Babice - pocisk w murze kościoła

Posty: 19153
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Babice - pocisk w murze kościoła

Postautor: Karolina Kot » czwartek 24 gru 2015, 22:59

W Babicach, miejscowości położonej w powiecie chrzanowskim, u stóp wzgórza zwieńczonego ruinami zamku Lipowiec, znajduje się zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. W murze jego prezbiterium, od strony ulicy Kanonicznej, miał się znajdować wojenny pocisk, pochodzący najpewniej z 1945 roku.
Niestety, nie udało mi się na razie potwierdzić tych informacji, chociaż na murze świątyni rzeczywiście dostrzegłam coś, co może być otynkowanym pociskiem.

Faktem jest, iż cała okolica bardzo mocno ucierpiała pod koniec II Wojny Światowej.
W czasie wojny, a szczególnie podczas walk o wyzwolenie tych terenów w 1945 roku Babice ucierpiały wyjątkowo. Zniszczona została duża część domów, pociski nie ominęły także kościoła. W wyniku ostrzału artyleryjskiego zniszczona została pięknie prezentująca się na przedwojennej fotografii wieża świątyni.
W ,,Katalogu zabytków sztuki w Polsce” wydanym w 1952 roku znajdujemy opis kościoła, nie ma tam jednak informacji o zniszczeniach na wieży. Wpłynęły na to zapewne prace zmierzające do przywrócenia świątyni kształtu sprzed wojny, oraz znikoma wartość historyczna tej akurat części kościoła. Autor katalogu zwracał natomiast uwagę na części kościoła z najstarszym rodowodem. Najciekawsze to główny ołtarz i dwa boczne, rokokowe oraz barokowe portale i takaż chrzcielnica.
Kościół pw. Wszystkich Świętych w Babicach, mimo swojej ciekawej przeszłości, pozostaje od wieków w cieniu lipowieckiego zamku biskupów.

Źródło
Załączniki
Kościół w Babicach.JPG
Kościół w Babicach.JPG (79.33 KiB) Przejrzano 2503 razy
Domniemany pocisk (4).JPG
Domniemany pocisk (4).JPG (72.05 KiB) Przejrzano 2503 razy
Domniemany pocisk (3).JPG
Domniemany pocisk (3).JPG (59.75 KiB) Przejrzano 2503 razy
Domniemany pocisk (2).JPG
Domniemany pocisk (2).JPG (94.11 KiB) Przejrzano 2503 razy
Domniemany pocisk (1).JPG
Domniemany pocisk (1).JPG (95.16 KiB) Przejrzano 2503 razy
Domniemany pocisk (5).JPG
Domniemany pocisk (5).JPG (69.56 KiB) Przejrzano 2503 razy
"Wszystko, co dzisiaj było dla nas pamiątką, jutro może być zasypane pyłem zapomnienia. Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać."

phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość