Gdów - kula w wieży kościoła

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Karolina Kot » sobota 09 cze 2018, 16:07

Gania człowiek po całej południowej Polsce i nie tylko, opisując kościoły z powbijanymi i wmurowanymi na pamiątkę szrapnelami, łuskami i tego typu ustrojstwami, a czegoś, co ma dosłownie pod nosem, jak zwykle nie widzi.

Na szczęście moje kuzynki (które niniejszym bardzo serdecznie pozdrawiam!) uświadomiły mi niedopatrzenie.
- Karolina, jak to się stało, że napisałaś na Forum o pociskach w murze kościoła w Staniątkach i w tylu innych miejscach, a o naszym, gdowskim kościele jeszcze słowem nie wspomniałaś!?
Oczy zrobiły mi się kwadratowe, a uszy momentalnie nastawiły się na słuchanie, jak u owczarka niemieckiego.
- No bo tak, nie jesteśmy gorsi. Też mamy tu w ścianie kościelnej wieży wbitą kulę armatnią. Nie wiedziałaś o tym?
Przyznam, że nie wiedziałam. Musiałam chyba mieć w tym momencie lekko zielonkawy kolor twarzy i wybitnie głupią minę.

Cóż było robić - błyskawicznie pognałyśmy we trzy pod gdowski kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Spojrzałam w górę, lustrując elewację wieży, zwieńczonej niemiłosiernie przekrzywionym hełmem. No i była tam!
Wmurowana do połowy w północną ścianę najprawdziwsza kula!

Nie mam pojęcia, skąd tam się wzięła, jaka jest jej historia, ani nawet z jakiego okresu pochodzi. Najważniejsze jednak, że jest.
Jak to czasami trzeba patrzeć blisko, zamiast mierzyć daleko..

Zdjęcia wykonałam w czerwcu 2018 roku.
Załączniki
Kościół w Gdowie (4).jpg
Kościół w Gdowie (4).jpg (30.4 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (8).jpg
Kościół w Gdowie (8).jpg (75.36 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (7).jpg
Kościół w Gdowie (7).jpg (23.77 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (5).jpg
Kościół w Gdowie (5).jpg (50.94 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (6).jpg
Kościół w Gdowie (6).jpg (60.01 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (3).jpg
Kościół w Gdowie (3).jpg (29.58 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (1).jpg
Kościół w Gdowie (1).jpg (74.22 KiB) Przejrzano 9706 razy
Kościół w Gdowie (2).jpg
Kościół w Gdowie (2).jpg (83.27 KiB) Przejrzano 9706 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Franek D. » piątek 22 cze 2018, 17:08

Tadeusz Kulig w opracowaniu „Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej” nic nie wspomina o lokalizacji i genezie umieszczonej w wieży kuli armatniej. Jej kształt sugeruje pochodzenie z czasów Potopu Szwedzkiego lub Konfederacji Barskiej - w tamtych czasach kościół gdowski miał wolnostojącą, murowaną wieżę, do której ok. 1793 r. doklejono przedłużoną ukośnie nawę.

Tego typy kule używane były do pocz. XIX w.

Zapewne nie jest to pozostałość po Powstaniu Krakowskim 1846 r. - fragment z ww. opracowania: „(…) pod murami kościoła rozegrała się tragiczna bitwa powstańców krakowskich z wojskiem austriackim i oddziałami chłopów rabacyjnych. Kościół nie został zniszczony (…)”.

Może jest to symboliczna pamiątka z przejścia frontu wojennego w 1914 r. I wojna światowa ? - fragment z ww. opracowania: „(…) Gdów zajęły oddziały kozackie. Wobec miejscowej ludności byli bardzo agresywni. Zapowiedzieli, że spalą wieś. Wycofujące się od Wieliczki, Dobczyc i Mierznia oddziały rosyjskie spotkały się w Gdowie. Zgrupowanie ostrzeliwane było przez artylerię austriacką. Spaleniu uległy dwa domu i stodoła. Zniszczony został tynk na wieży kościoła od strony zachodniej (…)” – w tym czasie wieża była niższa od obecnej o jedną kondygnację, posiadała barokowy hełm, który został rozebrany w 1936 r.

W latach 1938/39 wieża została nadbudowana i zwieńczona podobnym, barokowym hełmem.

