Mnichów - bezimienna mogiła

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Mnichów - bezimienna mogiła

Postautor: Karolina Kot » niedziela 15 paź 2017, 22:33

Przejeżdżając przez wieś Mnichów, położoną w gminie Jędrzejów, przy drodze krajowej numer 7, zauważyłam znajdującą się na skraju lasu skromną, ziemną mogiłę oznakowaną krzyżem. Bliższe oględziny pozwoliły stwierdzić, iż grób jest co prawda zadbany, jednak brakuje na nim tabliczki informacyjnej.
Informacje, jakie udało mi się uzyskać na temat spoczywającej w tym miejscu osoby są niepewne: prawdopodobnie w roku 1944 pochowano w tym miejscu nieznanego z nazwiska partyzanta.
Dlaczego wybrano skraj lasu, znajdujący się niemal naprzeciwko parafialnego cmentarza, zamiast urządzić pogrzeb na poświęconej ziemi - na to pytanie nie potrafię odpowiedzieć.
Może z czasem uda mi się rozwikłać tę zagadkę, bo wygląda na to, że w okolicy Jędrzejowa podobnych niewiadomych jest więcej.

Zdjęcia wykonałam w październiku 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Bezimienna mogiła (1).JPG
Bezimienna mogiła (1).JPG (105.68 KiB) Przejrzano 3540 razy
Bezimienna mogiła (4).JPG
Bezimienna mogiła (4).JPG (60.46 KiB) Przejrzano 3540 razy
Bezimienna mogiła (3).JPG
Bezimienna mogiła (3).JPG (111.58 KiB) Przejrzano 3540 razy
Bezimienna mogiła (6).JPG
Bezimienna mogiła (6).JPG (102.82 KiB) Przejrzano 3540 razy
Bezimienna mogiła (2).JPG
Bezimienna mogiła (2).JPG (101.17 KiB) Przejrzano 3540 razy
Bezimienna mogiła (5).JPG
Bezimienna mogiła (5).JPG (106.02 KiB) Przejrzano 3540 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości