Tarnowskie Góry - mozaika na Tarnogórskim Centrum Kultury

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Tarnowskie Góry - mozaika na Tarnogórskim Centrum Kultury

Postautor: Karolina Kot » niedziela 15 kwie 2018, 22:32

W Tarnowskich Górach, przy ulicy Jana III Sobieskiego 7, na budynku Tarnowskiego Centrum Kultury (dawniej funkcjonującego jako Dom Kultury "Kolejarz"), znajduje się bardzo ładna mozaika autorstwa Stefana Suberlaka. Przedstawia ona Ślązaczkę tańczącą z górnikiem, listonoszem i muzykantem.
Na szczęście podczas remontu obiektu postanowiono ją odnowić i zachować, przez co nadal cieszy oko mieszkańców miasta i turystów. :)

Zdjęcia pochodzą z kwietnia 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (1).JPG
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (1).JPG (70.73 KiB) Przejrzano 3465 razy
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (2).JPG
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (2).JPG (122.99 KiB) Przejrzano 3465 razy
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (3).JPG
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (3).JPG (62.29 KiB) Przejrzano 3465 razy
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (4).JPG
Mozaika na Tarnogóskim Centrum Kultury (4).JPG (90.61 KiB) Przejrzano 3465 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 254
Rejestracja: piątek 14 paź 2022, 19:41

Re: Tarnowskie Góry - mozaika na Tarnogórskim Centrum Kultury

Postautor: Kama » wtorek 27 lut 2024, 10:58

Przedwczoraj byłam, bez przygotowania i krótko (zdecydowanie zbyt krótko … ) w Tarnowskich Górach.

Trafiłam na budynek Tarnogórskiego Centrum Kultury i , oczywiście, obejrzałam słynną mozaikę, która ma się całkiem dobrze.

Muszę jednak sprostować Twój opis tej mozaiki, Karolino.
Serce mi bowiem zadrżało ze wzburzenia, gdy w tym opisie przeczytałam, że Ślązaczka tańczy z górnikiem, listonoszem (???!!!) i muzykantem.

Toż to żaden LISTONOSZ – oczywiście nie umniejszając zasług listonoszom!

To przecież KOLEJARZ. I to bardzo ważny kolejarz – pan w czerwonej czapce, który podniesionym lizakiem pozwala pociągom ruszać w świat – czyli dyżurny ruchu.
Każde dziecko chciało być takim panem :)

Tarnowskie Góry to nie tylko Miasto Gwarków, lecz również Miasto Kolejarzy (a nie Listonoszy …).
Zyskało takie miano już 90 lat temu, gdy do użytku oddano Magistralę Węglową łączącą Śląsk z Portami (w Gdyni).
Wtedy też zaczął się tu rozwijać węzeł kolejowy, który od dawna i do dziś jest największą stacją rozrządową w Polsce.

A mozaika, której dotyczy ten wątek, wciąż zdobi budynek, który w poprzednim wcieleniu był Domem Kultury „Kolejarz”.

Foto - luty 2024
TG-mozaikaTCK.jpg
TG-mozaikaTCK.jpg (111.3 KiB) Przejrzano 143 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Tarnowskie Góry - mozaika na Tarnogórskim Centrum Kultury

Postautor: Karolina Kot » wtorek 27 lut 2024, 11:09

No to rzeczywiście pełna wtopa z mojej strony! :o
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo śląskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości