Chmielnik - stary cmentarz żydowski

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Chmielnik - stary cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » środa 14 lut 2018, 06:19

Stary cmentarz żydowski w Chmielniku został zlokalizowany za północną ścianą synagogi, w bliskiej odległości od centrum miasteczka, u zbiegu dzisiejszej ulicy Henryka Sienkiewicza i Wspólnej. Jest to bardzo stara nekropolia, a jej początki mogą sięgać okresu średniowiecza.
Jako miejsce pochówku teren ten był użytkowany intensywnie aż do pierwszej połowy XIX wieku. Ze względu na brak miejsc grzebalnych całość nadsypywano wielokrotnie, kolejnych pochówków dokonywano więc warstwowo.
Kirkut przy synagodze zamknięto ostatecznie dla celów grzebalnych po założeniu w roku 1820 nowej nekropolii, zlokalizowanej za miastem, przy ulicy Mrucznej.

Stary cmentarz został zdewastowany w czasie II Wojny Światowej. Niemcy usunęli z jego terenu nagrobki, najpewniej wykorzystując je do celów budowlanych np. utwardzenia dróg. Wikipedia podaje, że do naszych czasów zachowały się fragmenty jego ogrodzenia i bram.
Załączniki
Stary cmentarz żydowski (1).JPG
Stary cmentarz żydowski (1).JPG (74.24 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (7).JPG
Stary cmentarz żydowski (7).JPG (60.87 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (6).JPG
Stary cmentarz żydowski (6).JPG (60.19 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (5).JPG
Stary cmentarz żydowski (5).JPG (62.59 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (4).JPG
Stary cmentarz żydowski (4).JPG (46.78 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (3).JPG
Stary cmentarz żydowski (3).JPG (48.8 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (2).JPG
Stary cmentarz żydowski (2).JPG (64.41 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (9).JPG
Stary cmentarz żydowski (9).JPG (43.48 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (8).JPG
Stary cmentarz żydowski (8).JPG (41.93 KiB) Przejrzano 4362 razy
Stary cmentarz żydowski (10).JPG
Stary cmentarz żydowski (10).JPG (80.01 KiB) Przejrzano 4362 razy
Brama cmentarna.JPG
Dawna brama cmentarna
Brama cmentarna.JPG (57.4 KiB) Przejrzano 4331 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."

Posty: 27962
Rejestracja: niedziela 08 lut 2015, 20:46
Lokalizacja: Frankenstein

Re: Chmielnik - stary cmentarz żydowski

Postautor: Karolina Kot » środa 14 lut 2018, 06:20

Obecnie stary kirkut znajduje się pod opieką Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego "Świętokrzyski Sztetl", a na jego terenie umiejscowiony został bardzo wymowny pomnik, poświęcony chmielnickim Żydom. Jest to zbliżona kształtem do sześcianu, wyjątkowo mroczna, monolityczna konstrukcja, nazwana "Domem Cienia".
W jej wnętrzu panuje ciemność, a na jej ścianach można odczytać imiona i nazwiska mieszkańców Chmielnika wyznania Mojżeszowego, którzy stracili życie w czasie Holocaustu.
Skromna tablica, umieszczona w centralnym punkcie oraz bruk z otoczaków dopełniają całości.

Projekt jest śmiały i nowoczesny, z tego powodu zapewne nie wszystkim odwiedzającym to miejsce przypada do gustu. Początkowo też miałam mieszane uczucia, bo osobiście wolę bardziej tradycyjne rozwiązania, ale kiedy skulona z zimna fotografowałam pomalowane kamienie, ułożone pod ścianą usłaną zapomnianymi nazwiskami, ostatnia smuga zachodzącego słońca, wpadająca przez wąską szczelinę do ciemnego wnętrza bryły, musnęła moją twarz. Nie potrafiłam się oprzeć uczuciu, że ktoś tam z zaświatów uśmiechnął się do mnie. Pobiegłam do samochodu przez dawny cmentarz czując się wobec dekad historii i tysięcy spoczywających tu ludzi znowu jak małe dziecko.

Zdjęcia wykonałam w lutym 2018 roku.
Lokalizacja
Załączniki
Dom Cienia (1).JPG
Dom Cienia (1).JPG (39 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (2).JPG
Dom Cienia (2).JPG (43.32 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (3).JPG
Dom Cienia (3).JPG (93.97 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (6).JPG
Dom Cienia (6).JPG (57.46 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (5).JPG
Dom Cienia (5).JPG (62.25 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (4).JPG
Dom Cienia (4).JPG (42.2 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (6).JPG
Dom Cienia (6).JPG (57.46 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (7).JPG
Dom Cienia (7).JPG (38.49 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (9).JPG
Dom Cienia (9).JPG (92.62 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (8).JPG
Dom Cienia (8).JPG (79.33 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (10).JPG
Dom Cienia (10).JPG (68.66 KiB) Przejrzano 4361 razy
Dom Cienia (11).JPG
Dom Cienia (11).JPG (88.99 KiB) Przejrzano 4361 razy
"Wiele zabytków przeszłości, co jeszcze wczoraj istniały, jutro zniknie bezpowrotnie. (...) Obowiązkiem żyjących jest zebrać te ułomki i okruchy najdroższych pamiątek przeszłości i w pamięci przyszłych pokoleń zapisać..."


phpbb 3.1 styles demo

Wróć do „Województwo świętokrzyskie”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości