Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Postautor: Karolina Kot » wtorek 27 mar 2018, 22:11

Prandocin to bardzo ciekawa pod względem historycznym wieś, położona w powiecie krakowskim, w gminie Słomniki. Najcenniejszym zabytkiem tej miejscowości jest niewątpliwie piękny, romański kościół pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela.
Pierwotnie posiadał on dwie półkoliste absydy zlokalizowane od strony wschodniej i zachodniej: pierwszą przebudowano w gotyckie prezbiterium, a druga jest wciąż czytelna u podstawy wieży.
Oglądałam sobie tę wieżę ostatnio, oglądałam... Elewacja lśniła po remoncie, a na jej jasnym tle łatwo było dostrzec ciemne punkty łusek nabojów, najpewniej szrapneli z I Wojny Światowej, wmurowanych na pamiątkę w elewację. Dwa kolejne naboje dostrzegłam po obu stronach rynny umieszczonej na północnej ścianie zabytku.

Kościół w Prandocinie za każdym razem, kiedy go odwiedzam, zaskakuje mnie czymś nowym. Bardzo lubię to miejsce.
Lokalizacja
Zdjęcia wykonałam w marcu 2018 roku.
Załączniki
Prandocin - pociski w kościele (1).JPG
Prandocin - pociski w kościele (1).JPG (62.87 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (4).JPG
Prandocin - pociski w kościele (4).JPG (44.43 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (3).JPG
Prandocin - pociski w kościele (3).JPG (45.22 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (2).JPG
Prandocin - pociski w kościele (2).JPG (50.38 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (8).JPG
Prandocin - pociski w kościele (8).JPG (36.28 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (7).JPG
Prandocin - pociski w kościele (7).JPG (63.89 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (6).JPG
Prandocin - pociski w kościele (6).JPG (42.97 KiB) Przejrzano 7711 razy
Prandocin - pociski w kościele (5).JPG
Prandocin - pociski w kościele (5).JPG (36.35 KiB) Przejrzano 7711 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Postautor: Karolina Kot » poniedziałek 02 lip 2018, 22:10

No i zaczynam mieć wątpliwości co do datowania prandocińskich pocisków: LINK.
Czy jest tu na Forum ktoś, kto się zna na tego typu sprawach? ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Postautor: kusmanek » wtorek 03 lip 2018, 07:23

Karolina Kot pisze:Oglądałam sobie tę wieżę ostatnio, oglądałam... Elewacja lśniła po remoncie, a na jej jasnym tle łatwo było dostrzec ciemne punkty łusek nabojów, najpewniej szrapneli z I Wojny Światowej, wmurowanych na pamiątkę w elewację. Dwa kolejne naboje dostrzegłam po obu stronach rynny umieszczonej na północnej ścianie zabytku.


Wszystko co w murowano w ściany prandocińskiej świątyni to pociski - Nie łuski, nie naboje, a nie tym bardziej "łuski nabojów" ;)
Faktycznie wygląda mi to na radzieckie pociski 76,2 mm z drugiej wojny. Podobnych używano w czołgach T-34.
Szrapnele miały ściany o kształcie walca, te z Prandocina są już bardziej aerodynamiczne.
Ten z otworem to najprawdopodobniej smugowy BR-350B (oczywiście mogę się mylić, nie jestem ekspertem w tej dziedzinie). Po wystrzale zostawiał za sobą smugę dymu, dzięki temu załoga widziała gdzie strzela ;)
Czy mi się wydaje, czy po remoncie zniknął ten pocisk z wyrytą datą 1945?
Born to make history

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 lip 2018, 07:47

Nie znalazłam tego... pocisku :) z datą, ale być może mi gdzieś umknął z pola widzenia, bo podczas mojej wizyty zapadał już zmierzch.
Wyobraźcie sobie, że Kusmanek swego czasu wysłał mi rysunek przedstawiający, co to łuska, co pocisk, a co nabój, bardzo prosty rysunek. Ale - jak widać - nie dotarło. :mrgreen:
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Generał Admin
Posty: 2028
Rejestracja: sobota 07 lut 2015, 23:46
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie/Hessen

Re: Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Postautor: kusmanek » wtorek 03 lip 2018, 07:58

Wrzucam raz jeszcze, ku pamięci :D
naboj.jpg
naboj.jpg (36.39 KiB) Przejrzano 7512 razy


Czerwone po wystrzale wylatuje z lufy i uderza w cel, żółte zostaje wyrzucone przez zamek (działa, karabinu, czołgu, itp) i zostaje w miejscu wystrzału. Obie razem tworzą nabój.

W mury kościołów wmurowują najczęściej czerwone ;)
Born to make history

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Prandocin - kościół z pociskami w ścianach

Postautor: Karolina Kot » wtorek 03 lip 2018, 08:00

No i sami widzicie, że to wcale nie jest takie proste! :D :D :D
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość