Strona 1 z 1

Wilno (Litwa) – prawosławna cerkiew monasterska Św. Ducha

: niedziela 28 cze 2015, 16:50
autor: Franek D.
Ortodoksyjna cerkiew Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego oraz męski monaster Świętego Ducha, leżą w sąsiedztwie wileńskiej Ostrej Bramy. Cerkiew została zbudowana w 1634 r. za króla Władysława IV, z przeznaczeniem na kościół greckokatolicki. Jej kościelna sylwetka z brakiem charakterystycznych dla cerkwi cebulastych hełmów na wieżach, przypomina o początkowej genezie. Po kolejnych przebudowach w czasach caratu rosyjskiego, z fasady zniknęły barokowe elementy, kojarzące się z katolicyzmem. W tamtym czasie, w podziemiach cerkwi spoczął metropolita Siemaszko (uważany przez Kościół Rzymskokatolicki za zdrajcę), który włączył na Litwie grekokatolickich Unitów do Cerkwi Prawosławnej. On też w 1850 r. ustanowił z cerkwi sanktuarium 3 wileńskich męczenników: św. Antoniego, św. Jana i św. Eustachego.
Monaster (klasztor) Zesłania Ducha Świętego, uważany jest za bastion wschodniego chrześcijaństwa oraz główny ośrodek prawosławia na terenie Litwy. Celem Bractwa była obrona prawosławia przed wpływami katolicyzmu. Za swe zasługi dla rosyjskiego Wilna, w czasie ZSRR monaster był jedyną ze wszystkich wyznań, czynną placówką zakonną na terenie Litwy. Obecnie podobno zamieszkuje go 10 mnichów.

Po wejściu za bramę monasteru, ze zdziwieniem zobaczyłem na dziedzińcu cerkwi większe tłumy, niż pod pobliską Ostrą Bramą.

Re: Wilno (Litwa) – prawosławna cerkiew monasterska Św. Ducha

: niedziela 28 cze 2015, 16:54
autor: Franek D.
Trójnawowa budowla posiada barokowy ikonostas ołtarzowy. Większość dekoracji są dziełami, wszechobecnego w wileńskich budowlach, Jana Krzysztofa Glaubitza, genialnego architekta sąsiednich kościołów: św. Jana, św. Katarzyny, Św. Ducha, Misjonarzy, Wizytek, a także przepięknej bramy Bazylianów.
Obserwując wewnątrz nieznany mi, prawosławny obrządek kobiet w chustach na głowach, z szacunkiem przeżegnałem się palcami 3x w druga stronę. Później miałem znów fotografować.
Niestety - po dopchaniu się do ażurowej altany kryjącej zmumifikowane relikwie trzech dworzan ks. Olgierda, wyniesionych na ołtarze Prawosławia męczenników wileńskich: św. Antoniusza, św. Jana i św. Eustachego - nagle akumulatorki w aparacie rozładowały się...