Może jest to symboliczna pamiątka z przejścia frontu wojennego w 1945 r. II wojna światowa ? - fragment z ww. opracowania: „(…) W styczniu 1945 r. odwrót wojsk niemieckich odbywał się szosą Bochnia – Myślenice. Na ich zgrupowania padały pociski z dział radzieckich, ustawionych za Rabą. Na kościół również spadło kilka pocisków. Jeden przebił na wylot mury wieży, nie burząc jej. Inny pocisk uderzył w czoło prezbiterium, przebił mur grubości 1 m i został w murze. Siła uderzenia wypchnęła kamienie, które uszkodziły obraz Matki Bożej (…)”
Załączniki
Wieża kościelna od poł. XVIII w. do 1936 r..jpg
Wieża kościelna od poł. XVIII w. do 1936 r..jpg (117.16 KiB) Przejrzano 9628 razy
Gdów - kościół w 1936 r..jpg
Gdów - kościół w 1936 r..jpg (116.61 KiB) Przejrzano 9628 razy
Gdów  - kościół w 1938 r. oraz dziś.jpg
Gdów - kościół w 1938 r. oraz dziś.jpg (111.61 KiB) Przejrzano 9628 razy
Wieża kościelna w 2018 r..JPG
Wieża kościelna w 2018 r..JPG (115.94 KiB) Przejrzano 9628 razy

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Franek D. » piątek 24 maja 2019, 10:08

Zapytałem o genezę kuli emerytowanego księda seniora Stanisława Jarguza - długoletniego proboszcza Parafii Gdów. Wyjaśnil mi, że jest to łuska pocisku, który w 1945 r. przebił scianę prezbiterium, uszkadając obraz św. Józefa, zasłaniający cudowny obraz NMP.
Została ona umieszczona na wieży z polecenia ówczesnego proboszcza Jana Smółki.
Załączniki
Gdów.JPG
Gdów.JPG (119.46 KiB) Przejrzano 8919 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Karolina Kot » piątek 24 maja 2019, 10:24

Nie wygląda mi toto na łuskę pocisku, ale ja się tam nie znam. ;)
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Franek D. » sobota 25 maja 2019, 19:32

Jak pamiętam z opowiadań mojego taty - co również potwierdzają lokalne opracowania - 21 stycznia 1945 r. Sowieci zza Raby, od Zręczyc, ostrzelali Gdów 8-ma pociskami rakietowymi Katiusza.
Załączniki
Pocisk Katiuszy.JPG
http://17wbz.wp.mil.pl/pl/1_166.html
Pocisk Katiuszy.JPG (75.35 KiB) Przejrzano 8891 razy
Teresa Kaczmarczyk - Gmina Gdów.jpg
Teresa Kaczmarczyk - Gmina Gdów.jpg (72.48 KiB) Przejrzano 8891 razy
Włodzimierz Chorązki - Gmina Gdów.jpg
Włodzimierz Chorązki - Gmina Gdów.jpg (96.8 KiB) Przejrzano 8891 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Karolina Kot » sobota 25 maja 2019, 19:46

Chyba że tak. Trzeba będzie użyć teleobiektywu i przyjrzeć się temu wystającemu z muru "czemuś" dokładniej.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Karolina Kot » niedziela 26 maja 2019, 23:37

Szczerze mówiąc trochę mi to na atrapę wygląda.
Załączniki
Domniemana kula (1).JPG
Domniemana kula (1).JPG (76.06 KiB) Przejrzano 8852 razy
Domniemana kula (2).JPG
Domniemana kula (2).JPG (70.82 KiB) Przejrzano 8852 razy
Domniemana kula (3).JPG
Domniemana kula (3).JPG (60.77 KiB) Przejrzano 8852 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 2061
Rejestracja: czwartek 12 lut 2015, 22:58

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Franek D. » środa 02 sie 2023, 21:20

Dzięki inicjatywie obecnego proboszcza ks. Bogusława Seweryna, Rady Parafialnej, a przede wszystkim hojnym ofiarom złożonym przez Parafian oraz dotacji Starostwa Powiatowego w Wieliczce, remont wieży kościoła w Gdowie zostal zakończony.
W 2022 r. dokonany został remont kopuły wieży https://parafiagdow.pl/2022/05/25/remont-wiezy-3/, a w bieżącym roku remont jej ścian.

Zachowana została kula w wieży kościoła
Załączniki
1.JPG
1.JPG (85.06 KiB) Przejrzano 1306 razy
2a.JPG
2a.JPG (25.11 KiB) Przejrzano 1306 razy
2.JPG
2.JPG (36.41 KiB) Przejrzano 1306 razy
1a.JPG
1a.JPG (32.31 KiB) Przejrzano 1306 razy

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Gdów - kula w wieży kościoła

Postautor: Karolina Kot » środa 02 sie 2023, 21:58

Najwyższy czas, bo kopuła była już tak krzywa, że groziła katastrofą budowlaną.
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Kościoły i obiekty sakralne z pociskami w ścianach”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości