Orzesze - pociski w ścianie kościoła

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Orzesze - pociski w ścianie kościoła

Postautor: Karolina Kot » środa 08 lut 2017, 20:20

W centrum Orzesza, na murach znajdującego się przy ulicy Świętego Wawrzyńca neoromańskiego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, zauważyliśmy dziwne obiekty, które zwróciły naszą uwagę. Wyglądały nam na wmurowane w ściany pociski z II Wojny Światowej.
W sumie naliczyliśmy ich cztery sztuki.
Przeszukałam zasób internetowych zdjęć i podobne ustrojstwo znalazłam na portalu odkrywca.pl - ich wygląd raczej potwierdza naszą "wojenną" teorię. Niestety, nie posiadam żadnych informacji na temat historii tych pocisków, pozostaje nam mieć nadzieję, ze zagadka ich kościelnej lokalizacji z czasem się wyjaśni.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2017 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Kościół.JPG
Kościół.JPG (29.34 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (1).JPG
Pociski (1).JPG (82.26 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (2).JPG
Pociski (2).JPG (44.53 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (3).JPG
Pociski (3).JPG (83.65 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (4).JPG
Pociski (4).JPG (85.88 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (6).JPG
Pociski (6).JPG (80.28 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (5).JPG
Pociski (5).JPG (103.36 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (8).JPG
Pociski (8).JPG (86.58 KiB) Przejrzano 6504 razy
Pociski (7).JPG
Pociski (7).JPG (80.95 KiB) Przejrzano 6504 razy
Z forum odkrywca.pl.jpg
Źródło: Forum odkrywca.pl
Z forum odkrywca.pl.jpg (30.75 KiB) Przejrzano 6504 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2018
Rejestracja: wtorek 19 kwie 2016, 08:20
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Orzesze - pociski w ścianie kościoła

Postautor: tom1977 » czwartek 09 lut 2017, 06:05

He,he :D To jakaś mistyfikacja ,w fasadę kościoła wmurowano łuski pocisków artyleryjskich tak aby wystawały same denka. Być może oryginalne pociski osunięto w czasie remontu i zatopiono właśnie tym ;)
Tomasz Zamysłowski
Facebook - Górnośląskie Zabytki Militarne

Posty: 27771
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Orzesze - pociski w ścianie kościoła

Postautor: Karolina Kot » czwartek 09 lut 2017, 06:59

O tak, mnie także się wydaje, że to nie jest nic wbitego w ścianę oryginalnie, a raczej wmurowanego. Bardzo często tak się zdarzało podczas powojennych remontów, gdy parafia chciała upamiętnić w jakiś sposób wojenne zniszczenia świątyni.

Miałam raczej wątpliwości, czy to rzeczywiście są części pocisków, bo na takich rzeczach to ja się po prostu nie znam. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość