem nagrobki lub chociaż ich fragmenty (według informacji podawanej na stronie Wirtualny Sztetl i portalu kirkuty.xip.pl takowe relikty się zachowały), ale szybko sobie odpuściłam. Przeciwnik okazał się zbyt silny i wybujały.

Cmentarz żydowski w Tarczynie znajduje się poza zabudowaniami miasta, nieopodal nekropolii katolickiej, na końcu gruntowej drogi, zwanej ulicą Długą. Jest otoczony sadami owocowymi.
Założono go na planie czworoboku, jego granice są dosyć wyraźne, wytaczają je czytelne do dziś obwałowania.
Kirkut został zdewastowany w czasie II Wojny Światowej, a znajdujące się na nim macewy rozbito i wywieziono, zapewne używając ich do celów budowlanych.
Dziś miejsce to upamiętnia skromna, biała tablica informacyjna.
W kwietniu 2016 roku odbyła się społeczna akcja oczyszczenia tego miejsca ze śmieci - przez lata obiekt ten był bowiem wykorzystywany jako nielegalne składowisko odpadów.

Lokalizacja
Załączniki
Cmentarz żydowski w Tarczynie (1).JPG
Cmentarz żydowski w Tarczynie (1).JPG (82.61 KiB) Przejrzano 7742 razy
Cmentarz żydowski w Tarczynie (3).JPG
Cmentarz żydowski w Tarczynie (3).JPG (117.18 KiB) Przejrzano 7742 razy
Cmentarz żydowski w Tarczynie (4).JPG
Cmentarz żydowski w Tarczynie (4).JPG (102.41 KiB) Przejrzano 7742 razy
Cmentarz żydowski w Tarczynie (5).JPG
Cmentarz żydowski w Tarczynie (5).JPG (86.35 KiB) Przejrzano 7742 razy
Cmentarz żydowski w Tarczynie (2).JPG
Cmentarz żydowski w Tarczynie (2).JPG (85.7 KiB) Przejrzano 7742 razy
Ulica Długa, boczna od ulicy Mszczonowskiej.JPG
Ulica Długa, boczna od ulicy Mszczonowskiej.JPG (66.53 KiB) Przejrzano 7742 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 26 sie 2020, 18:48

Re: Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Piosta18 » środa 26 sie 2020, 19:20

Wiele zmieniło sie na cmentarzu żydowskim w Tarczynie od czasu wizyty tam Pani Karoliny Kot: uprzątnięto tony śmieci, odzyskano tereny zajęte nielegalnie przez sąsiadów i całość terenu cmentarza otoczono murem z bramą, która każdy chcący odwiedzić cmentarz może otworzyć.
Prace porządkujące, z przerwami, trwają nadal.
Ostatnio zmieniony czwartek 27 sie 2020, 10:02 przez Piosta18, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » środa 26 sie 2020, 20:14

Czytałam o tych pracach w prasie i widziałam zdjęcia. Nie mogłam uwierzyć, że jest na nich to samo miejsce! :)
Bardzo się cieszę, że te moje zdjęcia są już tylko historią.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 26 sie 2020, 18:48

Re: Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Piosta18 » środa 26 sie 2020, 21:03

Czyli jest Pani na bieżąco z sytuacją w Tarczynie!
Mamy na FB grupę, gdzie jest wiele zdjęć, wpisów, dokumentów itp dot. tego cmentarza
Pani zdjęcia też powinny się tam znaleźć, gdyż są ważnym zapisem historii.
Jeśli chce Pani zostać członkiem naszej grupy tarczyńskiej, to zapraszam.
Proszę się zgłosić i zostanie Pani przyjęta.
Nie mogę do Pani wysłać zaproszenie, gdyz nie jesteśmy znajomymi na FB.
Nazywam sie Piotr Stasiak i jestem jednym z administratorów tej grupy, a także kilku innych grup, też poświęconych cmentarzom żydowskim na Mazowszu.

Nazwa naszej grupy:
Cmentarz Żydowski w Tarczynie
Grupa Prywatna
81 członków

Posty: 27835
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » środa 26 sie 2020, 21:55

Niestety, nie posiadam i nigdy nie posiadałam Facebooka.
Ale zdjęcia z przyjemnością podeślę. Proszę podać adres mailowy. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 4
Rejestracja: środa 26 sie 2020, 18:48

Re: Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Piosta18 » czwartek 27 sie 2020, 10:01

Dzien dobry,
Moj adres mailowy wysłałem Pani na priv.
Po otrzymaniu zdjęć (może ma Pani jeszcze jakieś inne oprócz tych zamieszczonych tutaj?) pokażę Pani zdjęcia na naszej stronie, oczywiście z podaniem nazwiska autora.
Czy data wykonania zdjęc to 19.10.2017 ?
Dziekuje i pozdrawiam,
Piotr Stasiak
Ostatnio zmieniony czwartek 27 sie 2020, 12:11 przez Piosta18, łącznie zmieniany 1 raz.

Posty: 4
Rejestracja: środa 26 sie 2020, 18:48

Re: Tarczyn - cmentarz żydowski

Postautor: Piosta18 » czwartek 27 sie 2020, 11:52

Cm (2)(1).jpg
Tak wygląda obecnie cmentarz żydowski w Radości, gmina Wawer. Teraz jest już lepiej, gdyż część śmieci została niedawno usunięta.
Cm (2)(1).jpg (97.73 KiB) Przejrzano 6047 razy


Cmentarz żydowski w Tarczynie wyglądał dużo gorzej, bo śmieci było dużo więcej.
Wszystkie zostały usunięte.


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo mazowieckie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

 

 

cron