Toruń - kule armatnie wmurowane w ścianę kamienicy

Znajdują się tu między innymi zdjęcia starych napisów na murach, hydrantów tabliczek, latarni i wielu podobnych zabytków, odchodzących już do lamusa

Moderator: Velder

Posty: 28007
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Toruń - kule armatnie wmurowane w ścianę kamienicy

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 25 lut 2019, 10:50

Na toruńskiej Starówce, przy ulicy Ślusarskiej, na fasadzie narożnej kamienicy z numerem 7, można zauważyć dwie kamienne kule armatnie, wmurowane w elewacje dla upamiętnienia któregoś z oblężeń miasta.
Kule takie, popularnie nazywane "szwedzkimi", mogą pochodzić z roku w 1703, chociaż z bardziej prawdopodobnym jest, iż stanowią pamiątkę oblężenia miasta przez wojska rosyjskie w roku 1813.

Jest mi trochę wstyd, bo sfotografowałam tylko jedną z kul (druga znajduje się tuż obok tabliczki z nazwą ulicy), ale biorąc pod uwagę, że moja wizyta w Toruniu wypadła pod koniec grudnia i wiele miejsc zwiedzałam już po zmroku to i tak dobrze, że mi się ten relikt w ogóle w oczy rzucił. :)
Oczywiście doczytałam sobie o nim dopiero dzisiaj, przeglądając zdjęcia z wyprawy.
Załączniki
Ulica Ślusarska (2).jpg
Ulica Ślusarska (2).jpg (65.26 KiB) Przejrzano 2780 razy
Ulica Ślusarska (1).jpg
Ulica Ślusarska (1).jpg (93.43 KiB) Przejrzano 2780 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Pozostałe relikty przeszłości”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości