Toruń - przedwojenne słupy ogłoszeniowe

Moderator: Velder

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Toruń - przedwojenne słupy ogłoszeniowe

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 lut 2019, 07:17

Podczas mojej krótkiej wizyty w Toruniu zorientowałam się, że na terenie miasta do dziś zachowało się kilka bardzo ładnych, zabytkowych słupów ogłoszeniowych. Zwróciłam na nie uwagę, bo byłam już wcześniej wyczulona na tego typu obiekty, z podobnymi reliktami przeszłości spotkałam się bowiem rok wcześniej, w Głubczycach.
Przeglądając doskonałą Piątą Stronę Świata pana Szymona Spandowskiego, brzydko zaklęłam w duchu, że nie trafiłam na ten blog przed wyprawą w toruńskie zakamarki.
Po zagłębieniu się w jego treść stało się dla mnie jasne, że opisywane tu konstrukcje nazywano niegdyś kolumnami Litfaßa (Litfaßsäule), a ich nazwa miała upamiętniać miała berlińskiego drukarza, Ernsta Litfaßa, który je wynalazł w połowie XIX wieku.

Podczas przejazdu samochodem przez Toruń rzuciło mi się w oczy zaledwie kilka tego typu obiektów. Do niektórych z nich udało mi się potem doczłapać się na piechotę, a o pozostałych mogę powiedzieć tylko tyle, że po prostu widziałam je z okna auta. ;)

Mam do zaprezentowania to, co mam. Galeria będzie wymagała uzupełnienia, to pewne.
Na początek słup z Rynku Nowomiejskiego:
Załączniki
Rynek Nowomiejski (1).JPG
Rynek Nowomiejski (1).JPG (41.02 KiB) Przejrzano 5190 razy
Rynek Nowomiejski (3).JPG
Rynek Nowomiejski (3).JPG (46.68 KiB) Przejrzano 5190 razy
Rynek Nowomiejski (4).JPG
Rynek Nowomiejski (4).JPG (33.16 KiB) Przejrzano 5190 razy
Rynek Nowomiejski (2).JPG
Rynek Nowomiejski (2).JPG (48.46 KiB) Przejrzano 5190 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Toruń - przedwojenne słupy ogłoszeniowe

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 lut 2019, 07:20

Dobrą informacją jest fakt, iż toruńskie władze miejskie dostrzegły potencjał betonowych słupów. W roku 2013 udało się uratować jedną z kolumn Litfaßa:

Słup stał na terenie przyszłej trasy średnicowej. Zostanie przeniesiony na Podgórz.

To inicjatywa stowarzyszenia Nasz Podgórz zaaprobowana przez MZD. Słup przez lata stał na rogu Szosy Chełmińskiej i ul. Grunwaldzkiej, w sąsiedztwie budynku apteki, która została niedawno rozebrana przez budowniczych trasy średnicowej. Taki sam los miał spotkać przedwojenny słup ogłoszeniowy.

Dziś słup został zdemontowany i wkrótce zostanie przeniesiony do centrum Podgórza, w miejsce, gdzie kiedyś stała podobna konstrukcja. - Uzgodniliśmy, że słup zostanie zdemontowany, a jego elementy przechowane do czasu, aż stowarzyszenie uzyska wszystkie pozwolenia niezbędne do jego ustawienia na Podgórzu - wyjaśnia Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzeczniczka prasowa MZD. - Udało się go zachować w całości, nie skruszył się ani nie popękał.

Źródło: torun.wyborcza.pl

A tutaj mamy bardzo dobrze zachowany słup z ulicy Bydgoskiej. Stoi sobie na rogu z ulicą Henryka Sienkiewicza:
Załączniki
Ulica Bydgoska (1).jpg
Ulica Bydgoska (1).jpg (50.92 KiB) Przejrzano 5189 razy
Ulica Bydgoska (3).jpg
Ulica Bydgoska (3).jpg (62.45 KiB) Przejrzano 5189 razy
Ulica Bydgoska (2).jpg
Ulica Bydgoska (2).jpg (73.31 KiB) Przejrzano 5189 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27997
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Toruń - przedwojenne słupy ogłoszeniowe

Postautor: Karolina Kot » wtorek 19 lut 2019, 07:25

Ostatni sfotografowany przeze mnie słup znajduje się obok liceum, przy ulicy Małe Garbary.

Pozostałe dwa mignęły mi z okna auta. Znajdują się przy ulicy Parkowej i Dobrzyńskiej.
Załączniki
Ulica Małe Garbary (1).JPG
Ulica Małe Garbary (1).JPG (46.34 KiB) Przejrzano 5188 razy
Ulica Małe Garbary.jpg
Ulica Małe Garbary.jpg (112.24 KiB) Przejrzano 5188 razy
Ulica Małe Garbary (4).JPG
Ulica Małe Garbary (4).JPG (46.26 KiB) Przejrzano 5188 razy
Ulica Małe Garbary (3).JPG
Ulica Małe Garbary (3).JPG (74.85 KiB) Przejrzano 5188 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Przedwojenne słupy ogłoszeniowe”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości