Strona 1 z 1

Wiedeń (Austria) - kościół Augustianów

: czwartek 28 sty 2016, 22:53
autor: Franek D.
W kompleksie wiedeńskiego pałacu zimowego Hofburg, przy Placu Józefa jest licznie odwiedzany przez wycieczki z Polski, niepozorny kościół Augustianów.
W nim to, 13 września 1683 r. król Jan III Sobieski uczestniczył w mszy dziękczynnej za zwycięstwo nad Turkami.
W 300 rocznicę bitwy, na ścianie kościoła została umieszczona skromna tablica w języku niemieckim.

Tablica stała się pierwszą i jedyną na terenie Wiednia wzmianką o "Odsieczy Wiedeńskiej".

Kościół i klasztor Augustianów ufundował w pierwszej poł. XIV w. książę Fryderyk Przystojny. Świątynia szybko stała się kościołem parafialnym cesarskiego dworu Habsburgów. Tu odbyły się liczne śluby, w tym: Marii Teresy z Franciszkiem (1736 r.) Marii Ludwiki z Napoleonem Bonaparte (1810 r.) oraz Franciszka Józefa z Elżbietą Bawarską (1854 r.).
Gotyckie wnętrze kościoła, swój obecny wystrój zawdzięcza restauracji dokonanej za cesarza Józefa II.

Obok głównego ołtarza, w bocznej kaplicy loretańskiej znajduje się mauzoleum serc Habsburgów. Srebrne urny zawierają serca 54 członków rodziny cesarskiej.

W kościele jest pusty grobowiec arcyksiężnej Marii Krystyny Cieszyńskiej, zwanej Mimi, córki cesarzowej Marii Teresy. Była jedyną jej córką, której cesarzowa/matka pozwoliła wyjść za mąż z miłości. Wybrankiem serca był polski królewicz i książę saski Albert Kazimierz. Gdy Maria Krystyna zmarła, zrozpaczony mąż ufundował jej u Augustianów pomnik nagrobny z napisem „Uxori optimae - Albertus” (Żonie najlepszej - Albert).