Nowy Korczyn - kościół z pociskiem i śmigłem samolotu w ścianie

Posty: 27967
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Nowy Korczyn - kościół z pociskiem i śmigłem samolotu w ścianie

Postautor: Karolina Kot » niedziela 24 gru 2017, 10:01

W Nowym Korczynie (powiat buski), na frontowej elewacji zabytkowego, gotyckiego kościoła klasztornego pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa, znajduje się wmurowana łuska pocisku oraz żeliwne śmigło z okresu II Wojny Światowej.
Pod koniec 1944 lub na początku roku 1945 w świątynię uderzył zestrzelony przez działa z niemieckiej baterii Flak radziecki samolot (prawdopodobnie był to Ił-2, chociaż niektóre źródła podają, iż był to jakiś samolot transportowy). W wyniku tego zdarzenia śmierć poniosło dwóch pilotów, mocno uszkodzony został też sam kościół, który stracił dużą część frontowej ściany. Odbudowano ją po wojnie umieszczając wśród cegieł na pamiątkę fragment śmigła z rozbitego samolotu i łuskę.
Kolejny pocisk, także wmurowany wtórnie, znajdziemy na północnej elewacji zabytku.

Zdjęcia wykonałam w grudniu 2017 roku.
Lokalizacja
Lotników pochowano prawdopodobnie w miejscu, w którym obecnie znajduje się pomnik na rynku.
Załączniki
Nowy Korczyn (1).JPG
Nowy Korczyn (1).JPG (74.42 KiB) Przejrzano 6462 razy
Nowy Korczyn (2).JPG
Nowy Korczyn (2).JPG (92.97 KiB) Przejrzano 6462 razy
Nowy Korczyn (4).JPG
Nowy Korczyn (4).JPG (128.4 KiB) Przejrzano 6462 razy
Nowy Korczyn (3).JPG
Nowy Korczyn (3).JPG (94.93 KiB) Przejrzano 6462 razy
Nowy Korczyn (6).JPG
Nowy Korczyn (6).JPG (114.25 KiB) Przejrzano 6462 razy
Nowy Korczyn (7).JPG
Nowy Korczyn (7).JPG (81.66 KiB) Przejrzano 6462 razy
Nowy Korczyn (5).JPG
Nowy Korczyn (5).JPG (219.72 KiB) Przejrzano 6461 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości