Kraków - mural "Roboty" przy ulicy Zwierzynieckiej

Posty: 18724
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Kraków - mural "Roboty" przy ulicy Zwierzynieckiej

Postautor: Karolina Kot » wtorek 14 maja 2019, 07:12

W załomie muru, na zachodniej ścianie budynku przy ulicy Zwierzyniecka 16 w Krakowie, znajduje się jeden z ciekawszych murali miejskich.

Oszpecona kolorowymi bazgrołami ściana przy ul. Zwierzynieckiej 16 zyskała nowe oblicze. Właśnie powstał tam nowy mural "Roboty", trzeci projekt w ramach inicjatywy "101 Murali dla Krakowa".

Autorką projektu jest Małgorzata Rybak, a praca została wykonana w ramach działań fundacji Świadoma Przestrzeń i projektu "101 Murali dla Krakowa".

Muralowy Kraków

Dotychczas inicjatorzy programu wykonali już mural przy ul. Lwowskiej 12 oraz na rondzie Mogilskim.
Ten pierwszy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie placu Bohaterów Getta w dzielnicy Podgórze. Na ścianie pojawiły się więc motywy związane z dzielnicą - Kopiec Krakusa i dąb, który niegdyś rósł na jego szczycie, ornamenty oparte na elementach kamieniarki kościoła św. Józefa czy bułka i moneta - rekwizyty nawiązujące do święta Rękawki.
Mural na rondzie Mogilskim to wielobarwne koła przypominające szkolne farbki. Jego autorem jest Olaf Cirut, absolwent wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Trzeci mural przy Zwierzynieckiej

Powstanie trzeciego muralu przy ul. Zwierzynieckiej zrodziło się z potrzeby naprawy ściany. Odpadał z niej tynk, była pomazana sprayem.
- Realizacja muralu z naszej strony wymagała nie tylko przygotowania graficznego projektu i uzyskania pozwoleń na jego wykonanie - konieczny był też remont ściany - podkreśla Agnieszka Słabowska, współpomysłodawczyni programu "101 Murali dla Krakowa". - Projekt już w trakcie realizacji budził duże zainteresowanie wśród mieszkańców. Wierzymy więc, że odnowiona ściana będzie powodem wielu uśmiechów na twarzach przechodniów - dodaje.


Mural postał jesienią 2015 roku.
Nadal wygląda bardzo dobrze i rzeczywiście przykuwa wzrok.
Lokalizacja
Załączniki
Mural z ulicy Zwierzynieckiej (1).JPG
Mural z ulicy Zwierzynieckiej (1).JPG (73.09 KiB) Przejrzano 653 razy
Mural z ulicy Zwierzynieckiej (3).JPG
Mural z ulicy Zwierzynieckiej (3).JPG (72.07 KiB) Przejrzano 653 razy
Mural z ulicy Zwierzynieckiej (2).JPG
Mural z ulicy Zwierzynieckiej (2).JPG (68.65 KiB) Przejrzano 653 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Współczesne murale”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości