Żędowice - zegar słoneczny

Posty: 585
Rejestracja: piątek 04 lis 2016, 18:51
Lokalizacja: Bytom

Żędowice - zegar słoneczny

Postautor: Velder » środa 14 mar 2018, 01:59

W Żędowicach, przy ulicy Opolskiej znajduje się niepozorny relikt przeszłości – zegar słoneczny.
Stoi on w bardzo nietypowym miejscu – na wąskim pasie zieleni, powstałym pomiędzy główną drogą, a drogą dojazdową do pobliskiej stacji benzynowej. Przyznam, że gdyby nie przypadkowo znaleziona informacja w internecie, to nie wiedziałbym o jego istnieniu. Nie zwróciłem nawet na niego uwagi, kiedy tankowałem tu tydzień wcześniej ;).

Zegar jest pozostałością po gospodarstwie, które istniało tutaj do wczesnych lat XXI wieku. Należało ono do rodziny de la Croix, której członkowie od 1928 roku zarządzali miejscowym tartakiem. Herb tej rodziny widnieje również na cokole zegara. Ponoć stanowił on swoistą ozdobę ogrodu w tym gospodarstwie. Czy spełniał ponadto jakieś inne funkcje oprócz dekoracyjnych (znaczy - czy działał), tego nie jestem w stanie powiedzieć, ponieważ obecności słońca tego dnia wyjątkowo mało uświadczyłem ;).

Ciekawe dlaczego postanowiono go tu pozostawić. Zegar ma co prawda ma walory dekoracyjne, ale podczas rozbiórek z reguły nawet ładne rzeczy ulegają szczękom koparek. Może kryje się za nim jakaś większa historia?


Źródło informacji: fam-delacriox.de

Lokalizacja
Zdjęcia pochodzą z lutego 2018 roku.
Załączniki
Zedowice - zegar sloneczny (1).jpg
Zedowice - zegar sloneczny (1).jpg (204.92 KiB) Przejrzano 3598 razy
Zedowice - zegar sloneczny (2).jpg
Zedowice - zegar sloneczny (2).jpg (222.22 KiB) Przejrzano 3598 razy
Zedowice - zegar sloneczny (3).jpg
Zedowice - zegar sloneczny (3).jpg (169.64 KiB) Przejrzano 3598 razy
Zedowice - zegar sloneczny (4).jpg
Zedowice - zegar sloneczny (4).jpg (210.05 KiB) Przejrzano 3598 razy
Zedowice - zegar sloneczny (5).jpg
Zedowice - zegar sloneczny (5).jpg (185.41 KiB) Przejrzano 3598 razy

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo opolskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości